HaberlerKanadaYardım Faaliyetleri

Kanada Türkiye Depremine Yardım İçin Hazır

Depremin ilk günlerinde Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Türkiye ile Suriye’de  meydana gelen ve binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan şiddetli deprem haberini aldıktan sonra Kanada’nın yardım sağlamaya hazır olduğunu ifade etti. Global Affairs Canada, ajansın durumu yakından izlediğini ve insani yardım ortaklarıyla temas halinde olduğunu söyledi.  

Sözcü Charlotte MacLeod, sahadaki ihtiyaçları değerlendirdiklerini ve yardım sağlamaya hazır olduklarını ifade etti ve Kanada hükümetinin Türkiye’deki yetkililerle yakın koordinasyon içinde olduğunu sözlerine ekledi. Ajans, şu anda Türkiye’de yurtdışında kayıtlı 7.513 Kanadalı olduğunu söyledi.  

Sonraki günlerde, başbakan Justin Trudeau ve Uluslararası Kalkınma Bakanı ve Kanada Pasifik Ekonomik Kalkınma Ajansı’ndan sorumlu Bakan Harjit S. Sajjan, Kanada’nın Türkiye’deki Kanada Kızılhaç Depremi ve Suriye Temyizine bağışları eşleştireceğini duyurdu. 6 ve 22 Şubat 2023 tarihleri arasında Kanada Kızılhaç’ına yapılan her bağışın, maksimum 10 milyon dolara kadar eşleştirileceğinin haberini verdiler. 

Kanada Başbakanı Justin Trudeau
Kanada Başbakanı Justin Trudeau

Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depreme uluslararası yardımı desteklemek için yapılan bağış kampanyasında, Uluslararası Kalkınma Bakanı ve Kanada Pasifik Ekonomik Kalkınma Ajansı’ndan sorumlu Bakan Sayın Harjit S. Sajjan’ın  Kanada’nın şu anda 10 milyon dolarlık insani yardım sağladığını duyurdu. Bu katkının, acil tıbbi hizmetlerin desteklenmesine ve barınak, yiyecek ve diğer temel malzemelerin sağlanmasına yardımcı olacağı bekleniyor. 

Harjit S. Sajjan, Uluslararası Kalkınma Bakanı ve Kanada Pasifik Ekonomik Kalkınma Ajansı’ndan sorumlu Bakan sözlerine şunları ekledi;

Kanadalılar, depremlerin yol açtığı can kaybı ve korkunç tahribatın derin üzüntüsünü yaşıyor. İlk müdahalemiz; bu yıkıcı olaylardan etkilenenlerin acil, en acil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik olacaktır. Bu zor zamanlarda etkilenenleri desteklemenin yollarını aramaya devam ediyoruz.

Gıda Yardımı

Ayrıca Kanada, 2023 için Suriye’ye yaklaşık 50 milyon dolarlık insani yardım tahsis etti. Kanada tarafından finanse edilen birçok ortak; Suriye’de Dünya Gıda Programı tarafından gıda dağıtımı, STK’ler ve BM tarafından acil durum ısıtması için yakıt dağıtımı da dahil olmak üzere Suriye’de acil durum müdahale faaliyetleri başlattı. Kanada durumu izlemeye devam ediyor ve gelişen ihtiyaçları değerlendirmek ve bunlara yanıt vermek için insani yardım ortaklarıyla yakın temas halinde olmaya devam ediyor.

Global News’in ana şirketi Corus Entertainment, Türkiye ve Suriye’deki yıkıcı depremin kurbanlarına yardım çağrısında bulunan Humanitarian Coalition’ı destekliyor. Bağışlar çevrimiçi olarak yapılabilir .   

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu