CamiHaberlerHindistan

Dünyanın En Küçük Camilerinden Biri: Mir Mahmud Saheb Camii

Olur da Hindistan/Haydarabad’a yolunuz düşerse görkemli ve ilham verici minyatür mimarisi ile büyüleneceğiniz bir camiyi tanımak ister misiniz?

Haydarabad’da bulunan Mir Mahmud Saheb Camii, işte böyle bir minyatür mimariye sahip yapılardan birisi. Öyle ki cami sadece 10 metrekarelik bir alan üzerine bina edilmiş ve aynı anda içerisinde sadece 5 kişi ibadet edebiliyor. Tam da bu nedenle Mir Mahmud Saheb Camii, dünyanın en küçük camilerinin arasında yer alıyor.

Mir Alam kıyılarında konumlanmış caminin, Irak’tan gelen bir sufinin adıyla isimlendirildiği biliniyor. Cami tamamen taştan, bir kemer ve 2 minareye sahip şekilde inşa edilmiş. 16. yüzyılın başlarında, sahil bölgesinde düzenlemeler yaptıran Qutb Shahi hanedanından Sultan Quli döneminde inşa edildiği düşünülüyor.

Ancak bu minyatür yapı, dünyanın en küçük camisi olarak görülemez çünkü içinde 5 vakit namaz kılınmıyor. İslam medeniyetinin ulaştığı sınırları ve insanlığa her alanda (kültür, sanat, mimari vs.) kattıklarını görmek fazlasıyla sevindirici. Bir gün bizlerin de ardımızda böyle güzel eserler bırakabilme niyazıyla…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu