Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerEndonezya

Mualaf Merkezi’nin Kurucusu Koh Steven’ın Vefatı

Ölüm, dünyada aldığımız nefesi daha anlamlı hale getiren bir hakikat. Öyle ki sadece kulak verenlerin duyabileceği sessizlikte, yaşamın merkezinde varlığını korur. Gün gelir bu sessizliğe kulak verenler ardlarında güzel izler bırakarak dünyadan göçüp giderler. 60 bin kişinin hidayetine vesile olan Endonezyalı mühtedi sonsuz diyara göçtü. Bu haberimizde14 Ekim 2022’de vefat eden Endonezyalı Mühtedi Koh Steven Indra Wibowo’yu ve onun bıraktığı izleri konu alıyoruz.

Koh Steven Kimdir?

Endonezyalı Mühtedi Wibowo bilinen adıyla Koh Steven 14 Temmuz 1981’de Jakarta’da doğdu. 2000 yılında şehadet getirerek Müslüman oldu ve ismine ash-Siddiqiismini de dahil etti. Endonezya Mualaf Merkezi’ni kurarak başkanlığında faaliyetler gerçekleştirdi. Bunun yanı sıra Dompet Madani ve Vertizone TV Youtube kanalının da kurucusudur. Instagram hesabında 120 bin küsur takipçisi bulunan Koh Steven paylaşımlarında sadaka vermeyi ve insanlara yardımı teşvik ediyordu. Başkalarına yardım etme konusunda özveri ile çabalaması neticesinde 2020’de Republica Change Figure ödülüne layık görüldü.

Mualaf Merkezi Nedir?

93d43741 b3b8 4df9 a8a5 902c7fb7b53a

Mualaf Merkezi, (Mualaf Center Indonesia: MCI) sonradan İslam’la müşerref olmuş yahut İslam’a girme yolculuğunda bulunan insanlara eşlik etmek, onların ihtiyaçlarını karşılamak ve rehberlik etmek amacıyla Koh Steven öncülüğünde kurulmuş bir merkezdir. Mualaf Merkezi’nin üç program üzerinde yoğunlaşmış olduklarını görebiliriz: Davet çalışmaları, mühtedileri koruma ve eğitim.  Ayrıca bu faaliyetler için evler kiralanarak geçici bir süre barınma ihtiyaçları da giderilmekte. Koh Steven’ın öncülüğünde merkezdeki bütün bu çalışmalar Mualaf: Hidayet Toplayıcıların Hikayesi (Mualaf: Kisah Para Penjemput Hidayah) eserinin de doğuşunu sağladı. Ayrıca Endonezyalı oyuncu Roger Danuarta’nın da İslam’ı kabul etme yolculuğuna eşlik eden Koh Steven’dı. İşte bütün bu gayretleri sayesinde Koh Steven 60.000’den fazla insanın Müslüman olmasına vesile oldu.

Covid-19 Sürecinde Yapılan Yardımlar

d3f87a16 3c5b 4f5d 9f3e fc0e8c0e9330

Covid-19 salgını sırasında Koh Steven salgının üstesinden gelmek ve insanlara yardım etmek için iki evini, yedi arabasını ve üç motosikletini sattı. Bu süreçte Koh Steven ve Mualaf Merkezi’ndeki gönüllüler kendi bütçeleri ile temin ettikleri koruyucu sağlık ve hijyen ürünlerinin yanı sıra yüzbinlerce gıda paketi de dağıttılar. Tüm servetini bu amaçla satan Koh Steven asıl hazinenin Allah katında olduğunu, lutfedilen zenginliğin Allah’ın bir emaneti olduğunu ve mutlaka geri döneceğini dile getirdi. Vertizone TV Youtube kanalında “Dünyada bizler sadece emanetçiyiz, güzel işler için topladıklarımızla, harcadıklarımızla böbürlenmeyiz. Biz büyük bir şey yapmıyoruz.” dedi.

Bıraktığı bu izlerle bilinen hiçbir sağlık sorunu yokken 14 Ekim 2022’de Cuma günü yatsı namazından sonra RSI Surabaya’da vefat etti. Biz Allah’a aidiz ve kuşkusuz Allah’a döneceğiz. Koh Steven’nın da dile getirdiği gibi bu dünyada verilenler bize emanettir ve bu emanetten ancak iyilik yolunda harcadıklarımız bizim kazancımızadır. Bütün bu çabalarının karşılığını Rabbimiz katından misliyle versin. Allah hepimize merhametiyle muamele eylesin. Amin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu