HaberlerBrezilyaDavet-Tebliğİslamofobi

Rio Karnavalında İslam’ı Anlatmak

Olur da yolunuz Brezilya’daki Rio Karnavalı’na düşerse orada sizi güleryüzle karşılayan dört insanla karşılaşabilirsiniz. Bu insanların derdi ise İslam dinini anlatmak.

Yanlış Algıları Yıkmak

Ellerinde afişleriyle her sorunuzu nazikçe yanıtlayan “din adına yapılan” hoşgörüsüzlüklerle mücadele eden dört genç. Santurian, Beatriz Loureiro, Akram Alkhateb ve Fayad Abdullah. Bir yandan insanların bu mutlu anlarına ortak oluyorlar. Bir yandan da zihinlerdeki yanlış algıları yıkmak için bu karnavalı bir araç olarak kullanıyorlar.

Brezilya’da halkın İslam’ı sadece medya aracılığıyla tanıdığını söylüyorlar. Bu durum yanlış algılara sebebiyet verdiği için gençler bir araya gelmiş. Nasıl çözüm bulabiliriz diye istişarelerde bulunmuşlar ve akıllarına bir yöntem gelmiş: Renkli kıyafetler, güzel afişler ve samimi tebessümleriyle tebliğde bulunmak.

İslam Terör Dini Değildir

Gençler Brezilya’nın dini farklılıklara karşı hoşgörülü bir ülke olduğunu ifade ediyorlar. Bununla birlikte onlara terörist diyen, evlerine dönmelerini söyleyen insanların da hayli fazla olduğunu ifade ediyorlar.

Islam Teror Dini Degildir
Karnaval alanından

Bize ülkenize geri dönün diyorlar. Peki ben bir Brezilyalı olarak nereye gideyim?

diye serzenişte bulunuyor Beatriz.

İşte amaçları bu ön yargıları yıkıp insanlarla bu şekilde diyalog kurup beraber medeni bir şekilde yaşamayı sağlamak istiyorlar. Daha da önemlisi İslam’ın medyada yansıtıldığı gibi bir terör dini olmadığını, aksine barış, samimiyet ve sosyal bir din olduğunu kanıtlamak amaçları arasında.

Bu faaliyetleri medyanın da dikkatini çekmiş. Ve bu durum onlara seslerini medyayla da insanlara duyurma avantajı kazandırmış. Tebliğ için Rio Karnavalı’na giden bu kardeşlerimiz bize niyetleri hâlis tutmanın ne denli önemli olduğunu gösteren birer örnekler adeta.

“Ameller niyetlere göredir.” diye iman etmiyor muyuz zaten? Uygulayanlardan olmak duası ile.

Kaynak
iric.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu