HaberlerAvustralya

Avustralya’daki Camilerde Ücretsiz İlk Yardım Dersleri

Pek çok hayati durumla beklenmedik bir anda karşı karşıya kalmamız oldukça olası.  Böyle durumlarda hayatların yüzde doksanı çevredeki insanların bilinçli ilk yardımlarıyla kurtarılıyor.  Bu haberimiz ise ilk yardım eğitiminin herkes için erişilebilir olmasını sağlayan Avustralyalı Müslüman doktorlarımızın camilerde verdikleri ilk yardım dersleri üzerine.

Sosyal hayatta her şeye açık halde olan insan için acil durumlarda önceden neler yapabileceğini bilmesi hayati önem taşımakta. Dolayısıyla ilk yardım eğitimini kazanmış her birey potansiyel bir kahraman.  Avustralyalı Müslüman doktorlar, insanları, nasıl hayat kurtarabilecekleri konusunda eğitmek için Avustralya’nın dört bir yanındaki camilerde ücretsiz ilk yardım dersleri düzenliyor. ABC News‘in haberine göre katılımcılar, Avustralya İslam Tıp Birliği (AIMA) tarafından ücretsiz gerçekleştirilen seanslarda boğulmayla nasıl başa çıkılacağını, CPR’nin nasıl yapılacağını ve defibratörün nasıl kullanılacağını öğreniyor.

AIMA başkan yardımcısı Omer Shareef,

“Camiye gelen insanların çoğu kültürel ve dilsel açıdan çeşitli topluluklardan geliyor  ve kendi konfor alanlarının dışında herhangi bir şeye başlamakta tereddüt ediyorlar. Müdahale etmeleri gerekip gerekmediğinden gerçekten emin değiller.”

dedi. Oturumlar, cemiyetlerin ve göçmenlerin aşina olduğu,  kendilerini güvende hissettikleri mekan olarak camilerde gerçekleşmekte. Oturumların düzenlendiği camiler arasında Omar Camii (Auburn- Sidney), Ulu Camii (Melbourne) ve West End Camii (Brisbane) yer alıyor.

Sidney’de bulunan göz doktoru Saadiah Goolam, kadın eğitimcilerin de eğitim esnasında kültürel engelleri olabilecek kadınlara yardım için programa katılacağını söyledi. Dr. Goolam, “Amacımız, kültürel geçmişi ne olursa olsun herkese ulaşmaya çalışmak” dedi. “Bu tür dönüm noktası olabilecek anlar, herhangi bir zamanda herhangi bir yerde karşımıza çıkıyor.” diye ifadelerini dile getirerek bu tür eğitimlerin önemini vurguladı.

Hayat kurtarmak dinimizce de önemli bir öğreti. Kur’an-ı Kerim’de Rabbimiz: “Kim bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur.” (Maide,32) buyurmaktadır. Dolayısıyla yaşam ve ölümün incecik bir çizgide yalpalandığı o anlarda ne yapacağımızı bilmek bütün insanların canlarını kurtarmak kadar önemlidir.

Kaynak
Aboutislam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu