Meksika’da İslam’ın Benimsendiği Küçük Köy

0
341
Tzotzil Maya, Chiapas

Güney Meksika’da Müslüman sayısı gün geçtikçe gözle görülür bir şekilde artıyor. Bölgeye son yıllarda Lübnan’dan, Suriye’den hatta İspanyol Sufi Müslümanlardan gelen göçmenler var. Onların İslam’ın mesajını istikrarlı bir şekilde tanıtması İslam’ın benimsenmesinde büyük etken. Ülke, günümüzde son raporlara göre yaklaşık 110 bin Meksikalı Müslümana ev sahipliği yapıyor.

Meksika’da İslam'ın Benimsendiği Küçük Köy
Meksika’da İslam’ın Benimsendiği Küçük Köy 1

Meksika’nın güneyinde Chiapas eyaletinde yer alan bir köy, İslam’ın bölgedeki merkezlerinden biri haline gelmiş durumda. Birçoğu Roma Katoliği olarak tanımlanan yerli Maya kabilesinin üyelerinden kalbi İslam’a dönenlerin sayısı şaşırtıcı. Yerli Tzotzil adındaki bu küçük topluluk, Güney Chiapas’ın dağlık arazisinde kendi Müslüman topluluklarını kurmuşlar.

Tzotzil Maya, Chiapas, Meksika 2

Tzotzil halkları; Güney Meksika’da bulunan Chiapas eyaletine özgü, etnik yerli bir Maya grubudur. “Tzotzil” kelimesi, Bats’i K’op dili olarak adlandırdıkları yerel Tzotzil dilinde “yarasa halkı” anlamına geliyor. 300.000’in altında bir nüfusa sahipler. Tzotzil halkları, Orta Amerika’nın eski Maya İmparatorluğu’ndan kalan son kalelerinden birini temsil ediyor.

Yerlilerin çoğu, 1980’lerde Meksika’daki Zapatista hareketinin Hıristiyanlığı ve ABD etkisindeki kapitalizm eleştirilerini teşvik etmeye başladığı zaman, İslam’a geçişlerin arttığını dile getiriyor. İslam’ı seçen aileler, çocuklarına hem Müslüman hem de yerli Maya Meksikalı kimliklerini vermeye çabalıyorlar. Bu, yalnızca burada Müslümanca yaşamaya çalışan halkın problemi değil. Aynı zamanda Müslüman çoğunluğu olmayan bir ülkede yaşarken Müslüman kimliğini dengelemeye çalışan Müslümanların da çaba gösterdiği benzer bir yoldur.

Maya Tapınağı, Chiapas, Meksika 3

Meksika, İspanyol etkisindeki Roma Katolikliğinin, yerli dinlerin ve geleneksel Maya inançlarının ülkesidir. Buna karşın İslam’ın giderek daha fazla Meksikalı tarafından benimsenmesi takdire şayan. Ayrıca Meksika kültürüne etki bırakmasına engel olacak hareketlerde bulunulmuyor olması da öyle. Dünyanın farklı noktalarında Müslümanlara ve İslam inancına karşı nefret seviyesi yükselirken Meksika’nın güneyinde yer alan küçük bir köyün çeşitlilik ve hoşgörünün gerçek gücünü kapsayan bu sakin güzelliğini kutlayalım.

Kaynaklar

  1. Meksika’da İslam’ın Benimsendiği Küçük Köy, pexels.com
  2. Tzotzil Maya, Chiapas, Meksika, pixabay.com
  3. Maya Tapınağı, Chiapas, Meksika, pixabay.com
Kaynakhttps://themuslimvibe.com
Önceki İçerikÇizgi Romanlarla Müslümanca Bir Anlatı Ortaya Koymak : Huda Fahmy
Sonraki İçerikİslam Şehirleri: Filibe

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz