Hidayet Bazen, Kulak Misafiri Olana Erişir

0
317
Hidayet Bazen, Kulak Misafiri Olana Erişir

Günlerden bir gün tebliğ maksatlı Süleymaniye Camii’nde Rusya vatandaşı bir gençle konuşmaya başladım. Genç, kendisinin ateist olduğunu, dinlere inanmadığını söyledi. Ben ise “izin verirsen sana bir yaratan olduğunu ispat etmek isterim, ne dersin dedim”, o da “olur hadi dene” dedi. Ve en küçüğünden en büyüğüne, yeryüzündeki varlıklara bakıldığında, tüm insanlığın var olan her şey için ön koşul olarak bir tasarlayıcı ve yaratıcıyı kabullenmek zorunda olduğunu, tesadüflerin hiç de mantıklı ve bilimsel olmadığını izah ettim. Tabii konu uzadıkça uzadı, neredeyse bir saat soru cevap şeklinde konuştuk. Bu arada hemen yakınımızda bu süreç içinde bize kulak veren üç genç kızın olduğunu fark etmiştim. Genç çocuk sonunda izin istedi, birkaç Rusça broşür verdim ve yanımdan ayrıldı.

Tebliğ Konuşmasına Kulak Misafiri Olmak

Sonra bu genç kızlar kalkıp geldiler yanıma ve bana dediler ki, “o gence anlattıklarından bize de anlatır mısın? Bizim İslam hakkında biraz bilgimiz var ama detaylı bilgiye sahip değiliz” dediler, ve sorular sormaya başladılar. Yine bir saat gibi bir süre geçti.

Kendileri zaten bir mutlak yaratıcıyı kabul ediyoruz dediler ve bu yaratıcının kanunu, nizamı olmalı dediler. Sonra Hristiyanlığın eksi noktalarını arz ettiler, yani yavaş yavaş İslam son çare kaldı. Onlara dedim ki, “bakın bu fırsat kaçmaz. Gelin, İslam size sadece ve sadece katkı değer kazandırır, İslam’a girin” dedim. Bir tanesi, “tamam ama randevu almalı camide kutlama yapılmalı, biz Hristiyanlıkta kilisede böyle yapardık” dedi. Ben de İslam’da dine girmenin çok basit olduğunu ve bunun her an olabileceğini arz ettim. İçlerinden biri “tamam, ben hazırım. Şu anda ruhum da, kalbim de hazır” dedi. Hemen güvenlikçi arkadaşları da çağırdım şahit olmaları için ve bir bacımız kelime-i şehadet getirdi. İkincisi biraz zorlandı; “İslam bana uyar ama ruhen tam olarak hazır değilim” dedi. Çok ısrar etmedim ve her zaman bunu yapabileceğini anlattım. Ne yazık ki üçüncü şahıs şimdilik İslam’a girmeyeceğini söyledi. Onlara da birer adet Rusça Kur’an tercümesi vererek uğurladık camiden. O gün gördüm ki hidayet bazen kulak misafiri olana erişirmiş.

Önceki İçerikEl-Kindî: İslam Dünyasını Felsefeyle Tanıştıran İsim
Sonraki İçerikLetonyalı Halter Şampiyonu Manevi Gücü İslam’da Buldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz