Müslüman Mirasını Dünyaya Tanıtan Festival: MACFEST

MACFEST, farklı coğrafyalarda pek çok etkinlik ve program düzenleyerek Müslüman mirasını dünyaya tanıtmayı hedefliyor.

0
340
Dünyaya Tanıtan Festival: MACFEST

İslam’ın Müslümanlara bıraktığı mirası yaşatma amacıyla farklı coğrafyalarda pek çok etkinlik ve program düzenleniyor. İslamofobi ile mücadele etmek ve İslam dünyasındaki kültür sanat faaliyetlerinin zenginliğini topluma aktarmak niyetiyle yapılan bu organizasyonlardan biriyle tanıştıracağız sizleri; MACFEST. İngiltere merkezli bu festival birçok tematik etkinliğe ev sahipliği yapacak ve dünyanın dört bir yanından katılımcıları ağırlayacak.

MACFEST (Muslim Arts and Culture Festival), 22 Mayıs 2017’de Manchester’da gerçekleşen bombalı saldırı sonrası bölgedeki İslamofobi ve ırkçılıkla mücadele etmek ve Müslüman toplumlarla gayrimüslim toplumların arasındaki etkileşimi artırmak için kurulmuş. Organizasyon kurucu ve yöneticisi Qaisra Shahraz kadın hakları savunucusu ve ırkçılıkla mücadelede eylemci kimliğiyle ön plana çıkan Pakistanlı bir yazar.

MACFEST 1

Kapıları her yaştan insana açık olan organizasyon İslam mirasının zenginliğini ve çeşitliliğini tanıtmayı ve yaptığı etkinliklerle bu mirası kutlamayı amaçlıyor. Farklı topraklardan Müslümanları bir araya getirerek sosyal birlikteliği sağlamak ve İslam’ın doğru anlaşılmasının önündeki engelleri kaldırmak için çalışıyorlar.

Covid-19 salgını nedeniyle bu yıl dijital ortamda düzenlenen festivalde edebiyattan sanata, tarihten müziğe, çocuk ve gençlik aktivitelerinden atölye çalışmalarına kadar pek çok farklı etkinlik yer alıyor. Yerel ve uluslararası katılımcıların ve konuşmacıların yer aldığı festivalin neredeyse bütün etkinlikleri ücretsiz olarak gerçekleştiriliyor. Farklı ülkelerden öğrencilerin de yerini aldığı festival yerel okul ve üniversitelerle iş birliği içinde.

Bal dağıt nefret değil (#SpreadHoneyNotHate), sloganıyla yola çıkan MACFEST, hem Müslüman toplumların kültürlerini bir araya getiriyor hem de bu kültürleri tüm dünyaya tanıtmayı amaçlıyor. Birleşik Krallık’ın ev sahipliğinde; içinde İspanya, Türkiye, Özbekistan, İran, Güney Afrika, Azerbaycan, Fas gibi farklı coğrafyalardan ülkelerin bulunduğu festival 24 Ocak 2021 tarihinde başlamış olup yetmişin üzerinde etkinliği ile haziran ayına kadar devam edecek.

Etkinlik başlıklarından bazıları şu şekilde: “Geçmişteki Ünlü Müslüman Yazarlar”, “19. yüzyılda yaşamış Fransız Mühtediler”, “Edebiyat ve Irkçılık”, “Yaşanabilir bir Yeryüzü: İklim Değişikliği ve İman Topluluğu”. Festival hakkında daha fazla bilgi almak ve etkinliklere katılmak için resmi internet sitelerini ziyaret edebilir, sosyal medya hesapları üzerinden MACFEST’i takip edebilirsiniz.

Web Sitesi: https://macfest.org.uk/

Kaynak

  1. MACFEST, MACFEST Facebook Sayfası
Önceki İçerikBağımsız Bir İlim Arayışı Serüveni: Akademİst
Sonraki İçerikAmerika Birleşik Devletleri’nin En Eski Dört Camisi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz