Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerAmerika Birleşik DevletleriBaşarı HikayeleriBilim-TeknolojiPakistan

Silikon Vadisi’nde 10 Yaşında Bir Hafız

Dünyanın bir ucundan diğer ucuna yaşayan milyonlarca Müslümandan sadece biri güzel işlere imza atınca bizim Müslüman kardeşleri olarak gönlümüz sevinç doluyor. Bu kez Silikon Vadisi’nden Pakistanlı bir aile yüzümüzü güldürüyor ve günümüze umut saçıyor. Pakistan’ın Karachi beldesinden 10 yaşındaki Yasir kardeşimiz ve ailesi küresel bir yarışmada ‘Teknoloji Ödülü’ kazanarak adını Silikon Vadisi’ne yazdırdı.

Yasir Salman Familynew

Yarışma ‘Artificial Intelligence (AI) Family Challenge‘ adı altında Al tarafından düzenlendi. Aslında programın amacı, aileleri çocukları ile birlikte mantıksal düşünmeye davet etme ve çocukların yeteneklerini açığa çıkarma için zemin hazırlama yönünde ilerliyor. Program, ailelerin çocukları ile birlikte herhangi bir sorun belirlemelerini ve bunu yapay zekâ teknolojisi ile çözmelerini istiyor.

Projelerini tasarlayan aileler yaklaşık 7000 katılımcının ve yalnızca 200 kişinin seçildiği yarışmanın sonunda dünyanın dört bir yanından gelen jüriler tarafından eleniyor ve en sonunda Silikon Vadisi’nde aralarında Google şirketinin Yapay Zekâ Müdürü de bulunan bir kurul tarafından değerlendiriliyorlar. Bu zorlu süreç aileleri daha da heyecanlandırıyor ve deneyimlerini keyifli bir hale getiriyor.

Gelelim bizim Yasir kardeşimiz ve ailesinin projesine. Yasir çok güzel bir düşünce ile çocuklar için bir diş fırçası geliştiriyor. Dünya çapında tüm çocukların sorunu olan diş çürükleri herkes için sağlık açısından önemli bir yer kaplıyor. Çocuklar üşendiklerinden dişlerini ya fırçalamıyor ya da anne baba zoru ile diş fırçalama işini kendileri için işkenceye dönüştürerek 5 saniyede işlemi bitiriyorlar.

Bizimkiler bu duruma dur demek adına otomatik diş fırçaları üzerine bir mekanizma geliştiriyorlar. Bu mekanizmanın üzerindeki yazılım sayesinde diş fırçası bluetooth ile anne babanın telefonuna bağlanıyor ve veliler çocuklarının kaç dakika diş fırçaladıklarını, aynı zamanda ne kadar macun kullandıklarını rahatlıkla görebiliyorlar. Yasir, bu tasarladığı diş fırçasının çocuklarda merak ve istek uyandıracağına inanıyor ve sağlık sorunlarının, diş çürümelerinin azalacağına inanıyor. 10 yaşındaki hafız kardeşimiz belki de yıllardır annelerin ve babaların çözemediği soruna açıklık getirmiş olup çözüm getiriyor. Allah ondan ve onu yetiştiren ailesinden razı olsun. Bu kardeşlerimizin sayısını artırsın.

Kaynak
Naya Daur

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu