Etkinlik-KonferansHaberlerKanada

Kanadalı Müslümanlar Siyahi Mirası Anlatıyor

“Ey insanlar! Rabbiniz birdir. Babanız da birdir. Hepiniz Adem’in çocuklarısınız, Adem ise topraktandır. Arap’ın Arap olmayana, Arap olmayanın da Arap üzerine üstünlüğü olmadığı gibi; kırmızı tenlinin siyah üzerine, siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır. Allah yanında en kıymetli olanınız O’ndan en çok korkanınızdır. Azası kesik siyahî bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah’ın kitabi ile idare ederse, onu dinleyiniz ve itaat ediniz. Kimse kendi suçundan başkası ile suçlanamaz. Baba, oğlunun suçu üzerine, oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.”

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (sav) veda hutbesinden bir parça olan bu metin esasen yeryüzünde adaleti temin etme noktasında Müslümanlar, hatta tüm insanlık için adeta bir anahtar. Bu anahtar vesilesiyle bir kilidi açmak isteyen Kanadalı Müslümanlar tarafından tüm dünyada yankı uyandıran Amerika’daki büyük “Black Lives Matter (Siyahilerin Hayatı Önemlidir)” protestolarının canlanmasının ardından İslam Mirası Ayı kutlamalarının bir parçası olarak Kuzey Amerika’daki siyahi Müslümanların etkilerini anlatan bir etkinlik düzenlendi.

MAC
Kanadalı Müslümanlar Siyahi Mirası Anlatıyor 1

İslam Tarihi Ayı Kingston tarafından organize edilen etkinlikler 6 Ekim günü online olarak gerçekleştirildi. Bu yılın İslam Tarihi Ayı, toplumdaki siyahi karşıtı ırkçılık söylemleri hakkında Kanadalı Müslümanlara olayları birlikte değerlendirme fırsatı sağlamış oldu.

Konuşmacıların içinde yer alan Dr. Moustafa Bayoumi “Yeni Dünya’da esir edilmiş Batı Afrika Müslümanlarının tarihlerini, çarpıcı hikayelerini ve onların hakları, onurları ve inançları uğruna verdikleri mücadele”; Dr. Fatimah Jackson-Best ise “Kanada’daki Siyahi Müslümanlar: Mevcut Araştırmalarda Boşluklar ve Fırsatlar” adlı konuları anlattı.

Ayrıca İmam Abdurrashid Taylor “İslam’ın Siyahi Toplumlardaki Tarihsel Hafıza ve Etkileri “ adlı konuyu araştırırken İmam Yasin Dwyer “Müslüman Caz: İslam ve Siyahi Kültürün Doğuşu” konusunu tanıttı.

Diğer Etkinlikler

Ekim ayında Kanada’da ayrıca Siyahi Müslümanların mirasıyla ilgili diğer olayların anlatımına da yer verildi. Kanada Müslüman Derneği 13 Ekim’de Kanada’daki Siyahi Müslümanların anlatılmamış hikayelerini sundu. Bu olay siyahi karşıtı ırkçılık gösterilerinin arttığı bir dönemde Kanadalı Siyahi Müslümanları destekliyor. Konuşmacılar arasında bulunan Hassam Munir, İmam Yasin Dwyer, Nimao Ali ve Saada Hussen erken dönem siyahi Müslümanların hikayelerini ve onların Kanada toplumuna katkılarını tartıştılar. Ayrıca enerjik ve dirençli topluluklar inşa etmek için ileriye doğru yol alabileceğimiz dersleri inceleyecekler.

Kanadali Muslumanlar
Kanadalı Müslümanlar Siyahi Mirası Anlatıyor 2

Resmi kayıtlara göre Müslümanlar 170 yıldır Kanadalıları eve çağırıyorlar. Bu doğrultuda 2007’de Ekim ayı Kanada İslam Tarihi ayı olarak ilan edildi ve bu olay Müslüman toplulukların Kanada toplumuna yaptığı katkıların kabulü anlamına geliyor.

Kesişimsellik açısından da çok çeşitli bir yapıya sahip olan Kanadalı Müslümanların konuştukları dillerden ırklarına kadar pek çok farklılıklar mevcut. Ancak bu farklılık ayrıştırıcı olmak yerine birleştirici bir güç olarak Kanadalı Müslümanların sanat, sağlık, politika ve kâr amacı gütmeyen sektörü de kapsayan çeşitli alanlara katkı yapmalarına vesile olmuş.

Duamız odur ki insanlığın varlığından beri söz konusu olan farklılıklarımız bizi bir ve diri yapsın, Müslümanlar olarak üstünlüğü ancak takvada görmek ve adaleti temin etmek bu ümmete nasip olsun.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu