Altı Yıldır Süren İftar Geleneği

0
116
Altı Yıldır Süren İftar

Çıkara dayalı ilişkilerin hızla yükseldiği ve karşılıksız, sadece Allah için yapılan iyiliklerin sayısının azalmaya yüz tuttuğu bu çağda Amerika’nın Philadelphia şehrinde yaşayan Dabbour ailesi 6 yıldır Ramazan ayında kurdukları ücretsiz iftar sofralarıyla İslam alemine ve dünya insanlarına çok güzel bir örnek teşkil ediyor.

Dabbour ailesi 2013’ten beri her Ramazan ayında Müslümanlar ve Amerikalı ihtiyaç sahipleri için iftar sofraları kuruyor. Eşi Dalal ile birlikte 1992’de Suriye’den ayrılan ve Amerika’ya yerleşen Amer Dabbour başlattıkları bu geleneği şu sözlerle anlatıyor: “Boş bir ardiye odasında başlayan bu yolculuk zamanla restoran, kitapevi ve bir marketi de içine alarak büyüdü.”

Altı Yıldır Süren İftar Geleneği
Altı Yıldır Süren İftar Geleneği 1

6 yıl önce ismi meçhul bir bağışçının Dabbour ailesine verdiği bu  fikir filizlenip büyüyerek o zamandan beri bir gelenek olarak devam etmiş. Kendisini bu hizmetin bir ferdi olarak görmek isteyenler için ise Dabbour ailesinin kapıları her zaman açık.

Bu hizmetten al-Aksa camisinin cemaatinin yanında sayıları 350’yi bulan insanlar ve ev sahibi olmayan kişiler de faydalanıyor. Bu sofra aynı zamanda sadece bölge halkını değil yerel yöneticileri de ağırlıyor. Philadelphia Belediye Başkanı Michael Nutter de onlardan biri.

Amer’in oğlu Anas ” Biz burada hepimiz bir aileyiz ve hiç birimiz diğerini görmezden gelemez. Eğer yemeğimiz varsa onu Allah için paylaşırız. Ümit ediyoruz ki Allah için yaptığımız bu hizmet vesilesiyle affedilenlerden olacağız,” diyerek yaptığı işten duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

Altı Yıldır Süren İftar Geleneği 1

Dabbour ailesi 4 üyesi ve 2 gönüllü çalışanıyla birlikte Amerika’nın Pensilvanya eyaletinin Philadelphia şehrinde  bu geleneği yaşatmayı sürdürüyor.

Kaynakça

  1. Altı Yıldır Süren İftar Geleneği, aboutislam.net
Önceki İçerik700 Yıl Sonra Bir İlk Gerçekleşiyor
Sonraki İçerikOruçlu Sporcu Tarıq Mahmood Maratonu Başarıyla Tamamladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz