Bilim-TeknolojiHaberlerPakistan

Microsoft’un En Genç Uzmanı Olarak Kayıtlara Geçti

Herhangi bir konudaki uzmanlıklara sadece yetişkinler erecek değil. Sanıyorum ki bu konuda fazlasıyla aldanıyoruz. Bu başarı örneği ise Müslüman bir ailenin çocuğu olan Ayan’dan geliyor.

Çok Uluslu Amerikan Derneğinin sınavını başarılı bir şekilde geçen 5 yaşındaki Ayan Qureshi “Microsoft’un en genç uzmanı” olarak kayıtlara geçti. Ayan Qureshi:

Pusula ve teleskopları severim fakat asıl ilgi alanım prizmalardır. Prizmadan yansıyan gökkuşağının bütün renklerini barındıran ışığa bayılırım.

Ayan’ın en genç MCP olabilmek için yapılan testte 1000 üzerinden 700 alması gerekiyordu. Sınavı başarıyla geçtiği için 6 yaşına girmeden bu unvana layık görüldü.

Bir bilişim uzmanı olan babası ise oğlunun erken yaşlardan beri bilgisayarlara hayli ilgisi olduğunu anlatıyor.

Ayan’ın ilgisini fark eden babası ona bilgisayarı nasıl kullanacağını öğretti ve bir süre sonra istediği gibi işletim sistemleriyle oynayabileceği kendi atölyesini kurdu.

Şimdilik o sadece okuluna odaklanıyor fakat bir yandan da kendi IT( bilişim uzmanlığı) yeteneklerini geliştiriyor.” diyor baba Asım Qureshi.

Ayrıca, bu kadar erken yaşta Microsoft’un sertifikalandırdığı tek Müslüman çocuk Ayan değil. Arfa Karim isimli Pakistan asıllı bir kız da 2004 yılında sadece 9 yaşındayken bu MCP (Microsoft Certified Professional) sertifikasını almaya hak kazanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu