Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
İçeriklerRamazan

İlginç Bayram Gelenekleri

Geldi geçti cennet iklimi. Ömrümüzün baharı, ruhumuzun gıdası, sabır ayı, Kur’an ayı, rahmet ayı Ramazan. Bu yıl da yüzümüzü, gönlümüzü sevindirdi. Şimdi vakit onu uğurlama, özleme ve yeniden yolunu gözlemeye başlama vakti. Bu öyle bir ay ki vedası dahi bize bir “bayram” hediye eder. Bu bayram ki Müslümanlara birbirini hatırlatır. Beraberliğini güçlendirir. Yaşlısını ayrı çocuğunu ayrı sevindirir.

İşte; İlahi olanın armağanı, son Peygamber’in mirası olan Ramazan’ı bu sebeptendir ki kadim bir şenlik gibi yaşarız, yaşatırız. Her yıl büyük bir sevinçle karşılar ve hazırlıklar yaparız. Peki acaba bu bahsettiğimiz hazırlıklar ne ola ki?

Ülkemizde yapılan alışılmış hazırlıklar malumunuzdur. En güzel kıyafetler giyilir, kabirler ve büyükler ziyaret edilir, tatlılar dökülür, küçüklere harçlık verilir, ama ya Müslümanların yaşadığı diğer ülkelerde onlar ne gibi hazırlıklar yapmaktadır? Ya da diğer Müslüman ülkelerde ki bayrama özel gelenekler nelerdir?

Mısır
İlginç Bayram Gelenekleri 1

Mısır

Mısır’da bayramın geldiğini nasıl anlıyoruz biliyor musunuz? Evlerin, iş yerlerinin, sokakların türlü renk ve şekillerde fenerlerle süslemesinden tabi ki. Mısırlıların, Ramazan feneri olarak da isimlendirdikleri ve mutluluğun sembolü olarak gördükleri bu lambalarla Mısır’a bayramın geldiğini anlayabiliyoruz.

Yemen
İlginç Bayram Gelenekleri 2

Yemen

İsnadı zayıf bir hadise göre Peygamber Efendimiz yatmadan önce gözlerini üçer defa sürme çekermiş. İnanışımıza göre de göze sürme çekmek, sünnettir. İşte Yemenli erkekler yüzyıllardır bu sünnetin peşinde, bayramlarda gözlerine sürme çektirmektedirler.

Endonezya
İlginç Bayram Gelenekleri 3

Endonezya

Endonezya‘da tamamen buraya özgü bir bayramlaşma sözü vardır: “Mohon maaf lahir dan batin” yani “Hatalarım için bütün kalbimle özür dilerim”. Bu söz onlar için aynı zamanda bir helalleşme biçimiymiş.

Bir de olmazsa olmaz “Takriban Yürüyüşleri” vardır. Endonezyalılar, bayram gecesi gerek yaya gerek arabalı olsun tekbir getirerek caddeleri doldururlar.

Endonezyalıların ilginç bir diğer bayram geleneği ise Padusan’dır. Yani göl veya nehirlerde yıkanarak maddi ve manevi olarak temizlendiklerine, Allah’a yaklaştıklarına inanmaktadırlar.

Son olarak ise keşke bizde de olsa dedirten bir gelenekleri daha var: Open House. Buna göre devlet adamları bayramda evlerini halka açar ve tatlıları açık büfe halinde misafirlere ikram ederlermiş.

Pakistan
İlginç Bayram Gelenekleri 4

Pakistan

Pakistan’da bayramı işaret eden geleneklerden biri, Chaand Raat şenlikleridir. Bu şenliklerde açık alanlara büyük iftar softaları kurulur, kadınlar bir araya gelerek renkli bilezikler takar ve ellerine desenli kınalar yakarlar.

Kırgızistan
İlginç Bayram Gelenekleri 5

Kırgızistan

Kırgısiztan’ın geleneksel bayram etkinliği ise Ca Ramazan’dır. Ramazan ayının 15. gününden sonra çocuklar ve gençler toplanarak at üzerinde ya da yaya olarak sokakları tek tek gezerek tüm kapıları çalar ve dua, dilek ve iyi niyetlerini içeren manilerini ülkeye özgü çeşitli müzik aletleri eşliğinde seslendirirler. Bunun karşılığında ise halktan çeşitli hediyeler alırlar ve sonrada onları ihtiyacı olanlara dağıtırlarmış.

Nijerya
İlginç Bayram Gelenekleri 6

Nijerya

Nijeryalı Müslümanlar, Ramazan Bayramı’nı 600 yıllık “Hawan Daushe” geleneği ile kutluyorlar. Yani Atlı Geçit Törenleri’yle. Bu geleneğe göre önceden hazırlanmış gruplardaki hem gençler hem de onların törende kullanacağı atlar gösterişli kıyafetler giyerek sokaklarda dolaşır ve halkın bayramını kutlarlarmış.

Güney Afrika
İlginç Bayram Gelenekleri 7

Güney Afrika

Güney Afrika’da, Ramazan’ın bitişi, Bayram’ın gelişinin habercisi “Hilal’in” arayıcıları her yıl Cape Town’a gelerek  burada Maan Kyker etkinliklerine katılırlar. Bir bayram geleneği haline gelmiş olan Maan Kyker, aslında Güney Afrika oldukça ciddi ve önemsenen bir faaliyettir, çünkü Güney Afrika’da Maan Kykeler yani Ay Gözlemcisi ilan etmeden bayram başlamamaktadır.

Sağlık, huzur ve mutluluk içerisinde geçen nice bayramlara… Bayramınız mübarek olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu