Sakramento Müslümanları Saldırganları Camiye Davet Etti

0
157

Son zamanlardaki nefret saldırılarında mağdur olan bir Sakrament cami imamı; saldırganları, gelip Müslümanları ziyaret etmeleri, İslam hakkında zihinlerindeki tüm soru işaretlerini çözmeleri için camiye davet etti. Davis İslam Merkezi’nden Hamza el-Nakha “Biz İslam hakkında herhangi bir sorusu olan herkesi burada görmeyi çok isteriz, lütfen gelsinler. Onları ağırlamaktan mutluluk duyarız.” ifadelerini kullandı.

Son günlerdeki cami saldırılarının birinde yırtılmış pek çok Kur’ân sayfası, Davis İslam Merkezi’ndeki teravih namazı esnasında hareket halindeki bir araçtan dışarı fırlatıldı. Günler sonra ise hayvan etine sarılı, yanmış bir Kur’ân-ı Kerîm Sakramento’nun en büyük camisinin çitine bağlandı. Davis polisi Lt. Thomas Waltz “Biz bunu bir nefret saldırısı olarak görüyoruz. Henüz hiçbir şüpheli tespit edilemedi” dedi.

Tüm bu olanlara rağmen pazar günü, 50 milletten 7000’i aşkın Müslüman Ramazan’da tuttukları 30 günlük orucun sonunda bayramı kutlamak için hiçbir şey olmamış gibi dışarı çıktı. Mescid-i Nur İslam Merkezi’nin başkanı Sacit Hüseyin’ine göre, Kur’ân-ı Kerîm’in saygısızlığa uğraması ve diğer cami saldırıları insanların bu konudaki cahilliğini ve umursamazlıklarını yansıtıyor. Saldırganlar için “Onlar İslâm’ı bilmiyorlar. Eğer bir soruları varsa biz cevaplamak için her zaman buradayız. Kapımız her zaman açık. Onlara kızmayacağız ve zarar vermeyeceğiz.” diyerek çağrıda bulundu.

Kaynak: salamcenter.org

İmam Yusuf Hussin ise; Kur’ân ve İncil’in ibadet, tek tanrı inancı, hayır işleri ve namaz gibi konularda pek çok benzerlik barındırdığını ifade ederek, bu gibi saldırıların hiçbir dinde yeri olmadığını vurguladı. Kur’ân-ı Kerîm’den, peygamberlerin ve sahabelerin inançları uğruna zulme uğradığını ve öldürüldüğünü anlatan bir ayet paylaştı ve yıllar sonra bu zulmü yapanların İslam’la kucaklaştığına dikkat çekti. “Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. O zaman seninle kendi arasında bir düşmanlık olan kişinin, sanki samimi bir dost gibi olduğunu görürsün.” (Fussilet/34) ayetini aktaran Hussin, bu saldırıları gerçekleştirenlere İslam hakkında doğru bilgiler verildiği taktirde onların da İslamla müşerref olabileceğini vurguladı.

Cami avukatı Tevfik Murrar ise; pek çok insanın denizaşırı ülkelerde gördükleri terör faaliyetlerini Müslümanlarla ilişkilendirdiğini, fakat bu teröristlerin kurbanlarının %90’ının bizzat Müslümanlar olduğunu kaydetti.

Kaynak

  1. aboutislam.net/muslim-issues/n-america/sacramento-muslims-invite-attackers-mosque/
Önceki İçerikUmut ve İman 2
Sonraki İçerikBoşluk – Yunus Çetinkol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz