KatarHaberlerSpor

Katar 2022 Dünya Kupası: İslam’ın Kucaklanışı

Allah, kimin göğsünü İslam’a açmışsa, artık o Rabbinden bir nur üzerinedir, öyle değil mi?. Fakat Allah’ın zikrinden yana kalpleri katılaşmış olanların vay haline, işte onlar apaçık bir sapıklık içindedirler.

Zümer 22.

Şimdi vereceğim haber Rabbimizin ayetinde geçtiği gibi İslam’a açılan kalpler ile ilgili. Bu yıl FIFA Dünya Kupası 2022 Katar’da gerçekleştirildi. Bu Dünya Kupası’nın önemi ilk kez Arap dünyasında gerçekleştiriliyor olması.

Katar bu etkinliğe uzun süreden beri hazırlanmış ve ciddi maliyetler üstlenmiştir. Bunu yapmasının amacı ise sadece ülke prestiji için değil, mensubu olduğu dini tebliğde etmektir. Katar’ın bu anlamda yaptığı maddi manevi yatırımlar vardır. Kısaca bahsetmek gerekirse; ülkeye gelen bütün insanların görebilecekleri yerlere hadis-i şerifler asmış, alkol ve LGBT propagandalarını yasaklamış, QR kod ile 8 farklı dilde Kuran-ı Kerim mealleri ve İslam’ın tanıtımını yapmış, 2000 kişilik islami tebliğ çadırları kurmuş ve en nihayetinde açılışta dünyaca ünlü Morgan Freeman ve Ghanim Al-Muftah’ın etkileyici bir şölenin ardından Hucurat 13. Ayeti ile tüm dünyaya bir mesaj vermişlerdir. Mealen

Ey insanlar! Şüphesiz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık, tanışasınız diye kavim ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız O’na itaatsizlikten en fazla sakınanızdır, Allah her şeyi hakkıyla bilendir ve herşeyden haberdardır.

Ne kadar da anlamlı ve isabetli bir ayet. Onca yatırımın geri dönütleri sarfedilen emeklerden daha değerli olmuş ve umuyorum ki birçok gayrimüslimde de bir ışık yakmıştır.

Freeman

Bu geri dönütlerden birkaçını paylaşmak istiyorum;  Arjantinli bir taraftarın şehadet yolculuğunu kendisinden dinleyelim. ‘Katarlı Müslümanlar bütün dünyadan insanları en güzel şekilde ağırladı. Ne kadar misafirperver olduklarını, yardımsever olduklarını kanıtladı. Katar İslam kültürünü, geleneğini yaşayan ve Peygamberimiz (s.a.v)’in öğretilerini seven, aktarmaya çalışan insanlar. Topluluk halinde mescide koşmaları, birlikte müthiş bir uyumla namaz kılmaları, ezana olan saygıları gayrimüslimlerde İslam ile ilgili olumlu iz bırakıyor. Bu muazzam bir şey. Umarım ki birçok Avrupalı, Latin Amerikalı ve dünyanın farklı yerlerindeki gayrimüslimler memleketlerine döndüklerinde olumlu şekilde İslam’ı kucaklayacaklar.’

Bir diğer isim Meksikalı bir taraftar. Kendisi bir cami gezisi sırasında şehadet şerefine nail olmuş. Camideki Yemenli Vaiz camiye gelen taraftarlara Müslüman kültürünü, inancın temellerini ve İslam’ın tüm peygamberlerin dini olduğunu anlattıktan sonra Meksikalı taraftar kelime-i şehadet getirmiştir.

Bir diğer örnek İngiltere’den. İngiliz taraftar Dünya Kupası’nda alkol yasağı ile ilgili düşüncelerini dile getiriyor:

Katar’da Dünya Kupası’na giden bir İngiliz olarak arkadaşlarım oraya giderken içip içemeyeceğimi tartışıyorlardı. Fakat orada Senegalli, Arap, Arjantinli taraftarlar gördüm ve şaşırdım. Çünkü hayatlarının en güzel anlarını alkolsüz geçiriyorlardı. Bu alkol ile ilişkimizi sorgulamama sebep oldu. Onlar eğlenmek için hayatlarında alkole ihtiyaç olmadığını, İslam’ın haramdan uzak durun, helal seçenekler çoktur ayetini bir düstur edindiklerini söylediler. Zihinleri dolu değil ve harika işler yapıyorlar, sarhoş değiller. Bu Katar’a gelen birçok gayrimüslimin gözünü açtı ve onlara alkolsüzde yaşanabileceğini gösterdi. Katar Müslümanlar ile ilgili yanlış kanaatleri yıktı; barışçıl, arkadaş canlısı ve dinine bağlı olduklarını gösterdiler.

şeklinde konuştu. Katar’ın Dünya Kupası’nda birçok gayrimüslimde ışık yaktığı kesin. Rabbimin kalplerimizi o nur üzerine sabit kılması duasıyla. Vesselam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu