Christchurch Saldırısı Yıldönümünde Barış Yürüyüşü

0
210
Christchurch Saldırısı

Dünyanın pek çok yerinden sıkça kötü haberler duyabiliyoruz fakat iyiliği ve güzelliği fısıldayan olaylar da bir o kadar çok aslında. İyiliğin bu mütevazı sesine gelin birlikte kulak verelim, nefrete karşı ben yapabilirim diyerek Yeni Zelanda’da barış yürüyüşüne çıkan Temel Ataçocuğu’ndan konuşalım.

Hayatta Kalanlar için 360 km

Hatırlayacağımız üzere 15 Mart 2019 tarihinde Yeni Zelanda’nın Güney adasının en büyük şehri ve Canterbury bölgesinin merkezi olan Christchurch’daki iki camideki 51 Müslüman, beyazların üstünlüğüne inanan silahlı bir saldırgan tarafından şehit edilmişti. Tüm dünyayı sarsan bu korkunç katliamın üçüncü yıl dönümüne birkaç gün kala, bu saldırıdan hayatta kalan Temel Ataçocuğu abimiz barış için 360 kilometrelik bir yürüyüşe başladı. Teröristin memleketi olan Dunedin’den Salı günü öğleden sonra yola çıktı. Stuff adlı haber sitesi kaynağına göre saldırının üçüncü yıl dönümüne denk gelen 15 Mart’ta Christchurch’daki Al Noor ve Linwood Camilerine ulaşmayı hedefledi.

T. Ataçocuğu “Terörist buradan yola başladı, her adımında nefreti ve bu nefreti yaymayı düşündü. Bense bugün bu nefrete karşı yürüyorum” diyerek bu güzel amacını dünya ile paylaştı.

Yürüyüşüne Dunedin Müslüman Cemiyeti ve yine Dunedin dinler arası topluluklarından birçok kişi eşlik etti. Save the Children Vakfı Ceo’su Heidi Coetzee ise ilk 10 kilometreyi onunla birlikte yürümek için Dunedin’e gitti.

Coetzee “Barışın baskı altında olduğu böyle bir zamanda, bir barış yürüyüşü hiç bu kadar önemli olmamıştır. Temel, çocuklara ve camilere olan sevgisinden dolayı yürüyüşe katılmamızı istedi, çocukların barış ve sevgi dolu bir ortamda büyümesi gerektiğini söyledi.” diyerek düşüncelerini samimiyetle ifade etti. Bu cümlelerden sevgi ve güzel niyetin Allah’ın izniyle nice gönüllere dokunduğunu görebiliriz.

İki evladı olan Temel Ataçocuğu, yürüyüşünün bir parçası olarak 4 gençlik topluluğu için bağış da topluyor. Givealittle adlı sitede yürüyüşü için olan bağış bahsedildiğinden beri, toplam bağış miktarı 22.600 dolardan daha fazla bir meblağa ulaştı.

Kaynaklar

  1. aboutislam.net/muslim-issues/australia/survivor-walks-360km-for-christchurch-attack-anniversary/
  2. aboutislam.net/muslim-issues/australia/nz-marks-2nd-anniversary-of-christchurch-terror-attack/
  3. stuff.co.nz/national/christchurch-shooting/127916794/im-walking-against-his-hate-survivor-walks-360km-for-anniversary-of-march-15-terror-attack
Önceki İçerikDünyanın Bir Ucunda Tokyo’nun Orta Yerinde Bir Türk İncisi: Tokyo Camii
Sonraki İçerikDünyada Osmanlı’nın İzleri

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz