İlim Talebesine Kılavuz

İlim Talebesine Kılavuz: TÜRGEV Akademi

İlim Talebesine Kılavuz adlı serimize; kız öğrencilerin ihtisas alanlarının dışında da yetkinlik kazanmalarının yanında akademik, sosyal ve kültürel alanlarda çeşitli yöntemleri tecrübe ettikleri, kendilerine özel ilgi ve çalışma alanları oluşturmalarını sağlayan ikinci bir lisans, uzmanlık programı olan TÜRGEV Akademi ile devam ediyoruz.

Hangi üniversitede eğitim görüyorsunuz ve bölümünüz nedir?

İbn Haldun Üniversitesi‘nde Hukuk fakültesi öğrencisiyim.

TÜRGEV Akademi’yi tercih etmenizin sebebi nedir? Burayı diğerlerinden farklı kılan unsurlar nelerdir?

Akademiyi bir arkadaşım vesilesiyle öğrendim. Hukuk eğitimimin yanında maneviyatımı da besleyebileceğim bir mecraya ihtiyacım vardı. Yalnızca derece öğrencilerini kabul etmesi ve alanında donanımlı hocalarla tanışabilme imkanları beni etkilemişti.

TÜRGEV Akademi

Eğitim programının içeriğinden bahsedebilir misiniz? Hangi dersleri alıyorsunuz?

Akademi, bir dönem hazırlık ve iki yıl eğitim olmak üzere iki buçuk seneliktir. Hazırlık döneminde, ileri dönemlerde kullanabilmek adına ciddi bir “Akademik Yazım” ve “Mantık ve Eleştirel Düşünme” dersleri verilmektedir. Bu derslerden verilen ödevler sonucunda geçen talebeler, yeni döneme başlamaya hak kazanmaktadır. İki yıllık eğitimin ise ilk yılı hadis usulü, tefsir, İslam inanç esasları gibi İslami ilimlerle tamamlanmaktadır. Her branş 4-8 eğitim haftası içinde alınmakta ve her branş sonunda öğrencilerden bitirme ödevi istenmektedir. İkinci yılda ise sosyal bilimler alanlarında dersler görülmektedir.

Hangi dillerde eğitim veriliyor ve hangi diller öğretiliyor?

Eğitim dili Türkçedir. Yabancı dil eğitimi verilmemektedir.

TÜRGEV Dersleri

Haftalık ders programınızdan bahsedebilir misiniz? Haftada kaç gün ve kaç saat ders görüyorsunuz?

Bahsettiğim gibi her branşın süresi değişmektedir. Her hafta cumartesi günleri 9.00-12.00 saatleri arasında ders görmekteyiz. 

Ders aldığınız hocalardan bahsedebilir misiniz? Yabancı uyruklu ya da yurt dışında eğitim görmüş hocalarınız var mı?

Akademideki baş hocamız Doç. Dr. Mahmut Kelpetin, talebeler üzerinde en çok emeği geçen hocalarımızdandır. İlk dersimiz olan “Akademik Yazım” dersini ve ikinci dönemin son dersi olan “Raşid Halifeler Dönemi” dersimizi de kendisinden aldık. Hanım hocalarımızdan üzerimizde en çok etkisi olan hadis usulü hocamız Ayşe Esra Şahyar’dır. Bir de bizler için çabalarını hiçbir zaman unutamayacağım “Mantık ve Eleştirel Düşünme” dersi hocamız Hikmet Yaman, Amerika’da tahsilini tamamlamış ve doktora tezini Harvard Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Ana dili dışında beş dile hakim ve kendisi şu anda Marmara Üniversitesi’nde İslam Felsefesi dersini vermektedir. Henüz tanıştığım yabancı uyruklu bir hocam olmadı.

TÜRGEV Hocaları

Bir sınıfta ortalama kaç kişi mevcut ve sınıflar neye göre belirleniyor? Ayrıca her sene kaç öğrenci kabul ediliyor?

Hazırlık senemizde sınıfımız 11 kişi ile başladı ve eğitimimize bir diğer hazırlık sınıfı ile birleşerek devam ettik. Şimdi 27 kişilik bir sınıfla ilerliyoruz. Bildiğim kadarıyla kış dönemi ve yaz dönemi başlarında öğrenci alımları oluyor. Bizler kış dönemi öğrencileri olarak, yaz döneminde başlayan arkadaşlarımızla hazırlık sürecimiz bittikten sonra birleştirildik.

Aldığınız dersler hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangi derslerin size daha çok hitap ettiğini düşünüyorsunuz?

Aldığım her dersin farklı bir açıdan eksiklerimi kapattığını ve bana yeni kapılar açtığını açıkça görebilmekteyim elhamdülillah. Eğitim sürecinin ilk yılını bitirmiş bir talebe olarak en çok “Hadis Usulü” dersi ile “Mantık ve Eleştirel Düşünme” derslerinin bana hitap ettiğini düşünüyorum.

TÜRGEV Sempozyum

Nerede eğitim görüyorsunuz? Eğitim gördüğünüz mekanın sizde uyandırdığı duygu ve düşünceler nelerdir?

TÜRGEV Akademi’nin kendi binası Eminönü’nde bulunmaktadır. Birçok farklı seminer, sempozyum ve etkinlikler de bu binada yürütülmekte.

Vakıfta bir gün nasıl geçer?

Uhuvvet ortamının hissedildiği, geniş bir aileyi temsil eden ve eğitimle meşgul olan, bu yolda birbirine yoldaş olan insanların bulunduğu sıcak bir atmosferle geçmektedir. 

TÜRGEV Öğrenci Sempozyumu
TÜRGEV Akademi 1. Öğrenci Sempozyumu’ndan bi’ kare

Burada başlayıp devam ettirdiğiniz yakın dostluklarınız var mı? İçinde bulunduğunuz ortam nasıl? Buradaki çevrenizle kurduğunuz bağı tarif edebilir misiniz?

Başlama niyetim de bu yönden olduğundan hamdolsun çokça güzel abla ve kardeş edindim. Ailemden uzakta geçirdiğim eğitim hayatımın renkleri oluyorlar. Özverili, hakikaten kardeşlik bağına ehemmiyet gösteren sınıf arkadaşlarımın her biriyle ve hatta mentorlerimiz ve hocalarımızla sağlam bir samimiyetimiz var.

İlminizin arttığını ve bunun amellerinize yansıdığını hissediyor musunuz? Burada öğrendikleriniz size hangi alanlarda ne gibi katkılar sağladı ve sağlamakta. Ayrıca sizi nasıl etkiledi ya da etkilemekte? Akademik hayatınıza getirileri ve götürüleri nelerdir?

Elhamdülillah net bir şekilde hissediyorum ve görüyorum. Bir örnek verecek olursam, akademik yazım dersinden sonra sahip olduğum donanımla tam/ yarı zamanlı iş teklifleri aldım. Bu teklifler ileride bulunmak istediğim yeri daha açıkça görmemi sağladı. Ayrıca aldığım bu dersin okuldaki İngilizce hazırlıktaki akademik yazım dersimde de büyük faydasını gördüm. Bunun yanında özellikle İslami ilimlerin tadına bakmamızı sağlayan hocalarımın varlığı beni maddi ve manevi yönlerle büyüttü. Hem fikrime hem amelime tesirleri oldu hamdolsun.

WhatsApp Image 2022 02 24 at 13.42.14
İlim Talebesine Kılavuz: TÜRGEV Akademi 1

Vakıfta yaşadığınız ve bizimle paylaşmak isteyeceğiniz bi’ hatıranız var mı?

Çok kritik anlarda hem mentorlerimizin hem de hocalarımızın hassasiyeti ve anlayışları beni daima duygulandırmaktadır. Bunun dışında sınıf arkadaşlarım ile görüşmelerimiz ve online ortama rağmen samimiyetimizin geldiği nokta bana büyük bir güç vermekte.

TÜRGEV Akademiye kaydolmayı düşünen kız kardeşlerimize ne tavsiye edersiniz?

Geliştirici faaliyetleri, keyifli kampları ve sıcak ortamına rağmen tüm derslerde ciddi özveri isteyen ve oldukça katı hocalarımızın elinden geçmekteyiz. Bu sebepten bu sorumluluğu yüklenebileceklerini hissediyorlarsa gelmelerini tavsiye ederim. 

TÜRGEV Akademi Dersleri

TÜRGEV Akademiyi bilhassa hangi öğrencilere yahut ne gibi beklentileri ve gayeleri olan öğrencilere önerirsiniz?

Hem sosyal hayatlarında yollarını göremeyen hem de İslami ilimler vesilesiyle maneviyatlarına daha yakın olabilecekleri bir ortama ihtiyaç duyan talebelere tavsiye edebilirim. Şunu da belirtmem gerekir ki TÜRGEV Akademi, herhangi bir branşta detaylı eğitim veren bir kurum değildir. Verilen her ders gerekli branşlarda kabaca bilgi sahibi olmamız için verilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu