Amerika’lı Çiftin Donut, Kahve ve Sohbetle İslamofobi Mücadelesi

0
246

Bugünkü haberimizde islamofobi ile mücadele etmeyi kendilerine gaye edinmiş bir çiftimizle buluşturuyoruz sizleri. Bu çiftimiz, donutlarını ve kahvelerini alarak içten gelen sımsıcak bir sohbetle, insanların kalplerini ısıtmayı hedefliyorlar. Kanaatimce bu üçü, çoğu problemin çözümünde öncü olabilir. Nitekim insanların zihinlerinde ya da kalplerinde İslam’a karşı oluşan her türlü fobi ve korkular yine o insanların kalplerine hitap ederek giderilecektir. Peki ya sorarım size; hoş sohbetten, sıcacık bir gülümsemeden çok insanların kalplerine tesir edebilecek daha kuvvetli bir silah var mıdır? Haydi hep birlikte haberimizde buna bakalım.

İslamofobi genellikle yurt dışındaki Müslüman kardeşlerimizin maruz kaldığı bir çeşit psikolojik baskı durumudur. Özellikle bazı aşırıya gitmiş insanların yaptığı eylemlere bakılarak tüm Müslümanlar özelinde genelleme yapılır. Her Müslümana aslında terör eylemi yapabilecek potansiyelde bir insanmış gibi bakılır ve davranılır. Şunu belirtmek isterim ki Avrupa ve Amerika’da islamofobi taraftarı olan insanlar olduğu gibi Müslüman olmasalar dahi islamofobi karşıtı olan insanlar da vardır. Bunun yanı sıra Müslümanların islamofobi ile mücadelelerine de tanıklık etmekteyiz. Bu haberdeki Mona Haydar ve Sebastian Robins çiftimiz de bu Müslümanlardan ikisi.

Amerika’lı Çiftin Donut, Kahve ve Sohbetle İslamofobi Mücadelesi
Amerika’lı Çiftin Donut, Kahve ve Sohbetle İslamofobi Mücadelesi 1

Yedi yıl önce Mona Haydar ve kocası Sebastian Robins, Cambridge, Massachusetts’te ‘Bir Müslümanla konuşun’, ‘bedava kahve ve çörekler’, ‘bedava sohbet’ ve ‘Bir Müslümana Sor’ yazan pankartlarla sevgi dolu bir stant kurdular. Yeni insanlarla tanışmak için çıkılan bu yolculuktan çok şey öğrenen çiftimiz ABD’deki İslam’ı ve Müslüman toplulukları araştıran bir seyahat programı filmi çektiler. The Washington Post gazetesinin haberine göre ‘The Great Muslim American Road Trip’ isimli film, Haydar ve Robins’in Chicago’dan Los Angeles’a tarihi Route 66 yolu üzerinden seyahat ederken yaşadıklarını anlatıyor. Film yapılan bu seyahatlerini hayatlarının en güzel ve coşkulu zaman dilimi olarak anlatıyor çiftimiz. Seyahatleri için biraz donut biraz kahve, mütebessim bir çehre ve tatlı köpeklerini de yanlarına alarak yola koyuluyorlar. Yoldan geçen insanlara önce donut ve kahve ikram ediyorlar. Eğer vakitleri varsa sohbet etmeyi de ihmal etmiyorlar. Müslümanların aslında korkulacak insanlar olmadıklarını samimiyetle açıklıyorlar. Ülke geneline yayılmaya başlayan bu mücadele hareketi birçok insan tarafından destek görüyor ve şehrin farklı kesimlerinde tekrarlanmaya başlıyor.

Yeni Amerikalı Müslümanlarla Tanışmak

Bu etkinlik sayesinde Amerika’da da yeni Müslümanlarla tanışma fırsatı bulan çift, Chicago’da Muhammed Ali’nin kızı Maryum Ali ile tanıştılar. Bir mühendis olan Fazlur Rahman Khan hakkında bilgi edinmek için Willis Tower’ı (eski adıyla Sears Tower) gezdiler. Bu yolculuk sırasında birçok restoran işletmecisini, doktoru ve yazarı da ziyaret ettiler. Haydar ve Sebastian, üzerine çalıştıkları filmin birçok Müslüman’ın hayatına ışık tutacağını umuyor.

“Umarım insanları gülümsetebilmişizdir. Yapmış olduğumuz bu minik şakalarla insanların kalbine dokunabilmişizdir. Toplum olarak insanların yalnızlaştığı bir dönemde umarım biraz da olsa insani bağlarımızı hissettirebilmişizdir.” (M. Haydar)

“Biz bu yolculuğu bazı insanlara bir şeyleri daha yakından göstermek için bir lens gibi kullanmak istedik. Umarım insanlar görmezden gelinen ya da kötülenen bu Müslüman gruba daha yakından, daha doğru bir şekilde, bizim bakış açımızı kullanarak bakmayı ve bizim aracılığımız ile bu hikâyeyi görmek isterler” (S. Robins)

Müslüman çiftin bu çabası kısa sürede ülke genelinde duyulmaya başladı ve benzer girişimlere de ön ayak olmuş oldu. Mesela Müslüman ve eski ABD denizcisi olan Mansur Şems, ülke genelinde aynı bu çiftin yaptığı gibi seyahatlere başladı. Bu durum, ülke içinden insanların da hoşgörü ile karşıladıkları bir etkinliğe dönüştü. Gaye daima aynıydı: İslam’a karşı oluşmuş ön yargıları kırmak ve yerine hoşgörü temelli bir algı inşa etmek. İslam’a karşı oluşmuş bu fobiyi, Müslümanların gittikçe büyüyen bu çabaları kırmayı başardı.

Kaynakça

  1. Amerika’lı Çiftin Donut, Kahve ve Sohbetle İslamofobi Mücadelesi, facebook.com/events/d41d8cd9/the-great-american-muslim-road-trip-kickoff-party/729524274349571
Kaynakaboutislam.net
Önceki İçerikAvustralya’da Ramazan
Sonraki İçerikİslam Şehirleri: Kurtuba

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz