Sıra Dışı Kütüphane Projesi

Mena ve Zena Nasiri, ABD’nin  Michigan eyaletinde, Rochestar’da yaşayan iki Müslüman kız kardeş. Bu iki genç kız hiçbir kazanç beklentisi olmayan bir projeye imza attılar. Ana karakterleri Müslüman kadınlar olan kitapları bir araya toparlayıp, kız öğrencileri okumaya teşvik etmek için okullara ve kütüphanelere bağışladılar.

401

Mena ve Zena’nın projesi olan “Hilal’in Kızları” organizasyonu, kendilerinin çokça muzdarip olduğu bir eksikliğe bir tepki olarak doğmuş.

Hem medyada hem de kitaplarda Müslüman kadınlar hakkında örnek özellikleri temsil eden; yeterli sayıda, detaylı, birbirinden farklı anlatıları pek bulamıyoruz.

Böylelikle, bu iki Müslüman kız kardeş ellerine kitaplarını aldılar ve okullarındaki medya merkezinde Müslüman kadınların ana karakter olduğu kitapların sayısını arttırmaya yönelik bir projeye giriştiler. Nasiri Kardeşlerin projedeki en önemli hedefleri, literatürdeki çeşitliliği arttırmak ve kendileri gibi kız çocuklarının kadın karakterlerden oluşan kitapları da okuyabilmelerini sağlamaktı.

Proje Süreci

Proje fikri ilk kez Nasiri Kardeşler 4. sınıftayken oluşmaya başladı.Kardeşlerden Mena, projeye giden süreci şöyle anlattı:

“Bize saygı duyduğumuz bir insan hakkında araştırma yapmamıza yönelik bir ödev verildi. Biz de zihnimizde  rol modelimiz olan bir ‘Müslüman Kadın’ fikrini araştırmak için Halk Kütüphanesine gittik. Fakat bu konuda herhangi bir kitap bulamadık. Sonrasında fark ettik ki Müslüman kadınlarla alakalı kitapların eksikliği söz konusu olduğundan aynı sorun diğer alanlarda da yaşanıyormuş.”

 

Farkındalık En Önemli Sorun

Nasıri kardeşlerin proje hakkında temel hususları konuştukları zaman onları en çok şaşırtan şey, Zena’ya göre farkındalıktı.

“ İnsanlarla projemiz hakkında konuştuğumuz zaman kadınların ana karakter olduğu kitapları bulma noktasında ne denli zorluklar yaşayacağımızı söyleyen çok fazla yorum alıyorduk. Aksine bir o kadar da çok kitap vardı. Düzeltmeye çalıştıklarımız arasında  tüm bu kitapların varlığı hakkındaki bilincin olmayışı da ekleniyor” diyor, Zena.

Mena ise proje hakkında şunları söylüyor:

Kitaplar daha çok dini yönlerine odaklanmış Müslüman karakterleri olan  ya da sadece tek bir Müslüman karaktere sahip olabilirler. Nasıl olursa olsun bu kitaplar yeni bir bakış açısı sağlayarak ve çeşitliliği göstererek insanların toplumsal görüşlerini şekillendireceklerdir.

Benzer Haberler İçin Tıklayın !

Houston İslam Kütüphanesi Halka Açılıyor

İhtiyaç Dolabı Projesi

Üniversite Öğrencilerinden İyilik Kutusu Projesi

Burada Her Şey Güvene Dayalı

Dubai’de Örnek Proje

Hem Saçlara Hem Kalplere Örgü

şitme Engelliler İçin Kur’an-ı Kerim Uygulaması

İnsanlık İçin Mobil Bir Tiyatro

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz