HaberlerJaponyaNamaz

Japonya’da Havalimanlarına Namaz Odaları Yapılıyor

Sanıyorum ki dünyada yaşanan tüm kötü hadiselerin arasında iyi şeylerin varlığı yarınlara güzel bakabiliyor olmamızın önemli bir sebebi. Bu umut verici haberimiz ise Japonya’dan.

Müslüman ziyaretçilerin yoğun olduğu Japonya’daki uluslararası havalimanları, Müslümanlar için helal yiyecek imkanı da sunan yeni namaz odaları açtı ve Japon limanlarını daha Müslüman dostu hale getirmek için geniş bir plan hazırladı.

Japonya Mescid

Narita Havalimanında halkla ilişkiler görevlisi Nikkei, Asian Review’a verdiği demeçte şöyle söylüyor:

Müslümanlar ve Olimpiyat Oyunları için, Japonya’yı ziyaret edecek insanlar için “Müslüman Dostu” bir havalimanı kurmaya çalışacağız.

Yetkilinin, Tokyo yakınlarındaki havalimanının işletmecisinin, Müslümanların ibadet odalarının varlığını duyurmak için daha fazla çaba sarf etmesi ve orada dostça tesisler kurması gerektiğini söyledi.

Japonya’daki havalimanlarını, Müslüman dostu bir hale getirmek için son zamanlarda ciddi çabalar sarf ettiğini söyleyen Ken Fujita, ASEAN Tokyo Ticaret, Yatırım ve Turizm Merkezi’nde bir projenin başkanlığını yapmakta.

Namaz Odalarının Sayısı Artacak

Söz konusu adımlar arasında Müslümanlara yönelik özel namaz odalarının sayısının artırılması ve İslami kurallara uygun olarak helal öğünlerin sunulması yer aldı.

Odalar bir halı ve kutsal Mekke şehrine işaret eden bir yön paneli ile kaplandı.

Gelecek yaz aylarında, yolcuların iniş prosedürlerinden sonra yürüdükleri alanda iki tane daha namaz odası inşa edilecek.

Japonya Lavabo

2006 yılında bir ibadet odası oluşturan Kansai Havalimanı, önümüzdeki baharda iki oda daha açmak için Ağustos ayında bir plan duyurdu.

Japonya’da İslam 1920’lerde Rus devriminden sonra Rusya’dan birkaç yüz Türk Müslümanının göçüyle başladı. 1930’da Japonya’daki Müslümanların sayısı 1000’e kadar farklı kökenlere ulaştı.

Müslüman nüfusu artıran bir başka göç dalgası, 1980’lerde İran, Pakistan ve Bangladeş’ten gelen göçmen işçilerle birlikte zirveye ulaştı. Bugün Japonya yaklaşık 127 milyon arasında, yaklaşık 120.000 kişilik bir Müslüman topluluğa ev sahipliği yapıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu