Müslüman Aktiviste Prestij Ödülü

0
116
Müslüman Aktiviste Prestij Ödülü

Biz haberdar olmasak bile dünya genelinde güzel gelişmeler oluyor. Bu noktada hepimize düşen görev ise sanırım bu güzel haberleri yaygınlaştırmak. İnanıyoruz ki tüm insanlığın güzel haberlere ihtiyacı var. Hadi onlardan birine yolculuğa çıkalım.

2017 MacArthur Vakfı itibar ödüllerinde Chicago’lu Müslüman aktiviste çabaları ve başarıları sebebiyle saygınlık ödülü verildi.

Ödülün sahibi, Şehir İçi Müslüman Hareket Ağı (IMAN) kurucusu Rami Nashashibi, Chicago Tribune’e konuştu:

“Müslüman olarak yaptığımız, özellikle komşuluklarda ve tarihsel adaletsizlikler yüzünden, derin eşitsizlikler yüzünden mücadeleler veren topluluklarda, iyilik için çabalamaya söz vermektir. Benim İslam anlayışım bu tür işlerin paha biçilemez olduğunu taahhüt eder.”

Müslüman Aktiviste Prestij Ödülü
Müslüman Aktiviste Prestij Ödülü 1

Nashashibi, 20 yıldan fazladır, Şehir İçi Müslüman Hareketi ile insanların hapishaneden çıktıktan sonra hayatlarını geri kazanmaları için çalışıyor. İnsanlara gelir tabanlı konut, iş eğitimi, ücretli pozisyonlar ve onların yaşam amacını bulmada yardım etmek için çeşitli araçlar sağlıyor. Nashashibi, aynı zamanda Marquette Park çevresinde kalanlar için küçük bir sağlık kliniği kurdu ve zihin sağlığı danışmanları getirdi. 20 yıl aradan sonra, 2017 MacArthur Vakfı Yaratıcılık ödülü ile onurlandırıldı ve prestij onuru olarak kendisine 625.000 dolarlık bir para ödülü verildi.

Başlıca Rol

Nashashibi’nin kurduğu iletişim ağı tarafından yapılmış olan işler, toplumun takdirini kazanıyor. Nashashibi’nin işini destekleyenlerden biri olan Chicago Güven Topluluğu resmi başkanı Terry Mazany düşüncelerini şöyle dile getiriyor:

O, büyük bir vizyona sahip harika bir lider. Kendisi yüksek ihtiyaç sahibi topluluklar üzerine çalışmaya söz verdi. Ayrıca çok sayıda sakini birbirine bağlama ve onların sesi olma kapasitesine sahip.

Rami Nashashibi
Rami Nashashibi 2

Nashashibi, çalışmalarını tanıtması için Akademisyen Dekan Ken Stone tarafından hristiyan bir liseye ziyaretçi profesör olarak davet edildi. Bu çalışma, öğrencilerin İslam’ı tanımasına ve ön yargılarının kırılmasına vesile oluyor.

Organizasyon, toplumsal bilince sahip şairler, müzisyenler ve görsel sanatçılara ön ayak olarak kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. IMAN kuruluşu Chicago’nun yoksulluk olmaksızın Chicago olabileceğini gösteren yegâne enstitü.

Kaynaklar

  1. Müslüman Aktiviste Prestij Ödülü, https://www.macfound.org/media/photos/nashashibi_2017_hi-res-download_1.jpg
  2. Rami Nashashibi, https://www.macfound.org/media/photos/nashashibi_2017_hi-res-download_3.jpg
Kaynakhttp://aboutislam.net/
Önceki İçerikYılın En Yenilikçi Cerrahı Seçildi
Sonraki İçerikİtalyan Kadının Hayatını Kurtaran Çiçekçi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz