300 Hristiyanın Hayatını Kurtaran İmam

Bu yazı 86 kez okunmuştur.

23 Haziran’da Nijerya’nın Nghar Yelwa köyünde düzenlenen saldırılarda 83 yaşındaki cesur imam Hristiyanlara sığınak oldu. Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari oynadığı rolden ötürü tanışmak ve ulusal bir onur plaketi vermek için imamı davet etti.

Punch gazetesinin haberine göre, başbakanın bu daveti, Fulani çobanları Barkin Ladi LGA’da 15 yerleşkeyi bastıktan sonra imam Abdullah Abubakar’ın 300 kişiyi kurtardığını açıklayan raporlardan sonra gerçekleşti.

İmam Abubakar, 

“Kadınları kendi evimde sakladım. Ondan sonra erkekleri camiye aldım ve orada sakladım.”

Cumhurbaşkanı Buhari, İmam’ı bulmak için Plato Eyaleti Valisi Simon Lalong’a talimat verdi.

Vali Lalong, üç gün sürecek barış ve güvenlik konulu konferansın açılış töreninde Cumhurbaşkanının İmam Abubakar için planını açıkladı: “Cumhurbaşkanı bana bir el sıkışması için İmam Abdullahi Abubakar’ı getirmemi söyledi, bunu ulusal bir onurlandırma izleyecek” dedi.

“Bu adam için ne yapacağımı ben de planlamaktayım.” dedi vali.

“Bunu geçmiş yaşına rağmen yapmasının sebebi sadece Plato Eyaletinde değil, genel olarak Nijerya’da barışın nasıl uygulanıp, sürdürüleceğini bize öğretmek.”

“Sadece Barkin Ladi LGA halkını ya da sadece Plato Eyaleti halkını kurtarmakla kalmadı, bu ülkenin bütününü kurtardığını düşünüyorum çünkü 300 yaşam küçük bir sayı değil. Yani, Abdullahi Abubakar, bu yaptığın hareketin karşılığını ancak Allahu teala verebilir..”

“Başkan ile el sıkışma ve ulusal onurlandırma için buluşma sürecini bekliyoruz. 83 yaşında Sayın Cumhurbaşkanı ile el sıkışmaktan adamın mutlu olacağına inanıyorum.”

Mevcut istatistik raporlarına göre Nijerya, yaklaşık 200 milyon insanla Müslüman Dünyadaki en kalabalık 3. ülkedir. İslam, bu Batı Afrika ülkesinde çoğunluk dinini % 47,3 oranında teşkil etmekte, geri kalan ise Hristiyanlık ve ondan fazla din arasında paylaşılmaktadır.

Nijerya’da Bir Gecede 82 kişi İslam’a Girdi ( Tıklayın)

82 Kişi Bir Gecede İslam’a Girdi

Kaynak:https://naijabazeline.co/imam-sheltered-300-christians-jos-invited-presidential-honor/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz