Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
Davet-TebliğEndonezyaHaberler

Sıradışı Bir Davetçi: Gece Kulübü Vaizi

Endonezya’nın Denpasar şehrinde, Java’ya özgü başlığı ve 1980’leri andıran saç şekliyle Mifta’im An’am Maulana Habiburrahman… Daha önce gördüğünüz Müslüman vaizlere hiç de benzemiyor. Kendisi bir gece kulübü vaizi…

Genellikle bilindiği üzere imamlar, vaizler insanlara hitap etmek için camii gibi mekanları kullanırlar. Hutbe ve vaazlar çoğunlukla camiilerde olur. Fakat Habiburrahman hitap etmek için toplumda pek hoş karşılanmayan grupları seçmiş. Bir diğer ifadeyle toplum nezdinde dışlanmış grupları tercih etmiş. Reuters’ın haberine göre  bununla da kalmamış, bu insanların mesken edindiği gece kulüplerini birer vaaz kürsüsü yapmış.

Gus Miftah adıyla da bilinen 37 yaşındaki vaiz Habiburrahman şöyle diyor: “Cennet ve cehennem hakkında pek fazla konuşmuyorum çünkü zaten bunları biliyorlar.” Bali adasındaki dans kulüpleri ve karaoke barlarda çalışan, çoğunluğu kadınlardan oluşan işçilere vaaz etmeden önce Reuters muhabirlerine, “ Hayat şartları ve hayatta kalma mücadeleleri onları bu tarz işler yapamaya mecbur etmiş” diyor, Gus Miftah.

Onları yargılamaya hakkım yok. Ben sadece o insanlara Allah’ı unutmamaları için yardım etmek üzere buradayım.

Gece Kulübü Vaizi Gus Miftah

Gus Miftah ayrıca memleketi Java adasındaki Yogyakarta semtinde bir Yatılı Kuran Kursu’nun da idareciliğini yapıyor.

Endonezya dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip olmakla birlikte, büyük ölçüde Budistler, Hristiyan ve diğer dinlerden de azınlıkların yaşadığı bir ülkedir. Müslüman Vaizler Kurulu herhangi bir resmi açıklama yapmamasına rağmen medya, Kurul Üyelerinin Gus Miftah’ın var olan kurallara ve tebliğ yöntemlerine uyması gerektiğiyle ilgili söylemlerini aktarıyor. Diğer taraftan, Boshe VVIP Gece Kulübü işletmecisi olan Yudith Stevanni Gus Miftah’ın davet metodunu eleştiriyor. Gerekçe olarak gece kulüplerinin dini öğretileri yaymak için uygun bir yer olmadığını belirtiyor.

Gus Miftah’ın 90 dakika süren vaazını dinleyen gece kulübü çalışanlarından bir kadın memnuniyetini aktarıyor. “Bence insanlara bir şeyler öğretmenin yeri olmaz” diyor. Ayrıca bu gayriresmi yöntemlerle gerçekleştirilen söylevler hakkında herkesin memnun kaldığını da ekliyor. 27 yaşındaki bir başka gece kulübü çalışanı:

Bu şekilde bir iş yapıyor olsak da hala bir dinimiz var ve güzel ameller yapmak istiyoruz.

Bir başka odada ise 25 yaşındaki bir kadın garsonun başörtüsüyle namaz kıldığını görebiliyorsunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu