Cennetini İnşa Eden Genç: Baraka Khan

0
1932

İngiltere’nin Cambridge şehrinde bu sene açılan Cambridge Central Mosque’nin (Cambridge Merkez Camii) haberini daha önce Avrupa’nın İlk Ekolojik Camisi başlığıyla sitemizden duyurmuştuk.Birçok açıdan ilklere sahip bu caminin yapımında emeği geçen Baraka Han’ın hikayesi ise camiye ayrı bir değer katıyor. Bugün sizlere caminin arkasındaki o samimi insanı anlatacağız.

Şu ana kadar Cambridge’deki tüm camiler farklı yapıların camiye dönüştürülmesi ile olmuştu. Bu yılın ramazan ayında açılan Cambridge Central Mosque ise şehirde cami amaçlı olarak inşa edilen ilk yapı.

1000 kişinin aynı anda ibadet edebilmesine imkan veren cami kompleksinin içerisinde medrese eğitimi verilmesi için yapılan bağımsız bir bölüm, hemen karşısında sosyal faaliyetler için kullanılacak bir kafeterya ve mutfağı yer alıyor. Cami tamamen ahşap yapı üzerine inşa edilmiş. Alt katında yaklaşık 75 araçlık bir otopark bulunuyor. Camide ayrıca cenazeler için gasilhane ve morg bölümü yer alıyor. Cambridgeli Müslümanların ihtiyaçlarına uzun yıllar cevap vermek için inşa edilen caminin iki imamı bulunuyor. Bunlardan biri Bosnalı Hafız İmam Sejad diğeri ise Türkiye’den Hafiz İmam Ali Tos.

Cami bundan yaklaşık 9-10 yıl önce Cambridgeli Müslüman akademisyen Şeyh Abdulhakim Murad (Prof. Timothy Winter) ve meşhur sanatçı Yusuf İslam’ın girişimleriyle proje haline getirilmişti. Caminin mimarı ise Londra’nın simgelerinden olan London Eye’yi tasarlayan dünyaca ünlü Mimar Marks Barfield. Bu yılın ramazan ayında açılan cami, bölgedeki müslümanların büyük ilgisine mazhar oluyor.

Baraka Khan’ın Büyük Fedakarlığı

Cambridge’de yeni açılan camimizle ilgili bilgi almak ve görevlilerle tanışmak için eşimle birlikte camiye gittik. Bizi karşılayan Sharjil isimli görevli bize caminin yapılış sürecini, cami için yapılan bağışları, Türkiye’nin inşaat kısmında tıkanan süreçte devreye girip masrafın ve teknik desteğin büyük kısmını üstlenerek caminin açılmasına verdiği desteği anlattı.

Ortadaki başörtülü kardeşimiz : Baraka Khan

Bu süreçte birçok kişinin çok önemli katkılarından bahseden Sharjil, bizi caminin içerisinde gezdirirken hanımlar bölümünün arka tarafında bulunan camlı kısmı gösterdi. Bu kısmın adı Baraka Khan dedi. Dikkatimizi çektiği için sebebini sordum ve bizi derinden etkileyen o hikayeyi anlattı.

Baraka Khan, Cambridge üniversitesinde okuyan bir kız kardeşimiz, cami inşa etmek için yardım toplanacağını öğrenir öğrenmez üniversite içerisinde bir yardım kampanyası başlatıyor. Kampanya hiç ummadığı şekilde ilgi gör üyor ve çoğunluğu üniversite öğrencilerinden oluşan bağışçılar tam 358 bin Sterlin (Yaklaşık 2,55 Milyon TL) bağışlıyor. Toplanan bu bağışı camiyi yaptırmak için kurulan vakfa bağışladıktan bir süre sonra, Baraka Khan yakalandığı kanser hastalığından kurtulamayı başaramıyor ve yapılmasından çok büyük katkısı olan o camiyi göremeden vefat ediyor.

Biz tam toplanan yardımın büyüklüğünü duyunca hayretimizi ifade edecekken, Sharjil’in hemen ardından Baraka Khan’ın kanserden vefatını söylemesiyle boğazımız düğümlendi, bir şey söyleyemedik. Artık bir şey söylenemezdi zaten.

Baraka Khan, kısacık hayatında öyle bir şey yapmıştı ki, onun bu yaptığını herhangi bir sözle ifade etmek mümkün değildi. O yüzden ben naçizane onu kendi cennetini inşa eden genç olarak anıyorum. Allah rahmetiylemuamele etsin.

Baraka Khan’ın cami için açtığı yardım kampanyası bugün hala devam ediyor, https://www.justgiving.com/BarakaIKhan3 adresi üzerinden yürütülen kampanyada her geçen gün yardım miktarı artıyor ve caminin ihtiyaçları karşılanıyor.

Diğer güzel haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile  “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı.Bize Merhameti Öğreten Bir İnsan: Muhammed Bzeek

Tüm zamanların en iyi basketbolcularından biri kabul ediliyor. Genç yaşta İslam’a giren ve ardından nice güzel işlere imza atan birisi. Başkalarının hayatını kurtarmak için ödüllerini satarken ise şunları diyordu : “Bir şampiyonluk yüzüğü veya kupasını bir odada saklamak ile bir çocuğun hayatını değiştirme fırsatı arasında tercih yapmak oldukça basit. Sat gitsin! Kendinize Allah’ın nasıl bir dünya görmek istediğini sorun, sonra o dünyayı gerçek yapmak için çalışın.” Dünyanın en iyi basketbol oyuncusu : Kareem Abdul-Jabbar

Geçtiğimiz günlerde dünya evine giren Mesut Özil, düğünü şerefine 1000 kişinin ameliyat masrafını ve 16.000 mültecinin yemek masrafını karşıladı. Mesut Özil düğünü şerefine binlerce kişiye yardım ediyor

 

Önceki İçerik“İslam’a Uymak Çok Zor” Diyenlere Kanada’dan Çözüm
Sonraki İçerikAmerika’da Büyüyen Sektör: Kahramanları Müslüman Olan Çizgi Romanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz