Etkinlik-KonferansHaberlerKanadaKültür-Sanat

Kanada’nın Geleneksel İslam Tarihi ve Mirası Ayı

2007 yılında Kanada Parlamentosu Ekim ayını resmi olarak “İslam Tarihi ve Mirası Ayı” belirledi. Bu kararın amacı; zengin Müslüman mirası hakkında bilgi vermek, eğitmek, paylaşmak ve yüzyıllar boyunca Müslümanların insanlığa hizmetini anmak oldu. Kanada’da yaşayan Müslümanlar ile diğer insanlar arasında bir köprü inşa etmek ise bu eylemin temel amacı niteliğindeydi. Geçtiğimiz Ekim ayında da gelenek devam etti ve Kanada dopdolu etkinlikler ile bu ayı kutladı.

Islam Sanatlari Sergisi
İslam Tarihi ve Mirası Ayı

Müslüman Kadınlar Koalisyonu, İslami Miras Ayını Kutlama Etkinliklerine Ev Sahipliği Yapıyor

İslam Tarihi ve Mirası Ayı, bu sene de Müslüman halk tarafından büyük bir heyecan ile kutlandı. Odak noktası “yerli karşıtı ırkçılığın ve İslamofobinin konuşulur hale gelmesi ve iyileştirilmesi” olarak belirlendi. Müslüman Kadınlar Koalisyonu, Ekim ayı boyunca çeşitli etkinlikler düzenledi ve hazırlanan etkinliklere ev sahipliği yaptı. Kitchener Halk Kütüphanesi (KPL) ve Waterloo Halk Kütüphanesi (WPL) de koalisyon ile ortaklık yapan iki kurum oldu.

Programda pek çok konuk konuşma yaptı ve halkın birbiri ile kaynaştığı yemekler yendi. Özellikle çocukların kalbini ısındırmak, Müslüman kültürünü hissettirebilmek ve kendi akranlarının da dinin bir parçası olduğunu görebilmelerini sağlamak adına öğretici etkinlikler yapıldı. Daha pek çok sanal ve yüz yüze etkinlikler ile bu ay verimli bir şekilde kutlandı.

Kanada 1
İslamofobiye Karşı Birlikte

İslam Tarihi ve Mirası Ayı, Özür Dilemeden Müslüman Ve Özür Dilemeden Kanadalı Olabildiğimiz Bir Zamandır

İslamofobiye Karşı Birlikte (Together Against Islamophobia) koordinatörü Mifrah Abid, CBC’ye bu ayın değeri hakkında önemli açıklamalarda bulundu: “İslami Miras Ayı, suçluluk hissetmeden Müslüman ve suçluluk hissetmeden Kanadalı olabildiğimiz zamandır. Umarım İslami Miras Ayı boyunca insanlar, Müslüman komşularını tanımak, kim olduğumuzu bilmek için zaman ayırır. Fazla fark yok, aynı insanlarız. Umarım bu, çoğu insan için İslam Tarihi Ayı’ndan kazanmış oldukları bir ders olur.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu