AfganistanEğitimHaberler

Afganistan’da Yeni Çiçekler Yeşeriyor: Jawanan-ı Poya

Medyada kan, vahşet ve terör ile en çok anılan yerlerden birisi Afganistan. Hatta bu cümleleri okurken bile aklınızda birçok olumsuz tema canlanmıştır muhtemelen. Onlar bir kenarda dursun, biz kötülükle mücadele eden bahçıvan hikayesini hatırlayalım. Neydi hikayedeki ana mesaj? Bahçedeki zararlı otlar yolmakla tükenmez, birini yok etsen bir başkası çıkacaktır. Onun yerine sen bahçedeki yararlı bitkilerin sayısını artırmaya bak ki zararlı olanlar büyüyecek yer ve imkan bulamasın. Kadim bir hikaye ama bence yaptığımız röportajı kısaca özetlemek için yeterli. Zaten okuyunca bana hak vereceğinizi umuyorum. Evet, lafı çok da uzatmadan Afganistan’da güzel işler yapmaya çalışan gönlü güzel, gayretli bir genç ile sizi baş başa bırakalım.

Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Ben Navid Yusufzai. 1995’te Afganistan’da gözlerimi açtım. İlk ve orta eğitimi Afganistan’da okudum. Lise eğitimime ise 2010-2011 eğitim öğretim yılında Türkiye Diyanet Vakfı burslusu olarak Kayseri Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesinde başladım ve 2014 yılında mezun oldum. Ardından Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Başkanlığı (YTB) tarafından organize edilen Türkiye Bursları kapsamında 2018 yılında Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldum. Halihazırda Yalova Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden Tefsir Anabilim dalında Arapça tezli yüksek lisans yapmakta ve Aktif Eğitim ve Yardımlaşma Vakfında çalışmaktayım. Ayrıca Afganistan’da bulunan Jawanan-ı Poya Eğitim Merkezinin kurucu başkanıyım. Henüz basılmamış 5 eseri farsça tercüme ettim. Evli ve bir çocuk babasıyım.

Navid Yusufzai
Afganistan'da Yeni Çiçekler Yeşeriyor: Jawanan-ı Poya 1

Jawanan Poya ne demek? Neden böyle bir isim verdiniz? 

Jawanan-ı Poya Aktif Gençler demektir. Marmara Üniversitesinde okurken Aktif Eğitim ve Yardımlaşma Vakfının düzenlediği seminerlere de düzenli olarak katılırdım. Buradaki güzel hizmetler ve seçkin insanlar beni hayran bıraktılar. Afganistan’a hizmet edebilmek için Afganistan’ın Kabil İlinde Bagrami ilçesinde bulunan aileme ait iki katlı binayı resmi ilim ve irfan merkezine çevirip Aktif vakfından ilham alarak adını Jawanan-ı Poya (Aktif Gençler) Eğitim Merkezi koydum. Aslında Aktif Sahâbe’yi, Gençler de Ashâb-ı Kehf’i simgeliyor. Çünkü Sahabiler Resûlullah’ın vefatından sonra Yüce İslâmı dünyanın dört bir yanına yaydılar. Bu onların çalışkanlığı ve dinamik olmalarını gösterir. Ashâb-ı Kehf 300 yıldan fazla mağarada kalıp yaşlanmalarına rağmen Allah onları bize gençler olarak tanıtıyor Kur’an’da. Zira onlar sıradan insanlar değil, idealist ve çalışkan kimselerdi. Kim onlar gibi idealist olursa yaşlıysa dahi genç sayılır. Biz de eğitim merkezimizde okuyan öğrencilerimizin Sahâbe ve Ashâb-ı Kehf gibi insanlığa model olacak insanlar olmalarını ümit ediyoruz.

Afganistan Islami Egitim
Afganistan'da Yeni Çiçekler Yeşeriyor: Jawanan-ı Poya 2

Ne zaman ve nerede kuruldu?

2019 yılının aralık ayında Afganistan’ın Kabil şehirinde kuruldu.

Hangi amaçla kurdunuz?

Eğitim merkezimizin kuruluş amacını şöyle özetleriz: Dinini en güzel şekilde öğrenen, Allah’ın rızasını hedef edinen, birikimiyle, edebi ve yaşantısıyla dini temsil eden öğrenci yetiştirmek. Dini ilimleri merkezde tutarak ona yardımcı bilimlerin öğretilmesini ve böylece birikimli ve donanımlı, fikirleri Ehl-i Sünnet ve’l-Cemaat’e dayanan, ama aynı zamanda bu fikirleri günümüz dünyasına entegre eden ve gelecek nesillere ulaştıran bir şahsiyet oluşturmak. Bunun gerçekleşebilmesi için klasik eğitim metotları ile çağdaş eğitim metotlarını bir arada bulundurmak. Kur’ân, tecvid, tefsir, hadis, akâid, siyer, tarih, ilmihal, âdâb-ı muâşeret, diksiyon ve hitabet, Arapça, sosyoloji, psikoloji ve matematik gibi dersleri alanında uzman hocalar tarafından verdirmek. Müfredatta İnglizce ve Türkçe seçmeli ders olarak verilmesi. Yetenekli olup maddi imkanları olmayan öğrencilerimize, el sanatları ve tasarımları, grafik ve fotoğraf teknolojileri, bilgisayar, tekstil teknolojileri, ilk yardım eğitimi vs. için atölye ve kurslar açarak onların hem kendi ihtiyaçlarını hem de toplumun ihtiyacını karşılamalarını sağlamak.

Afganistan Kabil
Afganistan'da Yeni Çiçekler Yeşeriyor: Jawanan-ı Poya 3

Şu ana kadar neler yaptınız?

Jawanan-ı Poya Eğitim Merkezi beklediğimizin aksine çok hızlı büyüdü ve kısa süre çok güzel işler yapmaya muvaffak olduk. Eğitim merkezimize, kuruluşunun ilk yılında farklı yaş ve seviyelerde 500’e yakın öğrenci başvurdu. Ne yazık ki imkanlarımızın sınırlı olması yüzünden bunlardan sadece 200 küsurunu alabildik. Halihazırda 2 İslami İlimler sınıfı, 3 Kur’an’ı yüzünden okuma ve hafızlık sınıfı, 3 Elifba cüzü sınıfı, 2 Farsça dili ve edebiyatı sınıfı, 3 Arap dili ve belagatı sınıfı, 1 okuma yazma bilmeyenler sınıfı, 4 ana okul sınıfı, 1 bilgisayar sınıfı var. Ayrıca ev hanımlarına yönelik aylık seminerler de düzenlenmekte.

Bunlara ilaveten bir çocuk oyun parkı kurduk. Hadis ve ayet ezber yarışma, 2 iki okuma yarışması düzenledik, en az 150 öğrenciye kırtasiye malzemesi temin ettik.
50ye yakın muhtaç ve yetim büyüten aileye nakit para yardım yaptık. Ayrıca birçok atölyemiz de mevcut. Günde onlarca öğrencininin gelip mütalaa edebilecekleri işlevsel bir kütüphanesi var. Eğitim çalışmalarımızın yanında yardım çalışmalarımız da mevcut. İhtiyaç sahibi çocuklara kıyafet ve kırtasiye malzemeleri temin etmek, çalışkan ve başarılı öğrencilere aylık burs bağlamak, dul kadınlara aylık nakdi destek bunlardan bazılarıdır.

Afganistan Kabilde calisan ogrenciler
Afganistan'da Yeni Çiçekler Yeşeriyor: Jawanan-ı Poya 4

Gelecekte neler yapmayı planlıyorsunuz?

Gelecekteki planlarımızı yakın ve uzak şeklinde ikiye ayırabiliriz. Yakın gelecekte içinde yaklaşık 1000 öğrencinin kaliteli bir şekilde eğitim görecekleri ve içinde derslikler, öğretmen odaları, kütüphane, konferans salonu, toplantı odası, bilgisayar ve teknoloji odası, güvenlik odası, bahçe ve mutfağın yer aldığı sağlıklı ve donanımlı bir eğitim kompleksi oluşturmak. Uzak gelecekteki planımız ise Jawanan-ı Poya Eğitim Merkezini Afganistan’ın hatta dünyayanın dört bir yanına yaymak ve insanlığa faydalı olmak şeklinde özetleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu