Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerÇinİlham Veren ProjelerRöportajYardım Faaliyetleri

Ücretsiz Yemek Sunan Mavi Buzdolabı Projesi

Pandemi döneminde bir yandan sosyal mesafe ile imtihan olurken diğer yandan da yoksulluğun arttığına şahit oluyoruz. Birçok kişi işini kaybetmişken birçok kişi de tam zamanlı çalışamadığı için yeterince gelir elde edemiyor. Bu durum gücü olanları daha fazla yardım etmeye davet ediyor. Bu duruma bir örnek de Mavi Buzdolabı Projesi!

Ahmed Khan, yarı Çinli ve yarı Pakistanlı bir Müslüman. O, ihtiyacı olanlara yardım eli uzatmak için basit ama etkili bir yol kullanıyor. Bir süredir devam eden ilham verici Mavi Buzdolabı Projesi, sosyal medyada da büyük yankı uyandırdı. Sizleri Ahmed Khan ile proje hakkında yapılan bir röportajın çevirisi ile baş başa bırakıyoruz.

Mavi Buzdolabı Projesi nedir ve kadar süredir devam etmektedir?

Hong Kong, 16 ayı aşkın süredir siyaset ve Covid-19’un yol açtığı büyük ekonomik krizden muzdarip. Birçok dükkan, şirket, hizmet sağlayan işletme kapandı. Bu da işsizlik oranında hızlı bir yükselişe yol açtı. Mavi Buzdolabı Projesi’nin amacı, evinin buzdolabından bir şey almak kadar rahat bir hisle, ihtiyaç sahiplerinin onurlarını koruyarak onları ihtiyaç duydukları malzemelerle buluşturmak. Buzdolabı 13 Kasım’da Shaheen Hokey Akademisi’nin önüne kondu, o zamandan beri de orada.

birinci alt baslik
Ücretsiz Yemek Sunan Mavi Buzdolabı Projesi 1

Bunu yapmak için size ilham veren ne oldu?

Bir Müslüman olarak başka bir insana yardım etmek ve onu desteklemek için koşulsuz bir şeyler vermenin önemini öğrendim. Mart 2020’de yiyecek paylaşma düşüncesi ortaya çıktı. Ama çelik rafların kullanılacak olması bazı güvenlik endişeleri doğurduğu için fikir geri çekildi. Yakın bir zamanda, Aaron Kwok’un rol aldığı “I’m Living It” filmini izlemiştim. Filmde manavlar sokakta uyuyanlar için bir buzdolabına meyve koyuyorlardı. Sonrasında buna benzer bir şey yapmak istedim. Çöp toplama merkezinde çalışan komşumdan bana eski bir buzdolabı vermesini istedim. Ertesi gün buzdolabı oradaydı! Elimde biraz boya vardı. Ben de herkesin “mavi gökyüzü” görmeyi sevdiğinden emin olduğum için onu maviye boyadım.

Hong Kong halkının buna dönüşü nasıl oldu?

Proje sosyal medyada hızla yayıldı ve muhtemelen daha da fazla insanın gelip mavi buzdolabının devam etmesi için yiyecek veya malzeme bırakması, derinlerimizde bir yerde saklanan sevgi alevini canlandırdı.

ikinci alt baslik
Ücretsiz Yemek Sunan Mavi Buzdolabı Projesi 2

Projeyi  ne kadar süre devam ettirmeyi umuyorsunuz ve başkalarının da bu tarz projeler yapmasının ne kadar önemli olduğunu düşünüyorsunuz?

Aslında bunun uzun süre devam etmesini istemiyorum çünkü kimse yemek için gelmezse bu ekonominin iyiye gittiğine delalet eder. Tabii ki bu sadece bir hayal çünkü hepimizin bildiği gibi ekonominin tamamen düzelmesi biraz zaman alır. Ama bundan önce, Hong Kong’daki 18 bölgeye beşer, onar tane buzdolabı konulursa eminim Hong Kong şefkat dolu bir şehir haline gelecektir. Hong Kong’da bir Müslüman olarak, Müslüman topluluğumuzun yardıma ihtiyacı olan kardeşlerimize daha fazlasını yapabileceğini umuyorum.

Bir keresinde bir Müslüman’ın kiliseye erzak talep etmek için gittiğini görmüştüm. Bunu yapmamaları gerektiğini söylemiyorum elbette ama onlara öncelikli olarak yardım etmesi gerekenler bizler değil miyiz? Diğer dini grup mensupları kardeşlerimize yardım ediyorsa, bizim daha fazlasını yapma zamanımız gelmemiş midir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu