Bi Dünya Kudüs

Biz Burada Kalacağız: Umut ve İman

Mescid-i Aksa… Yani diğer adıyla Beytül Makdis (Kutsal Ev) Yeryüzünde Mescid-i Haram’dan 40 yıl sonra Hz.Süleyman tarafından inşa edilmiş. Mescid-i Aksa “en uzak” anlamına gelir. 140 dönüm arazinin tamamına tekabül eder. İçinde Kıble Mescid, Kubbetussahra-Kadim Aksa, Burak Mescidi, Mervan Mescidi, medrese, kubbe, kemer, şadırvan, zeytin ve selvi ağaçları bulunmakta. Hicri 16.yüzyıla kadar Müslümanların kıblesi olmuştur. Üç semavi din için de önem arz etmektedir. Bundan dolayı insanların Kudüs’e ilgi ve iştiyakları yoğun.
İsrail güçlerinin 1967 yılında haksız işgalleri ve ardından sözde “tedbir” amaçlı uyguladıkları yaptırımlar Filistinli kardeşlerimizin kanayan yarası. Filistinli kardeşlerimizi küçük büyük ayırmaksızın gözaltına alıyorlar. Suçsuz yere sorgulamalar, hapis cezaları, ev hapisleri… Bu asılsız uygulamaları yetmiyormuş gibi Batı Şeria’ya, yurt dışına giriş çıkışlarını engelliyorlar. Bölgede bulunan evlere rağbetleri çok yüksek, o evleri Filistinli kardeşlerimizden almaya çalışıyorlar. Ama ablalarımız, abilerimiz dedelerinden kalma onlar için manevi değeri çok yüksek olan evleri için ne vaadedilirse edilsin, satmıyorlar. Çünkü İsraillilerin düşüncesi evlerin alanı geniş olduğu için yıkıp yenisini inşa ettiklerinde bölgeye daha çok İsrailli aile yerleştirebilmek. 

Belgesel Umut ve Iman
Biz Burada Kalacağız: Umut ve İman 1

Bu direnişlerin içerisinde özellikle de kadınlarımızın kıymetli direnişi göze çarpmakta. Yahudiler için güvenlik önlemleri alınıyor, polis korumasıyla girip her türlü kutlama ve zararlı eylemlerini yapıyorlar. Ama bırak eylem yapmayı kadınların bayram günleri ibadet için toplu girişi bile yasak. Bir avuç hanım kardeşmizin, ablalmızın, ninemizin onlara bu denli gözdağı vermesi bizim için feyz alabilecek nitelikte. Oradaki genç yaşlı kadın erkek Müslüman kardeşlerimiz her an nöbet halindeler. Bin cefayla içeri giriyorlar. Tıpkı cezaevi girişi gibi bin kontrolden geçip her ne kadar gururları zedelense de orayı bırakmıyorlar. Vakit namazlarına kaçırmadan kadın-erkek iştirak ediyorlar. Filistinliler Aksa’larından kopmuyor, kopamıyor!

İnsandan, Müslamanlardan Kalkan Oluşturuyorlar

Bilindiği üzere Yahudilerin Hz.Süleyman heykelini bulma gibi bir inanışları var. Her ne kadar bazı araştırmacılar öyle bir heykelin olmadığını söyleseler de Yahudiler bu inanışlarından vazgeçmiş değiller. Bundan dolayı Aksa’nın altını kazmaya devam ediyorlar. Onların kazacağı bazı yerlere Müslüman kardeşlerimiz çözüm bulmuş ve parkeler serip namaz yerleri yapmışlar, sandalyeler koyup ilim kürsüleri oluşturmuşlar, kendi mahremlerini bu şekilde korumaya çalışıyorlar.

Mescidi Aksa
Biz Burada Kalacağız: Umut ve İman 2


Dediklerine göre “ALLAH-U EKBER” tekbiri insanı hapishaneye götürmeye yeterli… Ama tekbir nidalarını hiç eksik etmiyorlar çünkü onlar için çekilen bu cefa zaferin işareti, çünkü Allah’ın adaletine güveniyorlar umutları bu yüzden dipdiri!
“Allah’ın rahmetinden ancak kafirler ümit keser.” ayetini hatırlıyor, umut eşittir iman diyoruz… Umut imandandır diyoruz, onların bu mübarek mücadelesinin en gönülden destekçileri olarak Allah’tan o özgür günlere kavuşmalarını bunu da hep birlikte kutlamayı niyaz ediyoruz. İncelememize konu olan Biz Burada Kalacağız belgeselini sizlere de tavsiye ediyoruz: youtube.com/watch?v=Y4WW3Sf4dPM&ab_channel=TülayGökçimen

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu