CamiHaberlerİngiltereRamazan

Preston Cami Ramazan Sergisi Başladı

İslam’ın önünde duran ön yargılar şu asırda hiçbir şeyin önünde durmuyor desek abartmış olmayız sanırım. Ne mutlu ki bu algıyı ortadan kaldırmak adına güzel şeyler yapılıyor.

Kapıları her türlü inanca sahip ziyaretçilere açık Lancashire’deki Preston Camii, komşularını ve resmi çalışanları kutsal oruç ayı Ramazan boyunca özel sergilerinde ağırlıyor ve toplumdaki buzları eritiyor.

“Müslümanlar, Ramazanı kendini sorgulama ve ruhunu iyileştirme için bir şans olarak görüyor.” diye belirtiyor Lancashire Günlük Postası’na konuşan cami sözcüsü.

Ramazan, aynı zamanda Müslümanların birbirlerini ortak yemeklere davet ettiği ve camide namaz için buluştuğu büyük ölçüde sosyal bir zaman dilimidir.

İngiltere’nin Her Köşesinden Gelen Müslümanlar

Etkinliğe çevre şehirlerden gelen 300’den fazla insan katıldı.

preston Cami Etkinliği

Görüntüler, diğer organizasyonlar ile birlikte toplumlar arasında yetimlerin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak için çalışan hayırsever kurum Exhibition Islam tarafından ödünç verildi.

Sergi, insanların Ramazan hakkında soru sormaları için bir fırsat ve aynı zamanda İslami mimari, Kur’an’da bilim ve İngiltere’de İslam’ın tarihi üzerine bilgiler içermekte.

Sergi ilk kez Müslümanlarla tanışma imkânı bulan katılımcılar tarafından övgü ile karşılandı.

Eşi ve üç çocuğu ile sergiye katılanlardan biri olan Carla Ainscough: “Gerçekten yetenekli olan İmam Amjad Arapça olarak bizim isimlerimizle aile ağacı çizdi ve dilin nasıl bir fonetiğe sahip olduğunu açıkladı. Harflerin seslerine göre değişen işaretlerle sağdan sola doğru okudu. Bu gerçekten oldukça etkileyiciydi.”

Etkileyici Bir Sergi

Preston Cami Ramazan Sergisi
Preston Cami Ramazan Sergisi

Aynı zamanda O’nun evinden esinlenerek yapılan interaktif görüntülerle Peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) hakkında da çok şey öğrendik.

“Her biri birbirinden sağlıklı yiyeceklerle dolu bir masa vardı. Gerçekten keyifli bir sabah geçirdik ve hoş insanlarla tanıştık.”

Sergiye, Preston belediye başkanı temsilcisi Coun Brian Rollo ve Preston kültür ve turizm kabine üyesi Coun Peter Kelly de dâhil yerel yönetim kurulları katıldı.

Resimlerdeki yazı kullanımı, sergiler ve Müslüman sanatçıların çalışmalarını görmek harikaydı.

Organizatörler, hazır bulunma ve karşılamada heyecanlı olduklarını söylediler.

Salaam Mescit mütevelli başkanı Ayyub Vali Bux: “Burada hazır bulunduğumuz için gerçekten çok mutluyduk ve bu sergiye ev sahipliği yapmak bizim için bir onurdu.” diye konuştu.

Kaynak
Exhibition Islam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu