Sıradışı Bir Davetçi: Gece Kulübü Vaizi

325

Endonezya’nın Denpasar şehrinde, Java’ya özgü başlığı ve 1980’leri andıran saç şekliyle Mifta’im An’am Maulana Habiburrahman daha önce gördüğünüz Müslüman Vaizlere hiç de benzemiyor.

Genellikle bilindiği üzere imamlar, vaizler insanlara hitap etmek için camii gibi mekanları kullanırlar. Hutbe ve vaazlar çoğunlukla camiilerde gerçekleştirilir. Fakat Habiburrahman hitap etmek için toplumda pek de hoş karşılanmayan, bir diğer ifadeyle toplum nezdinde dışlanmış  grupları tercih etmiş. Reuters’ın haberine göre  bununla da kalmamış, bu insanların mesken edindiği gece kulüplerini birer vaaz kürsüsü edinmiş!

“Cennet ve cehennem hakkında pek fazla konuşmuyorum çünkü zaten bunları biliyorlar” diyor, Gus Miftah adıyla da bilinen 37 yaşındaki vaiz Habiburrahman.

Bali adasındaki dans kulüpleri ve karaoke barlarda çalışan, çoğunluğu kadınlardan oluşan işçilere vaaz etmeden önce Reuters muhabirlerine, “ Hayat şartları ve hayatta kalma mücadeleleri onları bu tarz işler yapamaya mecbur etmiş” diyor, Gus Miftah.

 

Onları yargılamaya hakkım yok. Ben sadece o insanlara Allah’ı unutmamaları için yardım etmek üzere buradayım.

 

Gus Miftah ayrıca memleketi Java adasındaki Yogyakarta semtinde bir Yatılı Kuran Kursu’nun da idareciliğini yapıyor.

Endonezya dünyanın en büyük Müslüman nüfusuna sahip olmakla birlikte, büyük ölçüde Budistler, Hristiyan ve diğer dinlerden de azınlıkların yaşadığı bir ülkedir. Müslüman Vaizler Kurulu herhangi bir resmi açıklama yapmamasına rağmen medya, Kurul Üyelerinin Gus Miftah’ın var olan kurallara ve tebliğ yöntemlerine uyması gerektiğiyle ilgili söylemlerini aktarıyor. Diğer taraftan, Boshe VVIP Gece Kulübü işletmecisi olan Yudith Stevanni ise Gus Miftah’ın davet metodunu gece kulüplerinin dini öğretileri yaymak için uygun bir yer olmadığı gerekçesiyle eleştiriyor.

Gus Miftah’ın 90 dakika süren vaazını dinleyen gece kulübü çalışanlarından bir kadın duyduğu memnuniyeti şöyle aktarıyor:

“Bence insanlara bir şeyler öğretmenin yeri olmaz” ayrıca bu gayri resmi yöntemlerle gerçekleştirilen söylevler hakkında herkesin memnun kaldığını da ekliyor.

27 yaşındaki bir başka gece kulübü çalışanı:

Bu şekilde bir iş yapıyor olsak da hala bir dinimiz var ve güzel ameller yapmak istiyoruz.

Bir başka odada ise 25 yaşındaki bir kadın garsonun başörtüsüyle namaz kıldığını görebiliyorsunuz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz