HaberlerHac-UmreTürkiye

“Osmanlı’dan Günümüze Hac Hatıraları Sergisi” Açıldı!

Pandemi sebebiyle bir yıldır Kabe ziyaretleri yapamıyoruz. Kabe’nin etrafı daha önce hiç görmediğimiz bir hale büründü. Bizlerse Müslümanlar olarak ona yeniden kavuşmayı dört gözle bekliyoruz. Mukaddes ziyaretimizin yerini tutmasa da buram buram Kabe kokusuyla özlemimizi giderebilecek bir sergi haberiyle karşınızdayız!

19 Şubat 2021’de Cumhurbaşkanlığı Himayesinde “Mukaddes Yol: Osmanlı’dan Günümüze Kâbe Örtüleri ve Hac Hatıraları Sergisi” açıldı! Kabe’nin eski örtülerinden birçok örnek barındıran sergi dört ana bölümden oluşuyor. Surre Alayı’nın yolculuğunun başlangıcından bütün bir hac yolunu tarihi perspektifle ele alan sergi otuz yıllık bir birikimle oluşturulmuş koleksiyon parçalarını istifademize sunuyor. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Himayesinde düzenlenen sergi, koleksiyoner Bekir Kantarcı’nın antika parçalarına sahip. Serginin kuratörü ise Hasan Mert Kaya.

19 Mart’a kadar açık olan sergi, Sultanahmet Camii yanındaki Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin sergi alanında ziyaretçilerini bekliyor.

Sergide Kabe’nin eski örtüleri, Surre alaylarının kıymetli parçaları, Efendimiz’in (s.a.v) Ravza-i Şerifi’nin süpürgeleri, Mescid-i Nebevi’nin yazılarını yazan Hattat Mustafa İzzet Efendi’nin Kabe tasvirli hilye-i şerifiyle birçok değerli sanatçının hat ve illüstrasyonları, Hac yolu konseptli hediyelik antika tepsiler gibi pek çok sanat eseri Kabe’nin orijinal kokusuyla birlikte “Yol” metaforunun dokunuşuyla sergileniyor. Ayrıca sergide Hicaz Demiryolu ve Hac yoluna ait tarihi bilgiler de video destekli bir şekilde sunuluyor.

Biz de Bi’ Dünya Haber ailesi olarak bu sergiye gittik. Ziyaretimizde inancımızın, ait olduğumuz kültür ve medeniyetin inceliklerini keşfetmekle kalmayıp “Mukaddes Yol”un bir yolcusu olduğumuzu idrak ettik. Bu yol, uzun aylar süren, geçilmesi çok zor bir yoldu eskiden beri. Bugün, her ne kadar imkanların iyileştiğini düşünsek de hala bizler için zorlayıcı ama çok kıymetli bir yol olmaya devam ediyor. Fiziki imkanlar iyileşiyor fakat manevi kristalleri, imkanları iyileştirmeye/güzelleştirmeye devam etmemiz gerekiyor. Dış ya da iç etkenler bazen yolculuğumuzu geciktirebiliyor fakat yine de biz yolda olmaya devam ediyoruz. Rabbimizin Nisa Suresi 95. Ayet ve daha bir çok örnekte zikrettiği gibi; mallarıyla, canlarıyla Allah yolunda uğraş veren müminler, işlerini en iyi şekilde yapan mü’minler olarak hep bu yolda devam etmek duasıyla…

Bu kutlu sergide emeği geçen herkese kalbi teşekkürlerimizi sunuyoruz, sanat meraklıları ve ziyarete gitmek isteyen herkese de ziyareti en yakın zamanda öneriyoruz. Sergi 19 Mart 2021’e kadar 10.00-16.00 saatleri arasında ücretsiz bir şekilde ziyarete açık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu