Jannah Theme License is not validated, Go to the theme options page to validate the license, You need a single license for each domain name.
HaberlerAmerika Birleşik Devletleri

Sıradışı Bir Kütüphane Projesi

Mena ve Zena’nın projesi olan “Hilal’in Kızları” organizasyonu, kendilerinin çokça muzdarip olduğu bir eksikliğe tepki olarak doğmuş.

Hem medyada hem de kitaplarda Müslüman kadınlar hakkında örnek özellikleri temsil eden; yeterli sayıda, detaylı, birbirinden farklı anlatıları pek bulamıyoruz.

Böylelikle, bu iki Müslüman kız kardeş ellerine kitaplarını aldılar ve okullarındaki medya merkezinde Müslüman kadınların ana karakter olduğu kitapların sayısını arttırmaya yönelik bir projeye giriştiler. Nasiri Kardeşlerin projedeki en önemli hedefleri, literatürdeki çeşitliliği arttırmak ve kendileri gibi kız çocuklarının kadın karakterlerden oluşan kitapları da okuyabilmelerini sağlamaktı.

Hilalin Kizlari

Proje süreci

Proje fikri ilk kez Nasiri Kardeşler 4. sınıftayken oluşmaya başladı. Kardeşlerden Mena, projeye giden süreci şöyle anlattı:

Bize saygı duyduğumuz bir insan hakkında araştırma yapmamıza yönelik bir ödev verildi. Biz de zihnimizde rol modelimiz olan bir ‘Müslüman Kadın’ fikrini araştırmak için Halk Kütüphanesine gittik. Fakat bu konuda herhangi bir kitap bulamadık. Sonrasında fark ettik ki Müslüman kadınlarla alakalı kitapların eksikliği söz konusu olduğundan aynı sorun diğer alanlarda da yaşanıyormuş.

Farkındalık en büyük sorun

Nasıri kardeşlerin proje hakkında temel hususları konuştukları zaman onları en çok şaşırtan şey, Zena’ya göre farkındalıktı.

İnsanlarla projemiz hakkında konuştuğumuz zaman kadınların ana karakter olduğu kitapları bulma noktasında ne denli zorluklar yaşayacağımızı söyleyen çok fazla yorum alıyorduk. Aksine bir o kadar da çok kitap vardı. Düzeltmeye çalıştıklarımız arasında  tüm bu kitapların varlığı hakkındaki bilincin olmayışı da ekleniyor.

diyor, Zena.

Mena ise proje hakkında şunları söylüyor:

Kitaplar daha çok dini yönlerine odaklanmış Müslüman karakterleri olan  ya da sadece tek bir Müslüman karaktere sahip olabilirler. Nasıl olursa olsun bu kitaplar yeni bir bakış açısı sağlayarak ve çeşitliliği göstererek insanların toplumsal görüşlerini şekillendireceklerdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu