İslamofobi ve Irkçılıkla Mücadele Ediyorlar: Müslüman Öğrenciler Birliği

288

Üniversitedeyken Felsefe hocam bir defasında şöyle söylemişti: Kavramlarla derdiniz olsun. Amerika Birleşik Devletleri‘nin Nebraska eyaletinde bulunan Nebraska-Lincoln Üniversitesi‘ndeki (University of Nebraska-Lincoln, UNL) Müslüman Öğrenci Birliği (Muslim Students Association, MSA) bazı kavramları kendilerine dert edinmiş olmalılar ki harika bir etkinliğe imza atmışlar.

Müslüman Öğrenci Birliği‘nin hazırladığı bu etkinliğe göre öğrenciler İslamofobi, barış, eğitim, İslam inancı ve ahlakı, ırkçılık kavramları üzerine konuşabilecek ve İslam ile ilgili bilgilendirilecekler. Etkinlikte aynı zamanda başörtüsüne olan ön yargıyı kırmak adına öğrencilerin başörtüsünü deneyebilecekleri bir ortam da hazırlandı. Bir hafta sürecek olan etkinliğin ana teması İslamofobi ile mücadele.

MSA‘nın sekreteri Karez Hassan, çeşitli etkinlikler düzenlediklerini ve Müslüman olmayan öğrencilerin duymak istedikleri konuları konuşacaklarını bildiriyor ve ekliyor: UNL öğrencileri ve kampüs için faydalı olacak bir odak listesi hazırladık.

MSA bu etkinlik için geçtiğimiz son bahardan beri hazırlıklarını sürdürüyor ve bu çerçevede fakülte danışmanı Hany Makkawy ile beraber çalışırken Müslüman olmayan öğrencilerin fikirlerini de dinliyorlar. Etkinliğin üzerinde durduğu temel konular: İslam’ın temel prensipleri, İslam inancı ve ahlakı. Etkinlik 23-25 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek.

Etkinliğin düzenlenme sebeplerinden biri ise UNL öğrencilerinin ırkçılık söylemlerine maruz kalması. MSA’nın başkanı Sara El-Alaoui‘nin ifadesine göre üniversite ve birlik bu ırkçılık söylemlerini kınayarak kendilerinden saygı ve barış ortamı içerisinde bu tarz saldırılarla mücadele etmek için bir organizasyon hazırlamalarını istedi.

“İslam’ın Doğruluğunu Göstermek İstiyorum”

MSA‘nın üyeleri için bu etkinlik farklı kültürler ve inançlar arasında köprü olacağı gibi yanlış anlaşılmaları da çözüme kavuşturacak. Hassan:

“İslam’la ilgili adaletsiz söylemlere karşı doğru bilgi ile mücadele edilmeli. Görmezden gelerek bir karşı saldırıda bulunmuyorum. Daha ziyade eğitimi İslam’ı yanlış anlatanlara karşı bir silah olarak kullanmalıyız. İslami Farkındalık Haftası inancımı doğru ve barışçıl bir şekilde anlatmam için bir fırsat ve bununla Müslüman olmayan kişilere medyanın yansıttığının aksine İslam’ın doğruluğunu göstermek istiyorum.”

Ayrıca bu kültürel etkinlik çerçevesinde MSA öğrencileri İslam’da kadının yerine dair klişeleri ve yanlış anlaşılmaları düzeltmek ve soruları cevaplamak için bir stand kuracak. El-Alaoui‘nin söylediğine göre kadınlar bu stantta başörtüsünü deneyebilecekler, tecrübelerini paylaşacaklar ve ücretsiz bir şala sahip olacaklar. El-Alaoui:

“Bu etkinlik vesilesiyle bazı politik gündem, medya ve İslam hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin İslam’a dair oluşturdukları klişeleri açıklığa kavuşturacağımızı ümit ediyorum. Müslüman olarak anlayış, barış, uyum ve sevgi kavramlarını toplumumuza öğretmenin bir sorumluluk olduğunu düşünüyorum.”

Diğer Güzel Haberler

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Seyahatleriyle İslamiyet’in yayılmasına katkı sağlayan, Amerika’yı Kolomb’tan önce keşfeden ünlü seyyah Zheng He’yi tanıttık. 14. yüzyılda Çin’in Yunnan Eyaletinde Müslüman bir ailede dünyaya gelen He, dönemin krallarının güvenini kazanarak komutanlığa yükselmiş ve denizleri keşfe çıkmış. Zheng’in seyahatlerinden birinde Amerika ve Avustralya’yı Kolomb’tan önce keşfettiği de kanıtlanmış. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz