Ramazan Söyleşileri: Japonya’da Ramazan

0
101

Farklı ülkelerde mübarek Ramazan ayının nasıl yaşandığını ele aldığımız Ramazan Söyleşileri serimizin bu seferki konusu: Japonya’da Ramazan

Kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Merhaba, ben Fuga Kimura. Altı yıl önce Müslüman oldum. Tokyo’da doktora öğrencisiyim.

COVID-19 salgını süresince Müslümanların dini hayatı nasıldı? Salgın neleri değiştirdi?

Salgından sonra da cuma namazı için bir araya gelindi, orada bir değişiklik yok. Ancak yeni Müslüman Japonlar daha katı ve bireysel dini uygulamalara alıştılar.

https://www.facebook.com/nagoyamosque/photos/5786313121440837
Japonya’da Ramazan ayı salgından önce nasıldı? Bu mübarek ayda insanlar neler yapıyorlar normalde?

İftar için yakınımızdaki camide toplanıyoruz. Buradaki din kardeşlerimizle sohbet ediyoruz. Zamanı gelince de teravih namazı kılıyoruz. Ramazan ayında bizim tatilimiz yok. Yani Japon Müslümanlar ancak gün içindeki işlerini bitirdikten sonra bir araya gelebiliyorlar.

https://www.facebook.com/nagoyamosque/photos/2749664118439101
Hem Türkiye’de hem Japonya’da Ramazan ayını yaşamış birisiniz. Bu iki ülkedeki tecrübelerinize dayanarak ne gibi farklılıklar olduğunu söyleyebilirsiniz?

Japonya’da akşam namazı vakti, genellikle Türkiye’den daha erken oluyor. Yani gün kısa sürüyor. Dolayısıyla bizim için oruç tutmak Türkiye’dekinden daha kolay oluyor. Sizde bazı restoranlar Ramazan dolayısıyla gündüzleri kapalı oluyor. Burada restoranların gündüz kapanması gibi özel bir sosyal uygulama da yok.

Ramazan ayına özel herhangi bir Japon geleneği oluştu mu? Japon Müslümanlar tarafından uygulanan bir uygulama yahut yapılan özel bir yemek gibi? 

Hiç yok. Sadece çok sık görüşmediğimiz din kardeşlerimizle iftar yemekleri düzenlemek burada özel bir şeydir diyebilirim. Bazen de gayrimüslimleri iftarlarımıza davet ederek onların İslam’a yaklaşmalarını sağlıyoruz.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Back_view_of_Fukuoka_Masjid_20161229.jpg
Kadir Gecesi’ni soralım. Japonya’da Müslümanlar olarak Kadir Gecesi’ni nasıl ihya ediyorsunuz? Japon Müslümanlar bu geceye has neler yapıyorlar?

Teravih namazına katılım artıyor mesela. Hangi gün olduğunu bilmiyoruz. Ama yirmi yedinci gecede camiye gelenler artıyor. Bazı Japon imamlar, Kadir Gecesi’nin gününün kesin bilinmemesinin Allah’ın bize birden fazla şans vermek istediği manasına geldiğini söylüyor. Bunun Allah tarafından verilen bir bereket olduğunu söylüyorlar.

https://www.facebook.com/nagoyamosque/photos/2782847551787424
Japonya çok dinli bir ülke. Gayrimüslimler ve seküler insanlar Ramazan ayını biliyor mu? Mesela Müslümanların davranışları hakkında ne düşünüyorlar? Ramazan ayında onlar da sevincinize ortak oluyor mu ?

Daha önce söylediğim gibi bazılarımız gayrimüslimleri de iftarlara davet ediyor. Bu üniversitelerde de oluyor. Bu vesileyle bedava yemek yiyen gayrimüslim öğrenciler çok mutlu oluyor.

https://www.facebook.com/nagoyamosque/photos/3333146930090814
Ramazan bayramını nasıl kutluyorsunuz? Bugüne özel geleneksel kutlamalarınız var mı? 

Genellikle biz Japon Müslümanlar böylesine geleneklere sahip olacak kadar sosyalleşmedik. Bu yüzden sabah kalkıp bayram namazına gideriz. Ardından din kardeşlerimizle bir kahvaltı düzenleriz. Özel olarak sadece bunları söyleyebilirim.

https://www.facebook.com/nagoyamosque/photos/2958764007529110
Ramazan ayında Müslümanlara karşı toplum nasıl davranıyor? İnsanların Müslümanlara davranışları Ramazan ayına özgü olarak değişiyor mu?

Çevremizde oruç tutan Müslüman arkadaşlarımız varsa oruç tutmak kolay oluyor. Uluslararası ortamı olan üniversitelerde daha kolay oruç tutabiliyoruz. Ancak şirketlerde oruç tutmak daha zor.

https://www.facebook.com/nagoyamosque/photos/4782797501792409
Ramazan boyunca Japon alimler nelerden bahsediyor? Japonya’da camiler ne durumda?

Ramazan boyunca özel dersler teklif ederek bizi teşvik ediyorlar. Yalnızca camide değil sosyal medyada da bunu yapıyorlar. Özellikle genç nesiller için, uluslararası derslere ve hutbelere erişmek daha olası oluyor.

https://www.facebook.com/nagoyamosque/photos/998891033516427
Diğer ülkelerdeki söyleşileri okumak için tıklayın: Ramazan Söyleşileri
Önceki İçerikRamazan Söyleşileri: Yunanistan’da Ramazan
Sonraki İçerikRamazan Söyleşileri: İspanya’da Ramazan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz