HaberlerNorveç

Norveç’te Müslümanların Sayısı Artıyor

Oslo Üniversitesi’nde araştırmalar yapan ünlü Norveçli tarihçi Kari Vogt, Verdens Gang Gazetesi’ne verdiği röportajda son yıllarda yaklaşık 3000 Norveçli’nin Müslüman olduğunu anlattı.

Profesör Vogt, Norveçlilerin özellikle 1990’lı yıllardan beri Müslüman olmaya başladığını ve İslam’ı seçme oranının bu tarihlerden itibaren arttığını belirtti. Profesörün yayınladığı rapor İskandinav ülkelerinde Müslüman olanların sayısının 1990’larda sadece 500 kişiyken son yıllarda 3000’e çıktığını gösterdi.

norveç camisi

Norveç’te İslam’ı seçme trendi son yıllarda çok değiştiğini söyleyen Prof. Vogt bunu da şöyle izah ediyor.

Eskiden Norveçli kadınlar Müslüman olmayı, Müslüman bir erkekle evlenmenin bir sonucu olarak görürken şimdi Norveçli kadınlar İslam ile ilgili araştırmalar yapıyor ve bunun sonucunda Müslüman olmayı seçiyorlar.

Müslüman olan Norveçli kadınlardan biri Monica Salmouk. Kendisi 2014 yılında Müslüman olmuş. İslam’ı seçmeden önce İslam dini ile ilgili birçok kitap okuduğunu anlatıyor. Ardından Greenland’deki İslami Kültür Merkezi ve Camii’ni (ICC) ziyaret edip Müslüman olmuş.

Yeni Musluman bir Norvecli kardesimiz

Bir diğer örnek ise Nabila Sexelin. Yardım ettiği Müslüman mültecilerden etkilendiğini anlatan Sexelin, 1993 yılından beri okuduğu kitaplar sayesinde İslam’a ilgi duyuyormuş.

İslam, Norveç’te azınlıkta olan bir din. Ancak buna rağmen Hristiyanlık’tan sonra en yaygın ikinci din olma özelliğine sahip. 2010’da ülkenin %3.7’si Müslüman iken bu oran 2016’da %5.7’ye yükselmiş bulunuyor.

Kaynak
aboutislam

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu