HaberlerAlmanya

Dünya’dan Anwar El Ghazi’ye Destek

“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır.”

Anwar El Ghazi Filistin ve Filistinlilere yapılanlar karşısında susmayan, tepkisini ortaya koyan Müslüman bir futbolcu. Bu desteği sözleşmesinin feshedilmesine yol açan El Ghazi’ye ise yüzlerce taraftar sosyal medya üzerinden büyük destek verdi.

Anwar El Ghazi Bundesliga ekiplerinden Mainz FC’nin Filistin’i destekleyen paylaşımları nedeniyle sözleşmesini feshettiği Hollandalı Müslüman oyuncu, olayın ardından sosyal medyada yaptığı paylaşımda,”Doğru olanın yanında durun, bu tek başına durmak anlamına gelse bile. Geçim kaynağımın kaybı, Gazze’deki masum ve savunmasız insanlara yaşatılan cehennemin yanında hiçbir şey.” dedi.

Futbolcu, sözleşmesi feshedilmeden önce de sosyal medya paylaşımları nedeniyle Alman savcılar tarafından “nefreti teşvik etmenin yanı sıra suç faaliyetlerini destekleyerek kamu düzenini bozmakla” suçlanmıştı. Kulüp ise oyuncusunun yanında durmayıp sözleşmesini feshetme kararı aldı.

Anwar El Ghazi
Futbolcu Anwar El Ghazi

Kulübün bu tutumu ise futbolseverler tarafından eleştirildi ve El Ghazi’ye destek mesajları yağdı. İşte o destek mesajlarından bazıları:

Oyuncular Ukrayna’yı destekledikleri, eşlerini ya da kız arkadaşlarını dövdükleri vs. için ceza almadılar ama görünüşe göre Enver El Gazi’nin bebeklerin öldürülmesine karşı çıkması kabul edilemez (!). Umarım Mainz küme düşer ve bir daha asla üst lige çıkamaz.

Anwar El Ghazi, Filistin’in yanında durduğu için özür dilemeyen ve hatta Filistin’in üzerinde duran tek futbolcudur.”

Umarım Mainz 05’in, İsrail tarafından işlenen soykırım ve savaş suçlarına karşı Filistin davasını alenen desteklediği için Enver El Gazi’yi kovduğu günü asla unutmayız.”

Futbolcu Anwar El Ghazi, Filistin’e destek verdiği için Alman futbol kulübünden kovuldu. Bu, Katar’ın Dünya Kupası’na ev sahipliği yapması konusunda federasyonun çok ses çıkardığı aynı Almanya. Oldukça acınası.”

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına karşı seslerini yükselttikleri için özellikle Almanya ve Fransa’da birçok kulüp oyuncularına karşı harekete geçti. 2022 Ballon d’Or ödülünün sahibi ve Real Madrid’in eski yıldızı Karim Benzema, Gazze halkı için yaptığı dua paylaşımları nedeniyle Müslüman Kardeşler ile bağlantılı olmakla suçlandı. Nice’in savunma oyuncusu Youcef Atal da sosyal medyada Filistin ile ilgili “antisemitik” bir video paylaştığı iddiasıyla Fransa’da savcılar tarafından soruşturuldu.

Tüm bu baskılara rağmen Filistin’in yanında duran ve sosyal medyada fikirlerini paylaşan, farklı din ve ırka mensup onlarca futbolcu var. Her şeye ve herkese rağmen vicdanlı insanların sayısı hala daha fazla. Anwar El Ghazi Karim Benzama, Youcef Atal, Galatasaray’ın kaptanı Kerem Aktürkoğlu ve efsane futbolcu Eric Cantona ise bunlardan sadece birkaçı.

Kerem Akturkoglu instagram paylasimi
Galatasaray’ın kaptanı Kerem Aktürkoğlu’nun Instagram paylaşımı
Kaynak
AboutIslam

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu