Roman Müslümanlar İçin Yazılan İlk İlmihal

0
379
Romanca İlk İlmihal

Eğer nüfusunun çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede yaşıyorsanız ve dini anlamda ihtiyaçlarınızı karşılayacak kurumlarınız varsa bu şükredilmesi gereken önemli bir nimettir. Namaz kılmak istediğiniz zaman size kucak açan binlerce cami, size dini konulardaki eksiklerinizi tamamlamanız için yardımcı olacak on binlerce güzel insan ve sadece bunun için yazılmış nice eser. Evet bunlar kuşkusuz büyük birer lütuf. Peki ya bu imkanlardan mahrum olanlar için durum nasıl? Daha da önemlisi ihtiyacı gidermek için neler yapılabilir? ‘Acaba çok büyük imkanlar ve kalabalık bir kitleye mi ihtiyaç vardır, yoksa dertli bir insan ile de küçük bir kıvılcım başlatılabilir mi?’ gibi sorular zihninizde dolaşadursun biz yavaştan konumuza geçelim.

Malum olduğu üzere Balkan toprakları Türk, Arnavut, Boşnak, Torbeş, Gora ve Roman gibi farklı Müslüman milletlere ev sahipliği yapar. Müslümanlık üst kimliği bu farklı etnik gruplar için adeta birleştirici bir görev üstlenir. Onları bir araya getiren İslam dinini ortadan kaldırdığınızda ırk temelli kavgalar çok daha rahat yayılma imkanı bulacaktır. İşte bu yüzden her türlü ayrımcılığı reddedip “üstünlük ancak takvadadır” diyen bir din bölge için ayrı bir önem teşkil etmekte.

Peki bu din yani İslam bu birleştirici misyonunu nasıl gösterebilir? Elbette orada yaşayanlarca bilinmesi ve gündelik hayatta tatbik edilmesiyle. Bölgedeki durumu kısaca özetledikten sonra şimdi de gelin hep birlikte rotamızı Makedonya’nın İştip şehrine doğru çevirelim.

Camiyi Dolduran Romanlar

Kuzey Makedonya’nın orta kesiminde yer alan bu şehirde 10 gün kadar ben de kalmıştım. Üzerinden 5 sene geçmesine rağmen geçirdiğim süre dün gibi aklımda. O zamanlar şehirde ayakta kalan tek cami olan Kadın Ana Camii’ne giderdik namaz kılmak için. Camiyi ayakta tutan hem cemaat olup hem de müezzinlik yapan insanlar ise o bölgedeki Romanlardı.

Vakit namazlarında Allah’ın evlerini doldurmak için uğraşan bu samimi insanlarla ilgili dikkatimi çeken bir nokta daha vardı elbette. O da kulaktan dolma bilgiler ile dini sorumluluklarını yerine getirmeye çalışmalarıydı. Yani çok sağlıklı bir dini eğitimden geçmemişlerdi. Bu da gayet doğal çünkü siyasi, dini ve sosyal açıdan ihmal edilen bir topluluktan söz ediyoruz.

İlmihalin yazarı Zejnelov Dzevdzet

Yapılacak şey belliydi. Dini anlamda bilinçlenmeyi sağlayacak kitaplar yazmak ve bölge insanına dini eğitim vermek. Aradan geçen 5 yıllık süre zarfında orada kayda değer neler yapıldı bilmiyorum. Daha doğrusu bilmiyordum, ta ki dün aldığım bir telefona kadar. Dün Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğretim görevlisi olan Prof. Dr. Ramazan Biçer hocamdan bir telefon geldi. Bu konuda artık çeşitli çalışmalar yapıldığını bana anlattı. Onlardan en kayda değer olanı ise yazılan “İlk Romanca İlmihal” olsa gerek. Müslümanların daha en temel ibadetlerinde bile bilgi sıkıntısı çekebileceğini düşünen yazar Zejnelov Dzevdzet hacmi küçük ama önemi büyük bir ilmihal hazırlamış.

İlk Romanca İlmihal

Romanca yazılan ilk ilmihal olma özelliğini taşıyan bu 52 sayfalık eserde adından da anlaşılacağı üzere bir Müslüman için bilinmesi gereken temel dini bilgiler anlatılıyor. İnsanların da durumunu gözeterek hazırlanan bu kitapta imanın ve İslam’ın şartlarından bahsedildikten sonra abdest ve namaza ise fotoğraflarla birlikte yer verilmiş. Görünen o ki bu eser alandaki önemli bir ihtiyacı giderecek ve hem yazarı hem de bölge insanları için büyük hayırlar getirecek.

Önceki İçerikPekin’de Bir Osmanlı Mührü: Hamidiye Üniversitesi
Sonraki İçerikNijerya’da Saklı Bir Yetenek: Kareem Olemilekan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz