Gazze’deki okula para bulmak için güney kutbuna gitti : Mostafa Salameh

0
127
Mostafa Salameh

Her insanın gerçekleştirmek istediği hayalleri, ulaşmak istediği hedefleri olmuştur. Kimilerimiz için bunlar lafta kalıp gerçeğe dönüşmez. Kimileri için ise bu konuda gereken her şey yapılmalıdır ve nitekim yapılır da . İşte bu haberimizde öyle bir kişiden ve olaydan bahsedeceğiz. Neyden mi ? İskoç bir kayakçı ve Gazze‘de yeniden inşa edilmesi gereken bir okuldan tabi ki.

“Allah yolunda infak edin ve kendinizi kendi ellerinizle tehlikeye atmayın. İyilik edin. Şüphesiz Allah, iyilik edenleri sever.” (Bakara Suresi, 195. Ayet Meali)

Allah’ın sevdiği kullarından olmak isteyen Mostafa Salameh Güney Kutbu’na yaptığı yolculuğu boyunca Ürdün’ün Kral Hussein Kanser Merkezi için 2 milyon euro ve Gazze’deki bir okulun yeniden inşası için 100.000 dolar topladı. Ayrıca İskoç maceraperest Güney Kutbu’na kayan ilk Müslüman olarak tarihe adını kazıdı.

Salameh
Salameh 1

Mostafa Salameh bu yolculukla ilgili deneyimlerini şöyle anlatıyor:

“Bunu yapmış olmak gerçekten iyi hissettiriyor. Maceralarımın en büyüğünü gerçekleştirdim. Antarktika’yı geçmenin en zor kısmı soğuktu ve bazen işleri gerçekten zora soktu. Beklediğimden daha zordu ve alışması zaman aldı. Ama her geçen günle daha fit oluyorsunuz ve arkanızda taşıdığınız kızağa daha çok alışıyorsunuz. Bunu İslam’ın güzel imajını göstermek istediğim için ve gençlere radikalleşmeden daha iyi bir mesaj vermek istediğim için yaptım.”

Hayırsever Bir Maceraperest

Bu zorlu yolculukta, 44 yaşındaki Salameh, buzlu kıtayı geçmek için kızaklarda 90 kiloluk malzeme taşırken 2 takım arkadaşıyla 38 gün geçirdi. Yolculuk Kasım’da başladı fakat şiddetli rüzgarlar yüzünden Union Glacer’da (Antarktika’da bir buzul) 13 günlük bir gecikme yaşandı.

Mostafa
Mostafa 2

Bu yeni seyahat Müslüman maceraperestin önceki başarılarını takip etti. Mostafa Salameh önceden Everest’e tırmanmış, her bir kıtadaki en yüksek dağların tepelerine ulaşmış ve Kuzey Kutbu’nu da görmüştü.

Salameh Edinburgh Üniversitesi’nde okumak için Birleşik Krallık’a gelmeden önce bir mülteci kampında yetiştirilmişti. Maceraları için bir sürü ödüle layık görüldü ve hayır adına yaptığı hizmetler için kendisine Ürdün kralı tarafından şövalye unvanı verildi.

Ocak 2016’da macerasını tamamlayan Mostafa bu serüven ile ilgili şunları dile getirdi:

“Bunu yapan ilk Müslüman olduğumdan, bunu İslam için ve bu güzel dinin önerdiği barış dolu mesaj için yaptım. Bunu Filistinliler ve barış adına umut için yaptım. Ana sponsorumun yaymak istediği çevre ve mesaj için yaptım. Eğitim için, bilhassa Gazze’deki eğitim için, tüm dünyadaki mülteciler için yaptım. Ve tabi ki tüm Ürdünlüler ve Araplar için, İskoçya ve bana bir yurt olan Edinburgh için yaptım. Annem ve babam için, çocuklarımın annesi Krissy için, oğullarım Zaidan, Ayman, Yacob ve Sami Everest için, arkadaşlarım ve bana inanan herkes için yaptım. Rüzgar yemiş, soğuktan donmuş, kırgın, yorgun, tükenmiş ama asla pes etmiş değil, başardım.”

Kaynaklar

  1. Salameh, https://www.facebook.com/photo.php?fbid=287893196031068&set=pb.100044311695444.-2207520000..&type=3
  2. Mostafa, https://www.facebook.com/photo.php?fbid=308199504000437&set=pb.100044311695444.-2207520000..&type=3
Önceki İçerikİspanya Hükümeti Okullarda İslami Eğitimin Önünü Açıyor
Sonraki İçerik1000 Yıl Önce İbn-i Sina Bunu Yazmıştı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz