Örnek İnsanlarHaberler

Mecliste İlk Müslüman Kadın: Lori Saroya

Hayatın her alanında siyaset, seçim, demokrasi gibi politik kavramlarla daha sık karşılaşıyoruz artık. Siyasi partiler, adaylar, seçmenler bizleri yakından ilgilendiriyor. Tüm bunlar gözlemlendiğinde dünya genelinde kadınların, Müslümanların ve beyaz ırktan olmayanların aday koltuklarında azınlıkla yer aldığını görürüz. Dezavantajlı gruplar olarak siyasi görevlerde yer almalarına da alışık değiliz. Fakat bu kalıpları yıkabilecek ve içimize umut tohumları ekecek güzel bir haberle karşınızdayız. Haberimiz, Amerika Blain Belediyesi’nden Belediye Meclis Üyeliği’ne seçilen Lori Saroya hakkında. Kendisi bu görev için seçilen ilk farklı ırktan kadın ve ilk Müslüman olarak tarihe geçti.

Lori Saroya’yı kısaca tanımak istersek 1960’ların sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’ne gelen göçmenlerden olduğunu göreceğiz. Lowa’da büyüdü ve St. Paul’daki St. Catherine Üniversitesi’nde okudu. Gönüllü olarak danışmanlık hizmetleri veren Saroya, hukuk, insan hakları ve eşitliğe dair çeşitli kurul ve komisyonlarda görevler aldı.

ABD Meclisi

Seçim Süreci Nasıl İlerledi

İlk kez adaylığını koymasının ardından Kasım ayında özel bir seçim kazandı. Kendisi önümüzdeki iki yıl boyunca yaklaşık 71.000 nüfuslu bir Anoka Konsil şehri olan Blaine’in güney kesimindeki İlk Koğuşu temsil edecek. Bu önemli siyasi başarının perde arkasındaki İslamofobik saldırılara karşı kazılan zaferi de kutlamadan geçemeyiz.

18 yıldır Blaine sakini olan Soraya, 41, seçimin ardından duygularını:

“Başladığım için çok heyecanlıyım, yapacak çok şey var. İşlerimi halletmek istiyorum”

Lori Saroya

cümleleri ile dile getirdi.

Yeni belediye meclis üyesi Saroya, yapılacaklar listesine kalkınma planlarını şekillendirerek, ertelenmiş belediye bakımıyla mücadele ederek başlıyor. Halkın refahını arttırmak için su kalitesi endişesini ve trafik gibi bölgesel sorunlara yöneleceğini belirtti. Fakat en önemli önceliklerine çocuklar için güvenli bir toplum oluşturmayı ekledi.

Psikolojik Sorunlar İçin de Destek Sunulacak

Bununla birlikte zorbalık, ruh sağlığı ve intihara yönelik konular da Soraya’nın öncelik sıralamasında ilk başlarda yer alacak.

Yeni meclis üyesi,

İnsanlar sizi masaya getirdikleriniz, tutkunuz, fikirleriniz ve samimiyetiniz için seçiyor.

Lori Saroya

dedi. Olası bir değişim getirebileceğine, toplum için işleri halledebileceğine dair kendine inandığını belirtti.

Seçimlerden önce seçilip seçilmeyeceğine dair endişeleri vardı. Müslüman bir kadın olması ve beyaz ırktan olmaması hedeflerini zorlaştıran etmenlerdi.

Eşarp takmak, farklı ırktan bir kadın olmak, seçilmenin gerçekçi olup olmadığını merak ettim. Bu pozisyonda olacağımı hiç düşünmemiştim.

Lori Saroya

Kampanyaların sırasında büyük bir gayret göstererek 5000’den fazla kapıyı çalarak halkla sıcak ilişkiler kurmaya çalıştı. Reklam panolarını şehrin birçok yerinde yer aldı.

Lori Saroya

Gelişme ve Yönetimde Çeşitlilik

Ayrıca Blaine Belediye Başkanı Tim Sanders,

Blaine büyümeye devam ettikçe son on yılda çeşitliliğimiz de arttı. Bu çeşitliliğin yönetim organımıza yansıması toplumumuz için önemlidir.

diyerek yeni meclis üyesi hakkında düşüncelerini ifade etti.

Son olarak yapılan görüşmelerde Saroya, bir kariyer politikacısı olmadığını, görevi için her şeyi yapabileceğini belirtti. Kazanılan seçim sadece bir seçim değil dünyadaki ayrımcılığa karşı gelmek için elde edilmiş bir ışık niteliğindedir Gayretleri ve zaferi için Lori Soraya’yı en içten dileklerimizle kutlar daha nice başarı haberleri almayı dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu