Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Haberler

Enkaz Altında Doğan Afra Bebek 7 Aylık

Yaklaşık yedi ay önce yaşadığımız yıkıcı depremin meydana getirdiği hayati sonuçların izlerinden yeni yaşamlar filizleniyor. Bu haberimizde, 6 Şubat’ta anne- baba ve dört kardeşini kaybettiği felakette dünyaya gelen ve 10 saat enkaz altında hayatta kalan Afra bebeği sizlerle buluşturuyoruz.

Dakikaların- saniyelerin önemini en derinden hissettiğimiz 6 Şubat depreminde Suriye’nin kuzeyinde, Jinderis kasabasında enkaz altında yeni doğmuş Afra bebek 10 saat sonra kurtarıldı. Bulunduğunda göbek bağı hala annesine bağlıydı. Enkaz altında ailesini yitiren Afra bebeğin hikayesi bütün dünyayı büyüledi ve her yerden insanlar, Afra’yı evlat edinmek istedi. Afra, hastanede günler geçirdikten sonra taburcu oldu ve teyzesine teslim edildi. 5 kızı ve 2 oğlu olan teyze ve eşi Halil el-Sawadi Afra’yı kendi çocuklarından ayırt etmeden büyütmekte. 

Afra bebek, hastaneye geldikten bir gün sonra yetkililer ona Arapça’da “Allah’ın işareti” anlamına gelen Aya adını verdiler. Teyzesi ve ailesi onu evlat edindikten sonra, rahmetli annesinin anısına ona yeni bir isim olarak Afra adı verildi. 

Bebek

Afra doğduktan günler sonra teyzesi, Atta adında bir kız bebek dünyaya getirdi. Her iki bebeğin bakımı özenle yapılmakta. el-Sawadi, yurt dışında yaşamak için birkaç teklif aldığını, ancak Afra’nın ailesinin yaşadığı- vefat ettiği Suriye’de kalmak istediği için bunu reddettiğini söyledi.

Bize anne- babasını ve kardeşlerini hatırlattığı için onunla çok mutluyuz. Babasına ve kız kardeşi Nawara’ya çok benziyor.

el-Sawadi

6 Şubat’ın erken saatlerinde meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremi çok sayıda artçı depremler de izledi. Depremde en çok etkilenen bölgeler arasında işgalcilerin kontrolündeki kuzeybatı Suriye de vardı. 4,5 milyon insanın yaşadığı bu bölgede yıllardır süren çatışmalarda yarım milyon kişi hayatını kaybetmişti. BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi’ne göre, Suriye’nin kuzeybatısında depremde 4.500’den fazla ölüm ve 10.400’den fazla yaralanma olduğu bildirildi. Yaralananların yüzde 43’nün kadın ve kız çocukları olduğu ve yüzde 20’sinin ise 5-14 yaş arası çocuklar olduğu tahmin ediliyor.

el-Sawadi; Afra büyüdüğünde ona  depremi, nasıl kurtarıldığını, ailesini bir şekilde anlatacağını söylüyor. Deprem enkazı altında dünyaya gelen ve saatlerce yaşam mücadelesi veren Afra bebek şimdi 7 aylık. Sağlığı yerinde, evlatlık ailesini seviyor ve yabancılara dahil herkese gülümsüyor.

Kaynak
Gulf News

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu