İyiliğin Vücut Bulmuş Hali: Zilha Teyze

Bazı insanlar vardır; onlara şöyle bir bakınca, mutlulukla ve hatta umutla dolar içimiz. İşte yaşamını başkalarına adayan ve umudu hatırlatan o güzel insanlardan biri de Zilha Teyze… Ülkesi Bosna Hersek’te “Zilha Teyze” olarak bilinen Zilha Seta, kurduğu ve aralıksız çalıştığı aşevinde yüzlerce insanın hayatına dokunuyor.

Bu aşevinin belki de en anlamlı yanı Bosna’daki büyük savaş yıllarında, 1992 yılında kurulmuş olması… Dünya mücadele, çile, dert yuvası. Neticede dünya, imtihan dünyası… Dünyada olagelen savaşlar, hastalıklar ve çeşitli musibetler görünen o ki bitmeyecek. Fakat aslolan, böyle zamanların yıkımına aldırış etmeden ayakta kalan ve insanlığı ayakta tutmak için uğraşan o insanlar… Yarına inandıkları için çabalamış ve yarına inanmayı muştulamış insanlar…

İşte Zilha Teyze de, inancın ve insanlığın timsali bir nevi. Suyun, elektriğin, gazın olmadığı o günlerde kuruyor o aşevini. Memleketini yakıp yıkan bombalara inat, gayretle dağıtıyor yemeklerini. 1992 yılında kurduğu ve mültecilere ulaşmaya çalıştığı Saraybosna’daki aşevinde, her geçen gün daha fazla insana kapı açıyor. İlk zamanlar günde 100-200 kişinin ihtiyacını karşılarken, şimdilerde sayının artan desteklerle de birlikte bini geçtiğini söylüyor. “Biz iyilikleri arttırarak dünyayı değiştirebileceğimize inanan insanlarız.” diyen Seta, yaklaşık 30 yıldır her gününün aşevinde geçtiğini ve insanlara yardım etmekten güç aldığını belirtiyor.

Türkiye Diyanet Vakfı tarafından her yıl iyiliğe olan farkındalığı artırmak için düzenlenen Uluslararası İyilik Ödülleri Programı’nın, 2019 yılı ödül sahiplerinden biri de Zilha Seta oldu. Türkiye’de yapılan törende ödülünü alan Seta, “Bu ödül, dünyayı iyiliğin değiştirebileceği mesajını taşıyor ve bana işime dört elle sarılmam gerektiğini hatırlatıyor.” diyerek bir kere daha dinleyenlerini iyiliğe davet etti. Ayrıca Zilha Seta’nın verdiği röportajda Türkiye’ye dair söyledikleri de dikkate şayandı:

“Bize dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun ihtiyacı olana yardımda bulunmak güç verir. Türkiye’nin de yardımlarını yedi kıtaya ulaştırdığını biliyoruz. Türkiye, dünyanın en zengin ülkesi olmasa da gönlü en zengin ülkesidir.”

“Türkiye’den bizim mutfağımıza da et desteği veriyorlar. Saraybosna’da bulunduğumuz yerdeki Türk Mektebi, Türk Camii, Türk Büyükelçiliği ve mutfağımızdan eksik olmayan Türk bayrağı bize güç veriyor. Bilinsin ki Türkiye Cumhuriyeti bizim devletimizdir. Bizi dinleyen herkesi bizim Türkiye’yi sevdiğimiz gibi kendi ülkelerini sevmeye çağırıyorum. Birbirlerini daha çok sevmeye ve bir olmaya davet ediyorum.”

Diğer Güzel Haberler 

Endonezyalı Maria Marghani Mohammed, 2017 yılının en yaşlı hacıları arasında! Kendisi 104 yaşında olan teyzemiz, Kral Abdulaziz Uluslararası Havaalanı’nda özellikle Kültür Bakanı Abdulhaliq al-Zahrani tarafından memnuniyetle karşılandı. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Rabbimize daha yakın bir kul olmak elbette hepimizin isteğidir. Bu konuyla dertlenen 2 tıp
öğrencisi ‘Tasbeeh’ adlı bir zikirmatik uygulaması geliştirdi. Tamamen Allah rızası için
hazırlanan bu uygulamada hiçbir reklam bulunmuyor. Ayrıca görsel efektlerin bulunduğu bu
zikirmatikte, teşvik edici birçok basamak bulunuyor. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz