Victoria Cami’sinde Kalplere Açılan Kapılar

0
223
Victoria Cami'sinde Kalplere Açılan Kapılar

Bugün sizlerle İstanbul’a matematiksel hesaplamayla 14.455 kilometre, gönül bağıyla bir kelime kadar uzaklıkta olan Avustralya’nın Victoria eyaletine uzanıyoruz. Avustralya‘da yer alan Meryem Ana Camii, 2017 yılından bu yana “Open Day” projesi düzenliyor. Proje hafta sonu boyunca camileri açık tutarak halkın bağlarını güçlendirmeyi hedefliyor. Hoppers Crossing’de yer alan Victoria Camii de bu proje kapsamında açık tutulan camilerden biri. Proje ziyaretçilerin camide gezmesine ve Müslüman toplulukla kaynaşmasına olanak sağlıyor.

Görevliler etkinlikleri salgın sebebiyle  sosyal mesafe kurallarına dikkat ederek düzenliyor. Kültürel performansların yanı sıra yemek ikramı da yapılıyor.

Victoria Cami’sinde Kalplere Açılan Kapılar 1

Projenin hayata geçtiği günden bu yana binlerce insan Müslüman komşularını ve İslam inancını tanımak amacıyla etkinliklere katılıyor. Komşuların birbirleri hakkında paylaşımda bulunduğu, Müslümanların önyargılar olmadan kendini ve inandığı dini ifade edebildiği bu ortamlar yerel halkla olan bağları da güçlendiriyor. Ayrıca Avustralya’daki Müslümanlar camialarını genişletme fırsatı buluyor.

Yanlış bilgilerle kapıların art arda kapandığı dönemlerde, camilerin kapılarını açarak kalpleri ve zihinleri buluşturması takdire şayan. Meryem Ana Camii’nin projeden ayrı olarak farklı etkinliklere de imza attığını hatırlatalım. Çocuk oyunları, yüzme etkinlikleri, seminerler, spor müsabakaları bu aktivitelerden bazıları.

Her problemin bir çözümü muhakkak vardır. Sorun ne kadar büyük görünse de çözümü bir o kadar kolay ve bizzat önümüzde olabilir. Kapıların birbiri ardına açıldığı, insanların bir arada buluştuğu sofralarda görüşmek temennisi ile…

Kaynaklar

  1. Victoria Cami’sinde Kalplere Açılan Kapılar, Kaynak: https://www.virginmarymosque.org.au/gallery
Kaynakaboutislam.net
Önceki İçerikLac La Biche’de İslam’ın Bir Yüzyılı
Sonraki İçerikİlim Yolcularına Programı Başlıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz