İtalyalı Müslümanlar Koronavirüse Karşı Birlik Oldu

202

Covid-19 ülkemizde ve dünyada etkisini sürdürmeye devam ederken dünya genelinde insanlar virüse karşı iyilik kampanyaları düzenlemeye devam ediyor. Bu kampanyalardan birine sahiplik yapan İtalya’daki Müslümanların örnek dayanışmasını sizlerle paylaşmak istedik.

“İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır.” Hz. Muhammed (sav)

İtalya’daki Müslümanlar, Peygamberimizin bu hadis-i şerifini ilke edinerek Covid-19 için bir yardım faaliyeti başlattı. Ülkedeki İslami topluluklar, koronavirüsten en çok etkilenen merkezlere yardım etmek amacıyla mart ayından beri bağış topluyor.

Ülkede yaşayan Müslümanların temsilcisi olan ve aynı zamanda bu hayır kampanyasına öncülük eden UCOII (İtalya İslami Topluluklar Birliği), riskli alanlardaki gerekli tıbbi malzemelerin azlığına dikkat çekerken bu zor zamanlarda İslam dayanışma ilkelerinin uygulanması gerektiğini de hatırlatıyor.

“Amacımız salgının yayıldığı alanlara kaynak sağlamak için gerekli malzemelerle stok oluşturmak. Satın alınan tüm materyaller yerel topluluklar ve risk altındaki alanların bölge yetkilileri aracılığıyla koordineli olarak vatandaşlara ve ihtiyaç duyan sağlık kurumlarına ücretsiz olarak teslim edilecek. Birlik olarak tüm İslam merkezleri ve camileri bu acil durumla mücadelede aktif olarak katkı sağlamaya davet ediyoruz. Davetimiz ayrıca basın açıklamasında ve web sitesinde belirtilen kanallar aracılığıyla vatandaşların katılımına da açıktır.”

Peygamberimizin hayra teşvik ile ilgili hadislerini de hatırlatan UCOII, topluluğun her bir üyesini bu zor süreçte iyiliğe katkıda bulunmaya çağırıyor.

Diğer Güzel Haberler 

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

Hollanda’da bir grup gönüllü, Çin’in, Sincan Uygur özerk bölgesindeki insan hakları ihlallerini dünyaya duyurmak ve 10 aydır Amsterdam’da tek başına gösteri yapan Uygur Türkü Abdurehim Gheni’ye destek olmak için artık Hollanda ile özdeşleşmiş bir yol seçtiler ve 80 kilometrelik bir bisiklet turu düzenlediler. Okumak İçin Tıklayın

Seyahatleriyle İslamiyet’in yayılmasına katkı sağlayan, Amerika’yı Kolomb’tan önce keşfeden ünlü seyyah Zheng He’yi tanıttık. 14. yüzyılda Çin’in Yunnan Eyaletinde Müslüman bir ailede dünyaya gelen He, dönemin krallarının güvenini kazanarak komutanlığa yükselmiş ve denizleri keşfe çıkmış. Zheng’in seyahatlerinden birinde Amerika ve Avustralya’yı Kolomb’tan önce keşfettiği de kanıtlanmış. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz