Başarı HikayeleriHaberlerHindistan

Dünyanın En Genç Pilotlarından Biri: Mansoor Anis

Uçak kullanmak, en zor mesleki yeteneklerden biri. Uzmanlaşabilmek için uzun bir zaman gerekiyor. Ünlü bir pilot olmak için ise çok daha uzun bir zaman… Ama Şarikah’taki bir genç için durum böyle değil. 13 yaşında bir öğrenci olan Mansoor Anis, küçüklüğünden beri Emirates ya da Etihad Havayollarında pilot olmanın hayalini kurduğunu söylüyor. Bu haberimizde de Mansoor Anis’in hayal kurmakla kalmayıp uçağı profesyonelce kullanarak dünyanın en genç pilotu olmasına şahit olacağız.

Mansoor, her zaman havacılığa karşı tutkusu olan bir gençti. Amcasının Hindistan’a ait özel bir hava şirketinde pilot olması bu tutkusunu tetikliyordu. Bir gün amcası simülatör yardımıyla Mansoor’a uçak kullanmayı öğretti. İşte o gün, Mansoor; bu tutkusunun peşinden gitmeye karar vermişti. 13 yaşına kadar düzenli bir uçuş eğitimi almamıştı. Annesiyle birlikte Kanada‘nın Langley şehrinde bulunan AAA Havacılık Akademisi’ne gittiler. Havacılık akademisi, yaşının uygun olmadığını söyleyerek Mansoor’u kabul etmedi.

Mansoor Yılmadı, Yeteneğini Kanıtladı

Hayallerinin peşinden koşan Mansoor, yeteneklerini Havacılık Akademisi’ne kanıtladı ve profesyonel bir eğitim almaya başladı. Mansoor Anis, gerçek bir uçak kullanmakla simülatör kullanmanın farkını bizlere şöyle belirtiyor:

Uçak kullanmak bir simülatörü kullanmaktan çok farklı. Simülatörde sadece nasıl olması gerektiğini görüyoruz, heyecanın küçük bir bölümü. Uçak kullanırken ise heyecanın bütününün içindeyiz.

Mansoor Anis’in yetenekleri daha bitmedi. Eğitime kabul edildikten sadece 25 saat sonra ilk solo uçuşunu gerçekleştirdi. Mansoor, ilk uçuşu hakkında kolay olmadığını ve uçağı piste indirmenin en zorlayıcı kısmı olduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam ediyor:

Uçağı indirmek, en gerildiğim kısımdı. Gerçekten çok zordu. Sanki öğrenmem için daha fazla zaman gerekiyordu.

Ailesi ve arkadaşları, Mansoor Anis ile gurur duyuyor. Kim gurur duymaz ki? Özellikle babası, “Gökyüzü bir limit ama Mansoor için değil.” diyerek oğluna olan desteğini gözler önüne seriyor. Şimdi 15 yaşında olan Mansoor, hayallerini kovalamaya devam eden bir genç ve yaşıtlarına, tutkularının peşinden gitmek için korkmamaları gerektiğini tavsiye ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu