HaberlerHac-UmreİngiltereSpor

İngiltere’den Bisikletleriyle Medine’ye Doğru Hac İçin Yola Çıktılar: Tour de Hajj

4.000 mil, 17 ülke, 60 gün ve 8 arkadaş…

Rota oluşturuldu, hedef Medinetü’l-Münevvere

Bu yazımızda sizlerle Junaid, Tahir Hassan, Shafiq, Tahir, Safdar Mehmood, Shahzad, Mohsin ve Mohamed Wazeem’in; 8 arkadaşın Londra‘dan başlayan ve Medine‘de sonlanacak olan Hac yolculuklarını paylaşacağız. Bu harika ve maceracı ekip toplam 17 ülke üzerinden bisikletle Medine’ye ulaşmak ve Hac vazifesini yerine getirmek için 7 Haziran 2019 tarihinde Londra’dan yola çıktılar. Yolculuklarının amacı ise Allah rızası, iyilik ve dünya üzerinde bulunan yoksul toplumlara yardım etmek. Gelin şimdi hep beraber bu ekibin bir parçası olalım ve onları adım adım takip edelim.

Tour de Hajj

Her şey bir hayalle başladı

Mohamed Wazeem bir gün arkadaşı Junaid’e döndü ve şöyle söyledi:

Benim hayalim bisiklet sürerek Hacca gitmek.

Wazeem’in arkadaşı Junaid, açıkçası başta bu hayalin üzerinde pek de durmamış ancak bu fikrin aklını kemirmeye başlamasıyla hem uyandığında aklına ilk gelen hem de uyumaya gittiğinde aklında son kalan şey bu hayal olmuş.

Bunun üzerine Junaid:

İnşaAllah, ben bu hayalin  gerçekleşmesini sağlayacağım.

diyerek ekibimizle beraber gerekli olan çalışmalara başlamış ve 60 gün içinde gerçekleştirilecek olan bu yolculuk için rota oluşturulmuş.

Tahir Mahmood 1

Tour de Hajj projesi

60 gün içinde Londra’dan Medinetü’l-Münevvere’ye ulaşmak için yola çıkan 8 arkadaş yolculuk esnasında bazı zorluklar ve sıkıntılarla karşılaşsalar da pek çok güzel olaya da şahit oluyorlar. Tanıtımlarını yaptıkları ve amaçlarını anlattıkları bir web sayfaları ve sosyal medya hesapları var. Özellikle instagram hesabından günlük olarak paylaşım yapıyorlar. Tour de Hajj ekibi İngiltere, Fransa, Almanya, İsviçre, Lihteştayn, Avusturya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Sırbistan, Kosova, Bulgaristan, Yunanistan, Türkiye, Mısır ve Suudi Arabistan boyunca pedallayacaklar ve bu yolculuk sonunda hedefledikleri 500.000 poundu -yaklaşık yarım milyon pound- toplayarak yoksul toplumlara yardım edecekler.

Yardımda bulunacakları yerler arasında Pakistan‘ın Jhando Lashari ve Mataro Tar köyleri, Sri Lanka‘nın Saba Nagar köyü, Güney Afrika’da bulunan Zululand köyü ve Uganda‘nın Cinya, Ombokoro ve Najjah Tanganyika köyleri bulunuyor. Ekibin amacı bu köylerde ihtiyaca binaen kuyular, okullar ve camiler açmak; ya da mevcut durumdaki atıl okul ve camileri yeniden inşa ederek bu toplumların gelişmesine katkıda bulunmak. Daha iyi bir eğitim için okulların ve insanların sosyal hayatlarını geliştirmeleri için camilerin inşa edilmesini istiyor o güzel yürekli insanlar.

Ekibi tanıyalım

Mohamed Wazeem Siraj

Wazeem 32 yaşında. Çocukluğundan beri bisiklet sürdüğünü ve tırmanış yaptığını söylüyor. Çoktan İngiltere’nin en yüksek 100 tırmanışını yapmış bile. Tour de Hajj yolculuğu ise onun hayaliyle başlıyor:

Allah, bana hobimi bir fırsata çevirme imkanı verdiği  için çok şanslıyım.

Wazeem çocukluğundan beri büyük babasını örnek almış. Büyük babasının her zaman yardıma ihtiyacı olanların yanında olması ise ona ilham vermiş. 2017 yılında gerçekleşen bir diğer bisikletle Hac yolculuğu projesini gördükten sonra ise o da bir gün bu projenin aynısını gerçekleştirmek için niyet etmiş.”Elhamdülillah, Rabbim beklediğimden daha da kısa bir sürede bunu yapmayı bana nasip etti”, diyor Wazeem.

Junaid Afzal

Junaid

   İmkansızı, mümkün kılıyoruz.

Junaid 30 yaşında ve kendisini tutkulu bir bisikletçi olarak tanımlıyor. 5 yaşındayken çalınan bisikleti onda derin bir hüzne neden olmuş. Ancak bu kayıp aynı zamanda sanki bir uzvunu kaybetmişçesine onda fiziksel bir eksiklik hissi de yaratmış. Junaid, bu yola Allah için çıktıklarını, yaptıkları her işin merkezine Allah rızasını koyduklarını söylüyor. Bu yolculuğu ise hayalleri gerçekleştirmek ve insanları mutlu etmek olarak tanımlıyor.

Tahir Hassan Akhtar

Tahir Hassan 45 yaşında ve daha önce 2017’de gerçekleşen bisikletle Hacca yolculuk projesine de katılmış.

Bu proje yardım ve bağış için para biriktirmenin farklı bir yoludur.

Tahir Hassan’a göre bisiklet sürmek kişinin kendine fiziksel, zihinsel ve ruhsal olarak meydan okumasıdır diyor. Bu proje ile sadece yardım ve bağış konusunda değil aynı zamanda insanlarda fiziksel aktivite konusunda da bir farkındalık oluşacağını düşünüyor.

Tahir Mahmood

Tahir Mahmood

    Dünyadaki tüm insanları gülümsetmek istiyoruz.

Tahir 45 yaşında ve yardımlaşmanın tebessüm gibi küçük bir şey ile başladığını düşünüyor. Bu ekibe ise Allah rızası için katılıp İslam’ın beş temel şartından biri olan Hac vazifesini gerçekleştirmek için katılmış. Ona göre bu yolculuk hem ekip olarak hem de bireysel olarak gerçekleştirdikleri bir meydan okuma. Bizlerden ise bolca dua ve destek bekliyor.

Shafiq Ahmed

Shafiq 32 yaşında ve daha önce profesyonel olarak bisiklet sürmemiş, bu yüzden kendini acemi olarak tanımlıyor.

Ümit ediyorum ki bu tecrübe ile kalplerimiz, zihnimiz ve ruhumuz gelişecek.

Shafiq, aklında böyle bir projeye dahil olmak gibi bir planın olmadığını ancak Hac vazifesini de yerine getirmek istediğini söylüyor. Tour de Hajj projesi için aldığı daveti Allah’ın onun için açtığı bir kapı olarak görmüş: “Kapı açıldı ve ben içeriye doğru yürüdüm.”

Safdar Mehmood Akhtar

Şimdi bir amaç için pedallıyorum.

38 yaşında olan Safdar Mehmood, çocukken eğlence için, gençliğinde keşif için bisiklet sürdüğünü, şimdi ise bir yetişkin olarak bir amaç uğruna pedalladığını söylüyor. Safdar Allah’ın kendisini dünya üzerindeki 1.8 milyar Müslüman arasından şahit olması için seçtiğini ve onun önüne böyle bir fırsat çıkardığını düşünüyor. Safdar mutluluğu satın alamayacağımızı ancak bizi mutluluğa götüren bir bisiklet alabileceğimizi anlatıyor bizlere.

Shahzad Akber

Shahzad Akber

Shahzad 30 yaşında ve bu projeden önce en son ne zaman bisiklet kullandığını hatırlamıyor. Shahzad bir YouTube videosunda gördüğü dünyayı bisikletle dolaşan bir gençten etkilenerek kendisinin böyle bir yolculuğu nereye yapabileceğini düşünmüş, ve kutsal topraklardan daha iyi bir yer olamayacağına karar vermiş.

Bu proje benim arayışıma bir cevap gibiydi.

Hac vazifesi için yaş almayı beklediğimizi söyleyen Shahzad o yaşı göreceğimizin garantisi olmadığını söylüyor. Bu yüzden sağlıklı bir bireyken Hac vazifesini yerine getirmek için bu projeye dahil olmuş.

Mohsin Arif

Mohsin grubun en genç üyesi ve 29 yaşında. O da bisiklet sürme konusunda kendisini Shafiq gibi acemi olarak tanıtıyor. Mohsin geçen yıl Hac vazifesi için niyet etmiş ancak bunu bisikletle yapmak aklının ucundan bile geçmemiş. Ben sadece rahat bir yolculuk düşünmüştüm, diyor. Bu tecrübenin ise kendisini olgunlaştıracağını, dinine daha çok yakınlaştıracağını ve onu daha iyi bir insan yapacağını düşünüyor. Mohsin aynı zamanda bu projede yer alarak büyük babasının hafızasında sağlam bir yer inşa etmek istediğini söylüyor.

Büyük babamın hafızasında bir şey inşa etmek istiyorum.

Bu fantastik ekip 10 Temmuz 2019 itibari ile Türkiye sınırlarına giriş yaptılar. Cuma namazını Sultan Ahmet Camii’nde kıldıktan sonra tekrar Medine’ye doğru pedallamaya devam edecekler yüzlerindeki tebessüm ve kalplerindeki iyilik için.

Biz bir miras yarattık ve insanlara neyin mümkün olanı gösterdik. Çevrilen her pedal için sürücüler ve bağışçılar ödüllendirilecek ve günahlarımızdan arınacağız.

Mohamed Wazeem Siraj

Aşağıdaki linklerden Tour de Hajj ekibinin web sayfasına ve sosyal medya hesaplarına ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu