HaberlerUkrayna

Ukraynalı Mültecilerin Limanları: Allah’ın Evleri “Camiler”

Asıl erdemli kişi Allah’a, ahiret gününe, meleklere, kitaba ve peygambere iman eden; sevdiği maldan yakınlarına, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, yardım isteyenlere, özgürlüğünü kaybetmiş olanlara harcayan, namaz kılıp zekat verendir. İşte takva sahibi bunlardır. (Bakara:177)

Vatanlarını terk etmek zorunda kalan binlerce sivil güzergahlarındaki Allah’ın Evleri, camilerimizi sığınak olarak kullandı.

Her devirde muhakkak ki yolda kalmış insanlar, vatanlarını terk etmek zorunda kalmış siviller, savaşlardan kaçıp mülteci olanlar ve daha nicesi vardır. Hep tarih kitaplarında okuyup görmeyecek zannederiz ama savaşın en canlı örneğini bugün Ukrayna’da görüyoruz. 24 Şubat‘ta Rusya Ukrayna’ya büyük bir saldırı başlattı ve Ukraynalı binlerce insan evlerini, sevdiklerini terk etmek zorunda kaldı. Nehrin kenarında yürüyerek huzuru, sakinliği içinde barındıran şehirler bir anda kendini gürültülü bir savaşın içinde buldu. Hava saldırıları, bombardımanlar, siren sesleri hala ülkenin huzursuzluğuna sebebiyet vermekte ve ölü sayılarını artırmaktadır. Binlerce Ukraynalı kamu alt yapısının altüst edilmesi ile birlikte kendine yetecek su ve elektriğe sahip değil. Bu yüzden savaştan kaçmak can güvenliği için önemli bir konumda.

Yüce dinimiz İslam’ın insana insan olarak değer verme, yardım isteyene, yolda kalmışlara imdat olma emrini ilke edinmiş Avrupa’daki Müslüman kardeşlerimiz savaştan kaçan Ukraynalı mültecilere kucak açtı. Bulundukları bölgedeki camiler Ukraynalılar için güvenli bir sığınak haline geldi. Polonya üzerinden her gün yüzlerce mülteci Almanya’ya akın ederken Almanya’daki Müslümanlar Merkez Konseyi (ZMD) camileri ve Müslüman STK’ları mültecileri desteklemeye çağırdı. Konsey Başkanı A. Mazyek yaptığı açıklamada: “Ukrayna‘ya karşı olan bu korkunç savaşın mümkün olan en kısa sürede sona ermesi için Rabbimize dua ediyoruz. Rabbimizin ihtiyaç sahiplerine yardım edenleri huzur ve umut verdiğine can-ı gönülden inanıyoruz. Dualarımız tüm insanlık için. Dil, din, ırk fark etmeksizin ihtiyacı olan insanlara yardım etmek Müslüman olarak nihai görevlerimizden biridir.” ifadelerini kullandı.

Söz konusu yardım sadece Almanya’da değil İtalya’da da yankı buldu. İtalya İslam Cemaatleri Birliği de Ukrayna’da savaştan kaçanların güvenliğini sağlamak için kucak açtı. Sendikadan yapılan açıklamada dualarımızın ve dinimizin insan yaşamına yönelik ilkelerinin vücut bulması, eyleme dönüştürülmesi gerektiğini belirtildi. Bu eylemler Ukrayna’ya bağışlanacak gıda ve ilaç toplamak için yerel girişimlerle ülkelerine sığınanların temel ihtiyaçlarının karşılanması ile fiili olarak yapılırken uluslararası toplumun da acil bir ateşkes ve insani bir koridoru etkin hale getirmesi gerektiği ifadeleri ile sözlü olarak gerçekleşmektedir. Avrupa’da durum bu şekilde ilerlerken Amerika’da da İslami Yardım Kuruluşu Ukrayna halkına yardım etme çağrısında bulundu. Kuruluşun hali hazırda Ukrayna’da bir varlığı olmasa da uluslararası bir STK ile birlikte çalışıp yardım çabalarını artıracağını belirtti.

Yardim Italyada Da Yanki Buldu

Zorda ve darda kalan her kim olursa olsun ona yardım etmek, dertleriyle dertlenmek bir insanlık borcu ve evvela bir insanlık borcudur. Ukraynalı mülteciler savaş ve zulümle karşı karşıya kalıp ellerinde bulunan her şeyi geride bırakmak zorunda kalarak sınanıyor, sınava çekiliyorlarsa bizim sınavımız da onlara kucak açmak, ihtiyaçlarına koşmak ve tabiri yerindeyse Ensar olabilmektir. Büyük önderimiz Peygamber Efendimiz (s.a.s):

“Kul, kardeşine yardımda bulunduğu sürece Allah(c.c.)’da kuluna yardım eder.” 

buyurarak konunun önemine burada oldukça dikkat çekmiştir. İşte bizlere sığınmış olan insanlar bizim için peygamber emanetidir. Dünyanın neresinde olursak olalım birbirimizi görmesek tanımasak bile yüce dinimiz İslam’ın gölgesi altında toplanıp Müslümanca duruş sergilemek vazifemizdir, vesselam.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu