Londralı Müslüman Gencin İhtiyaç Sahiplerine Yardım Çabaları

260

Dinimiz, yardımlaşmaya ve kardeşliğe son derece ehemmiyet vermekte ve bizleri bu konuda teşvik etmektedir. Zekat, sadaka ve benzeri ibadetler hem bir ibadet hem de zengin ile fakir arasındaki uçurumu ve iletişimsizliği engellemek açısından önemli birer eylemdir. İslamiyet’in bu emri tarih boyunca Müslüman medeniyetlerde fakirliği ve sosyal tabakalaşmayı önleyici rol üstlenmiştir.

Amaç Hem Yardım Etmek Hem Toplumsal Bir Bilinç Oluşturmaktı

Tüm bunların farkına varan Moosa Nsubuga adlı Güney Londralı Müslüman genç, “Resole” adını verdiği bir girişim başlattı. Başlangıçta amacı evsiz insanlar ve ihtiyaç sahiplerine kıyafet ve ayakkabı yardımı yapmak ve içinde yetiştiği toplumu da bu işe dahil etmekti.

Grenfell Kulesi faciası sonrası binadan kurtarılanlara yardım için ellerindeki tüm ürünleri bağışlarken verdikleri bazı kıyafetlerin durumundan utanan Moosa, ayakkabıları kontrol etmek yerine dağıtmanın daha kolay olduğunu anlayıp ayak işi üzerine odaklanmış.

Moosa ve ekibi sadece eski ayakkabıları bağışlamıyor, Gucci, Nike ve Adidas’ın en kaliteli ve özel tasarım ayakkabılarını da bağışlıyorlar. Bazen bağışta bulundukları insanların bu pahalı ayakkabıları kendilerine karşılıksız olarak verdiklerine inanmadığını belirtiyor. Moosa yaptığı iş hakkında ise şunu söylüyor:

“Bir çift ayakkabının insanlara verdiği özgüveni izlemek harika.”

Moosa ve arkadaşları küçük bir ekip. Bir gün kendi ofis ve dağıtım ağları ile tüm Birleşik Krallık’ta faaliyet göstermek istiyor. Ayrıca ekibin 2020 yılı planları arasında Portsmouth’dan Liverpool’a kadar 5 şehri kapsayan bir bağış turu düzenlemek de var.

Böyle güzel haberler aldığımız zaman, bir nebze de olsa iyiliğin ve güzelliğin halen yaşadığına şahit oluyoruz. Güzel insanlar iyi ki varlar.

Diğer Güzel Haberler

Massachusetts’teki 18 cami, “Camimiz Bugün de Açık” etkinliği çerçevesinde kapılarını açıyor. Bu organizasyonla İslamofobik medyanın zedelemeye çalıştığı “Müslüman imajını gayrimüslimlere doğru şekilde aksettirmek istiyorlar. Okumak İçin Tıklayın

Konya E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’nda Kur’an eğitimine sıfırdan başlayan hükümlü, Kur’an-ı Kerim’in tamamını ezberlemeyi başardı. Konya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, 3 hükümlünün daha hafızlık için çalıştığını söyledi ve icazetlerinin yakın zamanda yapılacağının müjdesini verdi. Okumak İçin Tıklayın

Hikayesi, çaba ve gayretiyle Müslüman olan ve olmayan birçok kişiye ilham oldu. Öyle ki ateist bir yazar bile “Senin hikayeni okuduktan sonra umuyorum ki Tanrı vardır ve seni ödüllendirir.” demekten kendini alamadı. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz