Maneviyat Gücüyle Tansiyon Düşüyor!

0
211
Maneviyat Gücüyle Tansiyon Düşüyor

Amerikan Kalp Derneği (AHA) dini aktivitelerle tansiyonu kontrol altında tutmanın mümkün olduğuna dair bir makale yayınladı. Çalışmayı yürüten profesör Ogedegbe, kuvvetli inanç sayesinde kalp sağlığımıza yatırım yapabileceğimiz görüşünde.

9 Ekim’de Amerikan Kalp Derneği’nin dergisinde yayınlanan bu makale tıp dünyası için devrim niteliğinde. Makalenin yazarlarından biri olan Ogedegbe, manevi yöntemlerle birlikte kalp sağlığının yanı sıra, kanser taraması, kilo verme, doğru beslenme alanlarında da başarı elde edildiğini kaydetti.

Amerikan Kalp Derneği
Amerikan Kalp Derneği 1

373 kişi üzerinde yapılan çalışmalarda, dini inançlar üzerine kurulmuş bir hayat yaşayanlarda, 6 ayın sonunda elde edilen sonuç, diğer test grubuna göre 5 puan daha düşük tansiyon oldu. Çalışmaya katılanlara tamamen aynı tedavi uygulandı. Tek fark yaşayış biçimleriydi.

9 aylık tedavi periyodu sonunda daha sıkı takip ile, tansiyonun çok daha sağlıklı sayılara çekilmesi de mümkün.

Dini aktivitelerin ve maneviliğin insan sağlığına olan etkisi uzun süredir konuşulsa da bu bilimsel çalışma ile kanıtlanmış oldu. Hastalıkların maddi yönlerinin yanında manevi yönlerinin de öne çıkması için önemli bir basamak olan bu çalışma, bu alana olan ilgiyi arttıracak gibi görünüyor.

“Selam” kelimesinden kökünü alan İslam, hastaları dünyada da rahat ettiriyor.

Makale sahibi sözlerini: “İnsanımızın güvendiği metot olan inanç ile de tedavinin mümkün olduğunu göstermeye çalıştık. Kalabalıklara ulaşmamızda faydalı bir metot oldu.” diyerek noktaladı.

Kaynaklar

  1. Amerikan Kalp Derneği, https://www.heart.org
  2. https://www.aboutislam.net
  3. https://www.eurekalert.org
  4. www.researchgate.net
Önceki İçerikİslam Şehirleri: Kudüs
Sonraki İçerik5 Soruda Güney Kore’de İslam

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz