Haberler

İspanya’nın Barcelona Kenti Filistin İçin Ayakta

Zulme ‘Dur!’ demenin ne dininin ne de ırkının olmadığını, dünyanın dört bir yanında yapılan Filistin yürüyüşlerinde çok net bir şekilde görmüş bulunduk. Filistin’deki zulme karşı ses çıkarmak insan olmanın bir sorumluluğudur. Çocukların katledilmesine ve Müslümanların öldürülmesine göz yummayan Barcelona halkı da zulme karşı sessiz kalmayanlardan.

Geçtiğimiz pazar günü öğle vakitlerinde ‘’Filistin’deki Soykırımı Durduralım’’ sloganıyla Barcelona’nın en önemli caddelerinden biri olan Passeig de Gràcia’da toplanan 4.500 kişi Filistin’deki soykırımın sona erdirilmesi ve İsrail’e silah satışının durdurulması için Katalunya Meydanına yürüdü.

barcelona filistin yürüyüşü

Yürüyüş esnasında soykırımın durdurulması için sloganlar atıldı, çocukların öldürülmesine tepki gösterildi ve savaş suçlarına dikkat çekildi. İsrail’e boykot çağrısı ile Avrupa devletlerine İsrail’e silah ticaretini sonlandırma çağrısı yapıldı.

Filistin bayrakları ve kefiyyeleri ile yürüyüşe katılan çocuk, genç ve yaşlı binlerce kişi Filistin için attıkları sloganlarla Katalunya Meydanında toplandılar.

barcelona yürüyüş

Ellerinde pankartlarla ve metrelerce uzunluktaki Filistin bayrağı ile sloganlarına meydanda devam ettiler. Meydanda devam eden gösteride Filistin’de şehit edilen 10 binden fazla kişinin isimlerinin yer aldığı metrelerce uzunlukta bir pankart açıldı. Pankartta ‘’Onlar sayı değil, insan!’’ başlığının altında ‘’Hepsinin birer insan olduğunu hatırlıyor ve yüksek sesle söylüyoruz, ailelerimizin sayılarla sınırlı kalmasına, bu şekilde insanlıktan çıkarılmasına izin vermeyeceğiz.’’ yazısıyla birlikte tek tek şehitlerin isimlerine yer verildi.

Yürüyüşe katılanların arasında Barcelona’nın eski belediye başkanı Ada Colau da yer alıyordu. Gazetecilere konuşan Colau ‘’Gazze şeridindeki soykırımı normalleştirmeme ve İsraile silah ambargosu ile tüm ilişkileri askıya alma’’ çağrısında bulundu.

Üç saat süren yürüyüş Katalunya Meydanında yapılan konuşmalar sonrası sona erdi.

barcelona filistin pankart
Kaynak
elperiodicolavanguardia

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu