Roman Müslümanlar İçin Yazılan İlk İlmihal

Eğer nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede yaşıyorsanız ve dini anlamda ihtiyaçlarınızı karşılayacak kurumlarınız varsa bu şükredilmesi gereken önemli bir nimettir. Namaz kılmak istediğiniz zaman size kucak açan binlerce cami, size dini konulardaki eksiklerinizi tamamlamanız için yardımcı olacak on binlerce güzel insan ve sadece bunun için yazılmış nice eser. Evet bunlar kuşkusuz büyük birer lütuf. Peki ya bu imkanlardan mahrum olanlar için durum nasıl? Daha da önemlisi ihtiyacı gidermek için neler yapılabilir? ‘Acaba çok büyük imkanlar ve kalabalık bir kitleye mi ihtiyaç vardır, yoksa dertli bir insan ile de küçük bir kıvılcım başlatılabilir mi?’ gibi sorular zihninizde dolaşadursun biz yavaştan konumuza geçelim.

Malum olduğu üzere Balkan toprakları Türk, Arnavut, Boşnak, Torbeş, Gora ve Roman gibi farklı Müslüman milletlere ev sahipliği yapar. Müslümanlık üst kimliği bu farklı etnik gruplar için adeta birleştirici bir görev üstlenir. Onları bir araya getiren İslam dinini ortadan kaldırdığınızda ırk temelli kavgalar çok daha rahat yayılma imkanı bulacaktır. İşte bu yüzden her türlü ayrımcılığı reddedip “üstünlük ancak takvadadır” diyen bir din bölge için ayrı bir önem teşkil etmekte.

Peki bu din yani İslam bu birleştirici misyonunu nasıl gösterebilir? Elbette orada yaşayanlarca bilinmesi ve gündelik hayatta tatbik edilmesiyle. Bölgedeki durumu kısaca özetledikten sonra şimdi de gelin hep birlikte rotamızı Makedonya’nın İştip şehrine doğru çevirelim.

Camiyi Dolduran Romanlar

Kuzey Makedonya’nın orta kesiminde yer alan bu şehirde 10 gün kadar ben de kalmıştım. Üzerinden 5 sene geçmesine rağmen geçirdiğim süre dün gibi aklımda. O zamanlar şehirde ayakta kalan tek cami olan Kadın Ana Camii’ne giderdik namaz kılmak için. Camiyi ayakta tutan hem cemaat olup hem de müezzinlik yapan insanlar ise o bölgedeki Romanlardı.

Vakit namazlarında Allah’ın evlerini doldurmak için uğraşan bu samimi insanlarla ilgili dikkatimi çeken bir nokta daha vardı elbette. O da kulaktan dolma bilgiler ile dini sorumluluklarını yerine getirmeye çalışmalarıydı. Yani çok sağlıklı bir dini eğitimden geçmemişlerdi. Bu da gayet doğal çünkü siyasi, dini ve sosyal açıdan ihmal edilen bir topluluktan söz ediyoruz.

İlmihalin yazarı Zejnelov Dzevdzet

Yapılacak şey belliydi. Dini anlamda bilinçlenmeyi sağlayacak kitaplar yazmak ve bölge insanına dini eğitim vermek. Aradan geçen 5 yıllık süre zarfında orada kayda değer neler yapıldı bilmiyorum. Daha doğrusu bilmiyordum, ta ki dün aldığım bir telefona kadar. Dün Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Ramazan Biçer hocamdan bir telefon geldi. Bu konuda artık çeşitli çalışmalar yapıldığını bana anlattı. Onlardan en kayda değer olanı ise yazılan “İlk Romanca İlmihal” olsa gerek. Müslümanların daha en temel ibadetlerinde bile bilgi sıkıntısı çekebileceğini düşünen yazar Zejnelov Dzevdzet hacmi küçük ama önemi büyük bir ilmihal hazırlamış.

İlk Romanca İlmihal

Romanca yazılan ilk ilmihal olma özelliğini taşıyan bu 52 sayfalık eserde adından da anlaşılacağı üzere bir Müslüman için bilinmesi gereken temel dini bilgiler anlatılıyor. İnsanların da durumunu gözeterek hazırlanan bu kitapta imanın ve İslam’ın şartlarından bahsedildikten sonra abdest ve namaza ise fotoğraflarla birlikte yer verilmiş. Görünen o ki bu eser alandaki önemli bir ihtiyacı giderecek ve hem yazarı hem de bölge insanları için büyük hayırlar getirecek.

Diğer Güzel Haberler

“Peki ya küçük Robin için durum nasıl ? Hepimizin hiç unutmadığımız çocukluk anıları vardır. Hele çok farklı şeyler yaşadığımız veya çok eğlendiğimiz o özel anların yeri ise bir başkadır. Bugün Robin için işte onlardan birini yaşattığımı umuyorum. İleride müslümanlar veya İslam dendiğinde ilk hatırlayacağı şeyin çok güzel ve eğlenceli bir anı olmasından daha hoş ne olabilir ki ?” Okumak İçin Tıklayın

Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencileri, fakülte hocaları ve arkadaşlarından
topladıkları sadakalarla, yıllardır ihtiyaç sahiplerine yardım ediyorlar. Yardımsever
öğrenciler, ayrıca, kütüphanesi olmayan köy okullarında kütüphane oluşturup, çocukların
hayal dünyalarına katkı sağlıyorlar! Okumak İçin Tıklayın

“Herkes için eğitim” hayalini gerçekleştirmeye çalışan samimi, genç ve dinamik bir grup
School-X adlı bir proje başlattı. Proje kapsamında öncelikle eğitim hayatına devam edemeyen veya eğitim hayatına adapte olamayan çocuklara ve gençlere kaliteli eğitim sağlanıyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz