Nijer’li Hatice’ye Türk Doktorlar Işık Oldu

154

Nijer’de Türk doktorlardan oluşan “Gönüllüler” ekibinin görme engelli bir anneyi ışığa kavuşturmasının hikayesiyle karşınızdayız. En temel ihtiyaçların lüks sayıldığı, bir öğün yemek için gün boyunca çalışmak gerektiği, temiz su için kilometrelerce yol yürünen, sağlık hizmetlerine ulaşmanın imkansız olduğu bir yer düşünün. İşte Hatice böyle bir yerde, Afrika’nın en fakir ülkelerinden biri olan Nijer’de yaşıyordu.

Nijer’li Hatice’ye yardım ellerini uzatan “Gönüllüler” ekibi ise 2005 yılından beri Dr. İbrahim Ceylan başkanlığında yüzlerce üyesiyle “gönüller bir olsun” düsturuyla Afrika coğrafyasında çalışıyorlar. Ekip, İslam Kalkınma Bankası ile, sloganı Afrika’da Bir Milyon Katarakt Ameliyatı olan görme engellilerle dayanışmayı amaçlayan projeyi başlatarak, Hatice gibi yüzlerce kardeşimizin hayatına dokunmaya devam ediyor.

Oğlunun muayenesi için yola çıktığında bunun oğluna şifa, kendi gözlerine nur olacak bir yolculuk olduğundan habersizdi Hatice Shifatou.

Doktorlar 25 yaşındaki Hatice’nin gözlerindeki perdenin kalkmasına vesile olacak, oğlunu ve eşini ilk defa görmesini sağlayacak ameliyatı yapacaklardı. Nijer’li Hatice’ye yardım eden İstanbul Haydarpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde göz doktoru olan Mihriban Alizade:

“Hatice’yi ilk gördüğümde gözlerinde bir hastalık olduğunu fark ettim. Muayene ettiğimde katarakt olduğunu anladım. Oğlu için gelmişti ama kendisi için de bu, bulunmaz bir fırsattı” diyor.

Alizade ve ekibi; genç, yaşlı, çocuk, kadın, erkek ayırt etmeksizin 600’den fazla ameliyat gerçekleştirmiş. İstanbul Tuzla Belediye Başkan yardımcısı ve aynı zamanda  “Gönüllüler” üyesi Doktor Turgut Özkan, Nijer’deki görevlerine 2018’in Temmuz ayında başladıklarını belirtiyor.

Ekip Tessaoua ve Aguie bölgelerinde şimdiye kadar 635’ten fazla katarakt ameliyatı gerçekleştirmiş. Tıbbi yardımın yanında, TİKA ve Sağlık Bakanlığı’nın bir projesi olarak köylerde yaşayan dul ve yetim ailelerine 400 keçi dağıtımı da yapılmış.

Diğer Güzel Haberler

Hasan Kızıl 22 Haziran 1995’te Mardin Derik’te dünyaya geldi. Ona herkes ‘Hayat Tamircisi’ diyor. Nitekim haksız da sayılmazlar. Çünkü o, engelli canlıların umutlarını tamir ediyor, onları hayata bağlıyor. Okumak İçin Tıklayın

Bundan tam on iki yıl önce Kamerun’un Maroua şehrinde göbek bağı bile düşmeden çöpe atılan bir bebekti o. Yalnız, yapayalnızdı… Sabaha karşı ağlama seslerini duyan mahalle sakinleri onu alıp hemen Aile Bakanlığı’na götürdüler. Okumak İçin Tıklayın

Kızgın çöllerden yağmur ormanlarına, dünyayla iletişimi olmayan kabilelerden buzullara kadar uzanan İslam dini için Kanada’nın Inuvik kasabasının ayrı bir önemi var.Bu kasaba Kuzey Kutbu’na en yakın Camii’ye ev sahipliği yapıyor. 4 bin kilometrelik uzun bir yolculuk ile gelen bu caminin ilginç bir hikayesi var. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz