Müslüman Aktiviste Prestij Ödülü

74

Biz haberdar olmasak bile dünya genelinde güzel gelişmeler oluyor. Bu noktada hepimize düşen görev ise sanırım bu güzel haberleri yaygınlaştırmak. İnanıyoruz ki tüm insanlığın güzel haberlere ihtiyacı var. Hadi onlardan birine yolculuğa çıkalım.

2017 MacArthur Vakfı itibar ödüllerinde Chicago’lu Müslüman aktiviste çabaları ve başarıları sebebiyle saygınlık ödülü verildi.

Ödülün sahibi, Şehir İçi Müslüman Hareket Ağı (IMAN) kurucusu Rami Nashashibi, Chicago Tribune’e konuştu:

“Müslüman olarak yaptığımız, özellikle komşuluklarda ve tarihsel adaletsizlikler yüzünden, derin eşitsizlikler yüzünden mücadeleler veren topluluklarda, iyilik için çabalamaya söz vermektir. Benim İslam anlayışım bu tür işlerin paha biçilemez olduğunu taahhüt eder.”

Nashashibi, 20 yıldan fazladır, Şehir İçi Müslüman Hareketi ile insanların hapishaneden çıktıktan sonra hayatlarını geri kazanmaları için çalışıyor. İnsanlara gelir tabanlı konut, iş eğitimi, ücretli pozisyonlar ve onların yaşam amacını bulmada yardım etmek için çeşitli araçlar sağlıyor. Nashashibi, aynı zamanda Marquette Park çevresinde kalanlar için küçük bir sağlık kliniği kurdu ve zihin sağlığı danışmanları getirdi. 20 yıl aradan sonra, 2017 MacArthur Vakfı Yaratıcılık ödülü ile onurlandırıldı ve prestij onuru olarak kendisine 625.000 dolarlık bir para ödülü verildi.

Başlıca Rol

Nashashibi’nin kurduğu iletişim ağı tarafından yapılmış olan işler, toplumun takdirini kazanıyor. Nashashibi’nin işini destekleyenlerden biri olan Chicago Güven Topluluğu resmi başkanı Terry Mazany:

O, büyük bir vizyona sahip harika bir lider. Kendisi yüksek ihtiyaç sahibi topluluklar üzerine çalışmaya söz verdi. Ayrıca çok sayıda sakini birbirine bağlama ve onların sesi olma kapasitesine sahip.

diye belirtiyor.

Nashashibi, çalışmalarını tanıtması için Akademisyen Dekan Ken Stone tarafından hristiyan bir liseye ziyaretçi profesör olarak davet edildi. Bu çalışma, öğrencilerin İslam’ı tanımasına ve ön yargılarının kırılmasına vesile oluyor.

Organizasyon, toplumsal bilince sahip şairler, müzisyenler ve görsel sanatçılara ön ayak olarak kültürel etkinliklere de ev sahipliği yapıyor. IMAN kuruluşu Chicago’nun yoksulluk olmaksızın Chicago olabileceğini gösteren yegâne enstitü.

Diğer Güzel Haberler

Aşkın, sevginin, özlemin yaşı yoktur. Öyle değil mi sizce de? Sanırım bu haberimiz bunu fazlasıyla kanıtlıyor nitelikte. İşte böyle bir aşk ve azim örneği için Endonezya’ya uzanalım. Okumak İçin Tıklayın

Mumbai’deki Hakim Dayam Mescidi güç tasarrufu için bir güneş enerjisi sistemi kurduktan sonra şehrin beşinci büyük çevreci camisi haline geldi. Okumak İçin Tıklayın

Olur da yolunuz Brezilya’daki Rio Karnavalı’na düşerse orada sizi güleryüzle karşılayan dört insanla karşılaşabilirsiniz. Bu insanların derdi ise İslam dinini anlatmak. Okumak İçin Tıklayın

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz