Kore’ye İslam’ı Götüren İnsan: İmam Zübeyir Koç

0
2043

İslam’ın hiç ulaşmadığı birçok yer vardır elbette fakat İslam için çabalayan, Müslümanlığı yaymak ve anlatmak için emek harcayan güzel insanların sayısı da oldukça fazla. Onlar sayesinde İslam her yerde ve Müslümanlar çoğalıyor. İşte bu güzel insanlardan biri de Zübeyir Koç. Kendisi Kore’de İslam’ın çiçeklerini yeşerten Türk bir imam. Kore’yi İslamla şereflendiren bu güzel insanı gelin birlikte tanıyalım.

İmam Zübeyir Koç kimdir?

İmam Zübeyir Koç, Kore’de İslam dininin yayılması, Müslüman sayısının artması ve bu sayede Kore’ye güzellikler gelmesi için uğraşmış, Kore’nin Fatihi olarak anılan bir imamdır. Önce İstanbul’a gelmesi daha sonra binlerce imam içinden seçilip Kore’ye gönderilmesi hayatının uzun ve meşakkatli bir serüvenidir. Peki bu serüven nasıl başladı?

Kore’ye uzanan yol

Döneminde açılan sayılı imam hatiplerin ilk mezunlarından olan Zübeyir Koç, hocasının isteği üzerine imamlık sınavına girer ve yüzlerce imam arasından sınavı birincilikle kazanır. Bu sayede ona Kore yolları uzanır. Başlarda ‘daha çocuğum burada ne işim var’ diye düşünür çünkü o vakitlerde henüz 21 yaşındadır. Fakat daha sonra genç, dinamik ve bilgili bir imam olarak Kore’ye ayak basar.

Kore’de İslam Serüveni

İslam Kore’ye ilk kez Zübeyir Koç ile birlikte gelmedi fakat onunla birlikte Müslümanların sayısı oldukça arttı.  Orada İslam, Kore savaşından sonra bölgedeki Türk askerleriyle yayılmaya başlamıştı fakat Müslümanların sayısı oldukça azdı. Zübeyir Koç Kore’deki azınlığı çoğaltmaya gelmişti.Bir gün Zübeyir Koç’a bir görev verilir ve İmam Zübeyir bu görevi seve seve üstlenir. Görev İslam’ı öğrenmek isteyen insanlara İslam dinini anlatmaktır. Anlatmaya başladığı zamanlarda İslam’ı öğrenmek isteyenlerin sayısı birdenbire artar.

Zübeyir Koç’un Etkileri

Tebliğ görevini yerine getirmek için uğraş veren İmam Zübeyir Koç, bu çalışmalarını sürdürürken her davranışında oldukça dikkatlidir. İnsanlara güzel örnek olarak da tebliğ görevini yerine getirmeye çalışır. Onun kendinden emin, güvenilir ve güzel ahlaklı bir insan olması etraftakileri İslam’a daha da ısındırır. Birkaç ay sonra orduda görevli onlarca insan anlattıklarından ve yaşantısından etkilenip törenle İslam’a girer. Böylece Kore’de Müslümanların sayısı gittikçe artar.

İslam’ın ilk tohumlarının atılmasından sonra konferanslar düzenlenir, İmam Zübeyir Koç konuşmacı olarak çağrılır ve İslam dini anlatılır. Genç imamın bir yıl kaldığı Kore’de Müslüman sayısı 200’ü çoktan aşmıştır.

Ülkesine dönmeden önce gerisinde bir güzellik daha bırakan Zübeyir Koç, Kore’de bir caminin yapılmasına vesile oldu.

İmam Zübeyir Koç yaptığı çalışmalarda samimi ve davasına da öylesine inançlıdır ki etrafındakilerin ona karşı kötü düşüncelerini yıkar. Kararlı olması ve İslam’ı davranışlarına da yansıtması ona karşı olan ön yargıları yok eder.

Bu konuda İmam Zübeyir’in Kore’den ayrılırken yaptığı bir konuşmasında söylediği sözler de bu durumu gösteren en iyi örneklerdendir.:

“Tuğgeneral Uluçevik bana başlarda yaşımdan dolayı ön yargı ile bakıyordu. Fakat çalışmalarımı gördükçe bana olan güveni arttı ve ayrılırken bana teşekkürlerini sundu.”

Samimi Niyet ve İnançla Yapılan Çalışmalar Engel Tanımaz

İslam’ın yayılması için konferanslar veren genç imamı dinlemeye gelen Hristiyan misyonerler onu vazgeçirmek için çabalar. Ancak Koç, İslam’ı anlatmaktan çekinmez ve çalışmalarını sürdürür. Hristiyan misyonerler konuyu gündeme getirmek için gazetelerde haber yapar, İslam’ı anlatmaktan alıkoymaya çalışır ve bunun için büyük uğraş verirler. Zübeyir Koç bunlardan etkilenmez ve İslam’ı anlatmaktan geri durmaz. Tebliğ çalışmalarına devam eder.

Hatta bu engelleme çalışmalarının güzel sonuçlar getirdiği, kendisini engellemeye gelen on Amerikalının da müslüman olduğu söylenir. Güzellikleri çoğaltarak ilerleyen Zübeyir Koç, Kore’de Müslümanlığın yayılmasına büyük emek vermiş ve İslam dinini insanlara sevdirmişti.

Bir Yılın Sonunda Geri Dönüş

İmam Zübeyir Koç Kore’deki çalışmalarını tamamlar ve ülkesine döner. Bir yıllık Kore görevinden sonra birçok yerde vaizlik, imamlık ve müftülük yaparak güzel işlere ve hayra vesile olmaya devam eder. Geride bıraktıklarıyla insanlara örneklik teşkil etmiş ve yüreklere dokunmuştur. Dokunduğu Koreli yüreklerin dilinde ise onunla ilgili tek bir şey vardır :

Biz Müslümanlığı Zübeyir Koç Hoca’dan öğrendik

Diğer Güzel Haberler

Her geçen gün bize gösteriyor ki dünya İslam’a koşuyor. Peki bu hidayet öykülerinden kaçını biliyor ve kendimize dersler çıkarıyoruz. İnsanların İslam’ı nasıl keşfettiklerini anlatan birbirinden ilginç hikayeler için buraya tıklayın !

Bir hayali vardı. Cambridge Camii’nin yapılması. Üniversitede yaptığı kampanyalar ile toplamda 2.55 milyon tl topladı. Lakin yakalandığı kanser sebebiyle caminin açılışını görmek nasip olmadı. Vefat etse de açtığı yolda yardımlar hala devam ediyor… Cennetini inşa eden genç: Baraka Khan

Bizler büyük bir medeniyet birikimine sahibiz. Peki ya bu birikimi nereden okuyabiliriz ? Tabi ki şehirlerden. İslam şehirlerini anlattığımız serimize göz atmak için buraya tıklayın !

Önceki İçerikNASA’da Müslüman Bir Matematikçi: Mamoun Ahmed Rateb Hammoush
Sonraki İçerikKuzey Kutbu’nun İlk Camisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz