Haberlerİngiltere

Cankurtaran Demiryolu İşçisi Rizwan Javed

İnsan, dünyanın bin bir çeşit hengamesinde kaybolup benliğini yitirdiğini hissettiğinde her şeye bir çırpıda son verme arzusuyla son bir hamle yapmaya niyetlenir. Ölüm ve hayatın incecik bir çizgide yalpaladığı tam bu noktada devreye girip 29 kişiyi intiharın eşiğinden çekip kurtaran Batı Londra istasyonunda Müslüman bir demiryolu işçisi olan Rizwan Javed haberimizin kahramanı.

Kendisi 30 yaşında. Demiryolu personellerine, intihara eğilimli bireylere yardım etme becerilerine ilişkin eğitim veren Samaritans’ın kursunu tamamlayan (2015) binlerce demiryolu işçisinden biri. Halihazırda Ealing Broadway istasyonunda MTR Elizabeth Hattı için çalışıyor. 2018’de, konuşma ve dinleme becerilerini hayat kurtarmak için kullanması dolayısıyla Samaritans Cankurtaran ödülüne layık görüldü. 

Rizwan ödülü kazanmış olmanın kendisine mahcubiyet hissettirdiğini belirtmekte. “Bu sadece benim değil, tüm iş arkadaşlarımın ve Samaritans’ın sıkı çalışmasının sembolü. Bu bana daha iyisini yapabileceğimi hatırlatıyor. Burada bitmiyor; yolculuk devam ediyor.

central station gb3460ba01 1280 2

1953’te kurulmuş olup Büyük Britanya ve İrlanda merkezli, genellikle telefon yardım hatları aracılığıyla intihar riski taşıyan bireylere duygusal destek sağlamayı amaçlayan Samaritans’da aldığı eğitime ilişkin şunları söyledi: “Bu eğitimi kariyerimin erken bir döneminde almış olmak, bana intihara meyilli bireyleri nasıl tespit edeceğime ve onların hassas durumlarına karşı nasıl bir yaklaşım içerinde bulunacağıma dair özgüven ve farkındalık verdi. Samaritans diğer insanlara yardım etmeme yardım etti. 

Tebessümü Yaymak 

Rizwan istasyonda olumlu bir etki oluşturmaya devam etmekte. İstasyona uğrayan insanlara düzenli olarak “günaydın“, “gününüz güzel geçsin” gibi olumlu telkinlerde bulunarak tebessüm aşılamanın işini yapmadaki en önemli husus olduğunu vurguluyor.       

smile g59403c2f7 1280 2

Müşteri merkezli bir ortamda olmak, bu sıra dışı hizmeti sunmak önemlidir. Bu bana olumlu bir zihniyet aşıladı. Hayatımda fark oluşturmaya devam etmek ve başkalarının da aynı şeyi yapabilmesi için farkındalık yaymak istiyorum.

Dünyada görmek istediğim değişikliği yapmak için önce kendimi değiştirebilirim. Londra’da sevgiyi yaymaya ve birbirimizle olumlu etkileşim içerisinde olmaya gereğinden fazla ihtiyacımız var.

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne (NIH) göre intihar, 10-34 yaş arasındaki bireyler için önde gelen ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor.

Bununla birlikte, intihar Allah’ın bize bir emanet olarak sunmuş olduğu yaşam armağanını hiçe saymak ve yok etmektir. Rabb’imiz, “Allah’a güvenin, Allah’ın rahmetine iman edin, sabırlı olun ve hayatı mahvetmeyin” öğütlerinde bulunmakta. Buna paralel olarak yaşamı kurtarmak ziyadesiyle onurlu bir iş. 

 “(…) Her kim bir canı kurtarırsa bütün insanlığı kurtarmış olur.” (Maide Suresi, 32) 

Haksız yere can almanın tüm insanlığı öldürmekle aynı şey olduğu vurgulanmakta. Aynı şekilde bir hayat kurtarmak da tüm insanlığı kurtarmakla eş değer kabul edilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu